Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Obserwatorium nauki

 

Czas czytania: ~3 min


AoFwCRbhhSHs57mmErEaqSDeOJ0KHPhIqqyMfgarFFWi8whyEtoJ7aBktDwe_oma-bmvr.jpg
Narzędziem, po które najczęściej sięgają władze planujące rewitalizację obszarów miejskich, jest kultura. Ogólnodostępne, otwarte ośrodki kultury, w tym biblioteki, są się nie tylko szansą na faktyczne ożywienie wybranego fragmentu miasta, ale także impulsem dla dalszych, pozytywnych zmian i sposobem na zaistnienie na arenie krajowej i międzynarodowej. Takim obiektem ma być Bibliothèque Multimédia à Vocation Régionale (BMVR) w Caen na północy Francji. W konkursie na projekt jej siedziby zwyciężyła pracownia OMA, pokonując pięć innych międzynarodowych zespołów.
jMW6yPEakGP52KUiExdaR4zaCjUNdzq9ORyhP6nxSwNpyy4FfbudMMDBxnBK_oma-bmvr-2.jpg
Gmach BMVR stanąć ma na krańcu półwyspu i będzie skomponowany z czterech skrzydeł skierowanych w stronę czterech głównych punktów miasta: opactw Abbaye-aux-Dames na północy i Abbaye-aux-Hommes na wschodzie, głównego dworca kolejowego na południu oraz terenów przeznaczonych pod przyszłe inwestycje na zachodzie. Jego realizacja jest głównym elementem planowanego na najbliższe lata rozwoju miasta.

Budynek będzie miał 12 tysięcy metrów kwadratowych, a jego główną osią kompozycyjną będą dwie przecinające się czytelnie, które – poprzez część wspólną – mają zapewnić maksymalne przenikanie się różnych idei i dyscyplin: nauk humanistycznych, ścisłych i technologicznych oraz literatury i sztuki. Kierownik projektu, Clément Blanchet: „Zamiast tworzyć cztery oddzielne obiekty połączone pomostami, zorganizowaliśmy przestrzeń wzdłuż dwóch przecinających się osi, tworząc przestrzeń dla wzajemnego oddziaływania zarówno wiedzy, jak i ludzi”. Duże, zajmujące całą wysokość pomieszczeń okna będą wprowadzać do wnętrz maksymalną ilość światła dziennego i zapewnią wizualny dialog z miastem. Transparentność elewacji nada budynkowi charakter „obserwatorium nauki”, a zarazem sprawi, że pełniąc tradycyjną rolę przestrzeni do czytania, studiowania i spotkań, sprzyjać będzie także kontemplacji krajobrazu miejskiego i kulturowego. Ma się też integrować z otoczeniem otwierając się na park, trasy piesze i plac nad wodą.

Philippe Duron, prezydent aglomeracji Caen la Mer: „Budowa biblioteki to wyraz wiary w przyszłość naszego społeczeństwa, potwierdzenie naszej chęci zapewnienia wszystkim jego członkom możliwości uczestniczenia w osiągnięciach wieku informacji. Biblioteka będzie ucieleśnieniem tych dążeń dla Caen i całego regionu. Symbolizuje ambicje rozwoju urbanistycznego i daje punkt wyjścia dla odrodzenia rangi półwyspu jako ważnej części miasta. Jakość architektoniczna i wpływ intelektualny BMVR sprawi, że stanie się ona wizytówką naszego regionu.”

BMVR w Caen to kolejny projekt biblioteki w dorobku OMA. W 2004 r. zakończyła się budowa Seattle Central Library, a obecnie trwają prace nad koncepcją centralnej biblioteki w Katarze. Jeżeli BMVR uda się zrealizować, będzie to pierwszy obiekt kulturalny OMA we Francji. Do tej pory biuro Rema Koolhaasa ma na swoim koncie projekty trzech bibliotek w Paryżu – Très Grande Bibliothèque de France (1989) i dwóch dla Jussieu University (1992), a także koncepcję dla Parc de la Villette (1982).

Zobacz film
J7hk0yUQu5LLasvYv8aY3s9pHorCzPXKWymsZfBZbCMU2SPoHffaWnsy1Jiu_oma-bmvr-3.jpg
5VxiU1sl2jusSH3UR2kn7uBK3B9SfvaYGVWawdPuaDxnHDqwsdJ0aIPtIHbJ_oma-bmvr-4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera