Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wersja druga, poprawiona

 

Czas czytania: ~2 min


E3Up5PzxWnSMJYdEAUyGnjVBeSHDaADECKipg3JuDwjbp80svqSIpA8xEsrR_mot-chyutin-architects.jpg
Na początku roku głośno zrobiło się o jednym z najbardziej spektakularnych projektów Gehry’ego ostatnich lat – Muzeum Tolerancji w Jerozolimie. Po kilku latach współpracy z Centrum Simona Wiesenthala architekt ostatecznie wycofał się z przedsięwzięcia. Decyzję tę łączono z burzą, jaka rozpętała się wokół planów budowy muzeum po tym, jak podczas prac ziemnych robotnicy trafili na ludzkie kości – pozostałości po dawnym cmentarzu muzułmańskim. Kontrowersje etyczne i polityczne nie były jednak jedyną przyczyną rezygnacji Gehry’ego. Jego projekt był po prostu zbyt drogi i trudny w realizacji. Teraz sprawa muzeum powraca wraz z nową – tańszą – koncepcją.
gqFG8ErzMgCDo8zMpH10ZhmX2xJyWx3Jb4vuJuz74oRmsiVDL3nt0XX4udfp_mot-chyutin-architects-2.jpg
Nowy projekt przygotowany został przez izraelską pracownię Chyutin Architects. Zaproponowana przez nią forma jest całkowitym przeciwieństwem typowej dla Gehry’ego rozbuchanej, rzeźbiarskiej bryły. Koncepcja izraelskich projektantów zakłada wzniesienie prostego, spokojnego budynku, który z punktu widzenia inwestora ma dwie poważne zalety – obniżenie kosztów realizacji o ponad połowę w porównaniu z poprzednią koncepcją (z 250 do 100 milionów dolarów) oraz skrócenie czasu potrzebnego na budowę. Nowe Muzeum Tolerancji wpisuje się w uwarunkowane globalną sytuacją ekonomiczną „kryzysowe” podejście do architektury – w wydanym niedawno oświadczeniu Rada Centrum Wiesenthala podkreśliła, że ze względów finansowych zdecydowała się na budynek skromniejszy, prostszy i szybszy w realizacji.

Co ciekawe, mimo ograniczenia środków, nowe muzeum będzie większe niż jego odpowiednik w Los Angeles i będzie miało około 150-160 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni (amerykański obiekt ma 110 tysięcy metrów kwadratowych). Liczyć będzie sześć kondygnacji – trzy pod i trzy nad powierzchnią gruntu, a przeszklona fasada otworzy jego wnętrze na sąsiedni Park Niepodległości. W muzeum znajdzie się przestrzeń ekspozycyjna, teatr i centrum edukacyjne. Na lekko obniżonym terenie przed budynkiem zaaranżowane zostaną ogród i amfiteatr.

Jeśli nie pojawią się kolejne komplikacje, Muzeum Tolerancji powinno być gotowe w ciągu 3-4 lat.

Więcej o kontrowersjach wokół lokalizacji muzeum i projekcie Franka Gehry’ego: tutaj
GQmCkfFSlZpblq6Bh6HzVFSODc4TkHo2Lv4f1Ym5g1gVxPsoHGaM3IEjO4zE_mot-chyutin-architects-3.jpg
ghTEf4PNklseiiZsV12YHqzJbXWoDDyL1po3iY3eSlTdpeGH7BZoPd0bXdHn_mot-chyutin-architects-4.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera