Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Europa vs Azja

 

Czas czytania: ~3 min


eP3TKWkgdWQGWD515p2QWQwOR3gIeGrIsTk8Nn0zXMIQ8uTII4vrlNPnapHC_west-kowloon-rocco.jpg
W konkursie na projekt nowej dzielnicy kultury w Hong Kongu z dwoma europejskimi biurami – OMA i Foster + Partners – konkuruje miejscowa pracownia Rocco Design Architects, która ma już na swoim koncie realizację dużego węzła komunikacyjnego Hong Kong Station oraz plan urbanistyczny dla południowo-wschodniej części okręgu Koulun.
vunvypJFbDyg5N3CA6RXeiqLvxbYrSJlsrnvaC9v0NtBHx4VZ6wWkXvXXpvw_west-kowloon-rocco-2.jpg
W przeciwieństwie do dwóch poprzednich propozycji – OMA i Normana Forstera – w koncepcji Rococo Design Architects wprowadzony został podział na trzy wyraźnie zdefiniowane, ale zintegrowane z sobą strefy: zieleni, kultury oraz miejskiego zespołu mieszkaniowo-biurowo-usługowego.

Według Rocco Design Architects, West Kowloon City District nie powinno być skupiskiem budynków-ikon, ale przede wszystkim miejscem o urozmaiconym programie, otwartym na różnych ludzi i różne aktywności. Ich projekt bazuje na kilku podstawowych założeniach, wśród których jest wykreowanie maksymalnie dużej ilości przestrzeni wspólnych – ulic, placów, ogrodów i parków, które będą zintegrowane z tkanką miejską oraz przełamanie izolacji dzielnicy poprzez wprowadzenie siatki dróg pieszych, rowerowych, samochodowych oraz komunikacji zbiorowej.

Plan Rocco Design Architects organizuje przestrzeń dzielnicy na trzech różnych, ale ściśle z sobą związanych poziomach. W części południowej i zachodniej, przy porcie, znaleźć się ma rozległy park, którego przedłużenie do istniejącego parku Koulun stanowić będą zielone dachy sklepów, restauracji i obiektów kulturalnych zebranych we wschodniej części założenia. Od strony północnej, a więc najbliżej miasta, powstać ma część „miejska” – zespół zabudowy mieszkalnej, biur i obiektów handlowo-rozrywkowych, dzięki którym dzielnica ma tętnić życiem przez całą dobę. Między tymi dwiema strefami zarezerwowane zostało miejsce dla kultury – pasa koncentrującego takie obiekty, jak opera, teatry, muzea i różnego rodzaju przestrzenie dla tworzenia i odbioru sztuki, ukierunkowane zarówno na społeczność lokalną, jak i publiczność międzynarodową.

Między trzema strefami wytyczono trzy główne arterie założenia, biegnące na osi wschód-zachód. Między częścią „miejską” i „kulturalną” poprowadzony zostanie ruch kołowy oraz linia tramwajowa zapewniająca szybki i ekologiczny transport zbiorowy. Strefa komunikacyjna między częścią kulturalną i parkiem przeznaczona będzie dla pieszych, natomiast promenada wzdłuż wybrzeża będzie terenem spacerowym i aktywności sportowych. Wszystkie arterie połączone będą mniejszymi ulicami biegnącymi z północy na południe i otwierającymi perspektywę na port. Stworzoną w ten sposób siatkę komunikacyjną uzupełniać mają przestrzenie publiczne: place, dziedzińce, schody i promenady, stanowiące scenę dla wydarzeń artystycznych i kulturalnych oraz życia społecznego.

Autorzy projektu podkreślają, że tak zarysowana rama organizacyjna umożliwi powierzenie projektów budynków i przestrzeni publicznej różnym architektom oraz rozłożenie w czasie ich realizacji.

Zgodnie z koncepcją Rocco Design Architects, WKCD ma również promować idee partycypacji społeczeństwa w kulturze. Jak podkreślają architekci, kultura może definiować tożsamość tylko wówczas, gdy w naturalny sposób pochodzi od ludzi reprezentujących różne poziomy struktury społecznej. Dlatego projekt zakłada stworzenie przestrzeni sprzyjających edukacji, eksperymentom artystycznym i zabawie, umożliwiających swobodne uczestnictwo w życiu dzielnicy, komunikację i integrację mieszkańców miasta.
BH6owSl4rZqQpZCx3UvUguus3mjmG7lxVkMnc5imV30a0Qfgp6bRlAEywS6E_west-kowloon-rocco-3.jpg
bbPnOIIRaHGuk2NzBo79gLIsJ8OATd6vlDKRTFJqyATK37dh9c9bPAECr81s_west-kowloon-rocco-4.jpg
pJnKf9tBCO7q8efjJ8f2AEVI9krcFLHm23htKlvyKc61kYcf8tTCw5I446rj_west-kowloon-rocco-5.jpg
dECjUxkwZgzsqWYX2uWbehIpOJ5vtdwIFOGQf5Bkxz1VSe1cV0DGHiguZP0M_west-kowloon-rocco-6.jpg
Q7L198IKZZLYNM9kI6wREh3u6PipXNDHKUi3F3XP4mxYj4xhdmVgTksXSDZk_west-kowloon-rocco-7.jpg
fVRPmnoFwHVK5ZQOdsDAQq8uqbSrb7428qdEseUmG3hDH4kDSZ1Ri4TUAjwl_west-kowloon-rocco-8.jpg
PcKXqPb6Yk4RIIGTQP68FVVCY8XEMQ1ByZW4LyzVmk58D1Grnv01AIlGqpte_west-kowloon-rocco-9.jpg
IhG9XRBNKXSmju0QhHg8daGfaBYD5mLYIw1OLHCzoufJOZFePsh8iIW31Vod_west-kowloon-rocco-10.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera