Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stirling dla Zahy

 

Czas czytania: ~2 min


WiSUQa2Uqsbl8KvAY8dde8lOLmqpVp3pjwnb9jYZ0KzqDDxjwFEFYTMoG0cc_maxxi-stirling2010.jpg
Sobotni wieczór 2 października 2010 r. okazał się szczęśliwy dla Zahy Hadid. To właśnie jej MAXXI – Narodowe Muzeum Sztuki XXI w. w Rzymie – uznane zostało za największy w ubiegłym roku wkład w rozwój architektury brytyjskiej i uhonorowane nagrodą Stirlinga.

Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest przez RIBA (Royal Institut of British Architects) we współpracy z The Architects' Journal oraz firmą Benchmark i wynosi 20 tysięcy funtów. Jej patronem jest James Stirling (1926-1992) – jeden z najbardziej znanych i cenionych brytyjskich architektów.
oWzyJgQg0PtUTRO7Pregzty1bjnJNQYuW3sJQcCxJfnKLSqGIVghEaorqVCL_maxxi-stirling2010-2.jpg
W ścisłym finale MAXXI pokonało pięciu innych kandydatów: Ashmolean Museum w Oxfordzie autorstwa Rick Mather Architects, Bateman’s Row w Londynie pracowni Theis and Khan, Christ’s College School w Guildford zaprojektowane przez DSDHA, szkołę podstawową Clapham Manor w Londynie studia dRMM oraz berlińskie Neues Museum poddane renowacji na podstawie projektu David Chipperfield Architects i Julian Harrap Architects.

W uzasadnieniu swojej decyzji sędziowie podkreślili, że muzeum wzniesione na przedmieściach Wiecznego Miasta nie ma typowo rzymskiego, konserwatywnego charakteru, ale – choć lokalizacja umożliwiła architektom swobodniejsze potraktowanie formy – nie jest też zupełnie pozbawione odniesień do lokalnego kontekstu, jaki tworzą dawne koszary wojskowe i magazyny oraz widok na dachy i kopuły centrum miasta. MAXXI to muzeum skomponowane ze ścieżek i dróg, w którym kontemplacja dzieł sztuki połączona jest z eksploracją przestrzeni pełnej dziennego światła. Określane jest mianem budynku dla inscenizacji sztuki – chcąc zapewnić kuratorom swobodę w aranżacji wystaw, architekci nadali wnętrzom ekspozycyjnym spokojny, neutralny charakter, a także umieścili w nich ruchome panele umożliwiające zmienne kształtowanie przestrzeni.

Sędziowie RIBA Stirling Prize dostrzegli w MAXXI niezwykle dojrzałe dzieło architektury, będące destylacją wielu lat eksperymentów Zahy, z których tylko ułamek udało się zrealizować. Budynek rzymskiego muzeum jest kwintesencją jej podejścia do tworzenia „architektonicznych krajobrazów” – przestrzeni rysowanych swobodną, meandrująca linią, które definiuje ruch dający użytkownikom wrażenie nieustannej eksploracji wnętrz. W opinii jurorów, MAXXI to najlepszy budynek zrealizowany przez Hadid, będący potwierdzeniem słuszności wybranej przez nią drogi.

W jury zasiadali: Ruth Reed (Prezydent RIBA, przewodnicząca); Ivan Harbour (architekt, Rogers Stirk Harbour + Partners; Edward Jones (architect), Dixon Jones (profesor); Lisa Jardine (historyczka i pisarka) i Mark Lawson, (dziennikarz).

Zaha Hadid otrzymała nagrodę im. Stirlinga po raz pierwszy, choć nie po raz pierwszy miała na nią szansę – jej budynki były już nominowane trzykrotnie: w 2005 r. BMW Central Building w Lipsku, w 2006 r. Phaeno Science Center w Wolfsburgu, a dwa lata temu – stacja kolei linowej Nord Park w Austrii.

Więcej o MAXXIPodepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera