Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Izolacja akustyczna stropów

 

Czas czytania: ~5 min


swisspor polska

 

8QoCh5pQdhEWI5OUgrBA2iJIjpy9sxGoCFn7ankcAv8BksLfuU5h4JVsnBbL_swisspor-fonoint.jpg

Izolacja akustyczna stropów i podłóg przy pomocy płyt styropianowych.

Przy doborze materiału izolacyjnego tłumiącego dźwięki uderzeniowe bardzo ważne jest stosowanie takich materiałów, które mają jak najmniejszą ściśliwość. Jedynym spełniającym te wymagania materiałem dźwiękoizolacyjnym jest akustyczny styropian podłogowy.
Poprzez izolację akustyczną należy rozumieć wszystkie działania budowlane, które zmierzają do zmniejszenia obciążenia człowieka szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia wpływami hałasu. Ochrona akustyczna jest szczególnie ważna w mieszkaniach, w których ludzie muszą mieć warunki sprzyjające dla odprężenia i wypoczynku. Ma też ogromne znaczenie w szkołach, szpitalach, hotelach i biurach.
Dla wytłumienia dźwięków przenoszonych przez stropy międzypiętrowe potrzebna jest miękko-sprężysta warstwa izolacyjna układana bezpośrednio na stropie konstrukcyjnym. Przy doborze materiału izolacyjnego tłumiącego dźwięki uderzeniowe bardzo ważne jest stosowanie takich materiałów, które mają jak najmniejszą ściśliwość. Jest to wymagane ze względu na właściwości mechaniczne podkładu, który przy dużym odkształceniu pionowym warstwy izolacyjnej może ulec zniszczeniu. W praktyce oznacza to, że różnica pomiędzy grubością płyty tłumiącej dźwięki uderzeniowe nieobciążonej i obciążonej warstwami podłogi musi być minimalna. Jedynym spełniającym te wymagania materiałem dźwiękoizolacyjnym jest akustyczny styropian podłogowy.
Zwykłe płyty styropianowe nie nadają się do tego celu ze względu na słabe właściwości elastyczne. Dopiero specjalna obróbka mechaniczna styropianu sprawia, że staje się on znakomitym materiałem do tłumienia dźwięków. Obróbka ta, to przemienne cykle obciążania i odciążania materiału na prasach mechanicznych. Wytworzony w ten sposób materiał posiada wystarczającą wytrzymałość na ściskanie, a jednocześnie obniżoną sztywność dynamiczną. W ten sposób powstają na przykład produkowane przez SWISSPOR Polska płyty styropianowe do izolacji akustycznej (EPS T) o nazwie handlowej FONO. Do głównych cech fizycznych decydujących o właściwościach akustycznych płyt elastycznych FONO należą: ciężar objętościowy, sprężystość, sztywność dynamiczna warstwy materiału, porowatość, oporność na przepływy powietrza, tłumienie wewnętrzne w materiale. Dzięki niskiej cenie i dużej skuteczności jest on chętnie stosowanym materiałem do akustycznego izolowania stropów w budynkach.

Podstawowym zastosowaniem płyt styropianowych elastycznych FONO jest izolacja akustyczna stropów poprzez zastosowanie dwuwarstwowego układu zwanego podłoga pływającą. W takim układzie podłoga oddzielona jest od warstwy konstrukcji nośnej warstwą styropianu FONO. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy bardzo wysokie parametry ochrony akustycznej, a jednocześnie stosujemy materiał izolacyjny o dużej wytrzymałości na ściskanie przy długotrwałym obciążeniu.

Podłogi pływające z zastosowanymi płytami FONO powinny być stosowane w obiektach budownictwa mieszkaniowego (wielorodzinnego i jednorodzinnego) ogólnego oraz użyteczności publicznej, zarówno nowowznoszonych jak i modernizowanych, ze względu na wymagania ochrony akustycznej budowli określone w Polskiej Normie PN-B-02151-3:1999. Ich zastosowanie zapewnia nie tylko tłumienie dźwięków uderzeniowych o 10dB większe od wymagań wyżej wspomnianej normy, ale również pełni rolę izolacji cieplnej.

Sposób wykonania podłóg pływających z zastosowaniem płyt elastycznych FONO powinien być zgodny z instrukcją techniczną producenta, przy uwzględnieniu następujących warunków (rysunek nr 1) :
 nierówności podłoża pod warstwą izolacji akustycznej FONO, nie powinny przekraczać 5 mm, w przeciwnym razie należy podłoże wyrównać przed wykonaniem warstw izolacyjnych i podłogowych,
 płyty należy układać w sposób zapewniający ścisłe przyleganie krawędzi do płyt do siebie,
 przy ścianach i innych elementach pionowych należy ułożyć pionowo pasy płyt elastycznych (tzw. pasy brzegowe) o grubości min. 10 mm i wysokości zapewniającej odizolowanie podłogi pływającej od przegród pionowych pomieszczenia,
 ułożone płyty elastyczne FONO należy przykryć szczelną, wodoodporną i ciągłą warstwą rozdzielczą, wykonaną np. z folii polietylenowej o grubości co najmniej 0,1 mm, a gdy jest zgrzewana to 0,2 mm, papy bitumicznej na osnowie papierowej, o gramaturze min. 100 g/m² lub innych materiałów o podobnych właściwościach, z wywinięciem na pasy brzegowe,
 grubość podkładu podłogowego z zaprawy cementowej nie powinna być mniejsza niż 40 mm.

Wykonywanie podłóg pływających z zastosowaniem płyt styropianowych elastycznych FONO powinno odbywać się na podstawie dokumentacji technicznej, opracowanej dla określonego obiektu z uwzględnieniem wymagań polskich norm i przepisów budowlanych.

Krzysztof Łajtar, Swisspor Polska

SWISSPOR Polska poza fabryką papy posiada w Polsce 4 fabryki styropianu oraz dwie linie produkcyjne warstwowych płyt do termoizolacji dachów płaskich, oferowanych pod nazwą Biterm. Zakłady produkcyjne są zlokalizowane w Chrzanowie, Janowie Podlaskim, Międzyrzeczu i Pelplinie.

W ofercie spółki znajduje się styropian (w ostatnim czasie bardzo modny styropian szary), papa, chemia budowlana w postaci mas bitumicznych, klejów i mas uszczelniających oraz pian poliuretanowych.

Swisspor Polska, jako jedyny producent na rynku polskim dostarcza kompletne systemy termo- i hydro- izolacji dachów płaskich. 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera