Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Piksel w kanale

 

Czas czytania: ~2 min


WNqS1Gu8QSqmjI8UckfWHY3lqWeM9gF1wtPj7v7dgXZKb7Ggx6rQbvyryvxb_m9-sauerbruch-hutton.jpg
W powszechnej opinii Wenecja to pełen uroku i turystów skansen położony na wyspach i poszatkowany słynnymi kanałami. Tymczasem znacznie większa część miasta leży na stałym lądzie. Właśnie tam – w Mestre – powstać na nowe centrum kulturalno-wystawiennicze. Za przedsięwzięciem stoi Fondazione di Venezia – ta sama instytucja, która odpowiada za organizację weneckich biennale.
pC1pveKwJ0aRz6Jh84nQmiiF9zNtsxjDPS3FFDeCZEIk14QWTLsGalqAVKm8_m9-sauerbruch-hutton-2.jpg
Międzynarodowy konkurs na projekt budynku M9 – „nowego muzeum dla nowego miasta” – wygrała berlińska pracownia Sauerbruch Hutton, pokonując pięć innych zespołów: Agence Pierre-Louis Faloci(Francja), Carmassi Studio di Architettura (Włochy), David Chipperfield Architects (Wielka Brytania/Włochy), Mansilla+Tuñón Arquitectos (Hiszpania) i Souto Moura Arquitectos (Portugalia). Przewodniczącym sądu konkursowego był Giuliano Serge, prezydent Fondazione di Venezia.

Zdaniem jury, zwycięski projekt w najlepszy sposób połączył potrzeby nowoczesnego muzeum z ograniczeniami technicznymi i urbanistyką starego centrum Mestre. Zaproponowana przez Matthiasa Sauerbrucha i Louisę Hutton charakterystyczna bryła o elewacjach pokrytych kolorowym, „pikselowym” wzorem, zapewnia funkcjonale i elastyczne wnętrze dla prezentacji wystaw i oraganizacji wydarzeń kulturalnych, a jednocześnie jest szansą na ożywienie wymagającego rewitalizacji centrum Mestre. Budynek o powierzchni 9 tysięcy metrów kwadratowych powstanie ma między via Poerio, via Brenta Vecchia and via Pascoli i obejmie część XVI-wiecznego klasztoru benedyktyńskiego, który od czasów napoleońskich przeszedł burzliwą historię wielokrotnie zmieniając przeznaczenie. Zasadniczą częścią M9 będzie muzeum poświęcone historii miasta w XX wieku. Oprócz niego w budynku znajdą się galerie wystaw czasowych, mediateka z archiwum, audytorium, sale zajęć edukacyjnych, księgarnia oraz strefa wejściowa, kawiarnia i restauracja. Nowy obiekt ma być przyjazny środowisku i energooszczędny.

Wyniki konkursu prezentowane są publiczności na wystawie towarzyszącej12 Biennale Architektury. Budynek ma być gotowy w 2014 r.

Zobacz film
QtzMBfQS19mPMr0u0Po4Uz5byQv0jf3XMYhnvceXZ9oTEYyFCIijY9qLkJ3T_m9-sauerbruch-hutton-3.jpg
OGnEMrJkUQbfPa8gM9likzbuYXVStKV1PWrd0kYk9hB7RONStdgNdxDwSJn5_m9-sauerbruch-hutton-4.jpg
64cQRg2zLTjbNkVehlWnKbodXXRrKQCvckY1j4PJbkdtCmKDyS89RbMaysOd_m9-sauerbruch-hutton-5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera