Stirling dla Zahy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stirling dla Zahy

 

Czas czytania: ~2 min


WiSUQa2Uqsbl8KvAY8dde8lOLmqpVp3pjwnb9jYZ0KzqDDxjwFEFYTMoG0cc_maxxi-stirling2010.jpg
Sobotni wieczór 2 października 2010 r. okazał się szczęśliwy dla Zahy Hadid. To właśnie jej MAXXI – Narodowe Muzeum Sztuki XXI w. w Rzymie – uznane zostało za największy w ubiegłym roku wkład w rozwój architektury brytyjskiej i uhonorowane nagrodą Stirlinga.

Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest przez RIBA (Royal Institut of British Architects) we współpracy z The Architects' Journal oraz firmą Benchmark i wynosi 20 tysięcy funtów. Jej patronem jest James Stirling (1926-1992) – jeden z najbardziej znanych i cenionych brytyjskich architektów.
oWzyJgQg0PtUTRO7Pregzty1bjnJNQYuW3sJQcCxJfnKLSqGIVghEaorqVCL_maxxi-stirling2010-2.jpg
W ścisłym finale MAXXI pokonało pięciu innych kandydatów: Ashmolean Museum w Oxfordzie autorstwa Rick Mather Architects, Bateman’s Row w Londynie pracowni Theis and Khan, Christ’s College School w Guildford zaprojektowane przez DSDHA, szkołę podstawową Clapham Manor w Londynie studia dRMM oraz berlińskie Neues Museum poddane renowacji na podstawie projektu David Chipperfield Architects i Julian Harrap Architects.

W uzasadnieniu swojej decyzji sędziowie podkreślili, że muzeum wzniesione na przedmieściach Wiecznego Miasta nie ma typowo rzymskiego, konserwatywnego charakteru, ale – choć lokalizacja umożliwiła architektom swobodniejsze potraktowanie formy – nie jest też zupełnie pozbawione odniesień do lokalnego kontekstu, jaki tworzą dawne koszary wojskowe i magazyny oraz widok na dachy i kopuły centrum miasta. MAXXI to muzeum skomponowane ze ścieżek i dróg, w którym kontemplacja dzieł sztuki połączona jest z eksploracją przestrzeni pełnej dziennego światła. Określane jest mianem budynku dla inscenizacji sztuki – chcąc zapewnić kuratorom swobodę w aranżacji wystaw, architekci nadali wnętrzom ekspozycyjnym spokojny, neutralny charakter, a także umieścili w nich ruchome panele umożliwiające zmienne kształtowanie przestrzeni.

Sędziowie RIBA Stirling Prize dostrzegli w MAXXI niezwykle dojrzałe dzieło architektury, będące destylacją wielu lat eksperymentów Zahy, z których tylko ułamek udało się zrealizować. Budynek rzymskiego muzeum jest kwintesencją jej podejścia do tworzenia „architektonicznych krajobrazów” – przestrzeni rysowanych swobodną, meandrująca linią, które definiuje ruch dający użytkownikom wrażenie nieustannej eksploracji wnętrz. W opinii jurorów, MAXXI to najlepszy budynek zrealizowany przez Hadid, będący potwierdzeniem słuszności wybranej przez nią drogi.

W jury zasiadali: Ruth Reed (Prezydent RIBA, przewodnicząca); Ivan Harbour (architekt, Rogers Stirk Harbour + Partners; Edward Jones (architect), Dixon Jones (profesor); Lisa Jardine (historyczka i pisarka) i Mark Lawson, (dziennikarz).

Zaha Hadid otrzymała nagrodę im. Stirlinga po raz pierwszy, choć nie po raz pierwszy miała na nią szansę – jej budynki były już nominowane trzykrotnie: w 2005 r. BMW Central Building w Lipsku, w 2006 r. Phaeno Science Center w Wolfsburgu, a dwa lata temu – stacja kolei linowej Nord Park w Austrii.

Więcej o MAXXIPodepnij swój artykuł

tagi

Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego
Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na wykonanie koncepcji kompleksu sportowego z zagospodarowani ...

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera