Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kadry w laurach

 

Czas czytania: ~2 min


LCtqwkQeVBGfTgPtIsBZDaHDOmLQSF3K2WURAPpMsUopaJ1bTSxELd5rxdRf_iwan-baan.jpg
Większość budynków znamy z fotografii. Bez tego medium nie sposób wyobrazić sobie globalnego przepływ informacji w dziedzinie architektury. I choć pstryknąć kilka – mniej lub bardziej udanych – zdjęć może każdy, to zrobienie dobrej fotografii architektury jest nie lada sztuką. Nic więc dziwnego, że w końcu doczekała się ona swojej nagrody – Julius Shulman Photography Award. Jej pierwszym laureatem jest najbardziej rozpoznawalny i najczęściej publikowany współczesny fotograf architektury – Iwan Baan.
Nagrodę ustanowił Instytut Juliusa Shulmana przy Wydziale Architektury Woodbury University w Burbank w Kalifornii, a okazją była setna rocznica urodzin patrona instytutu – jednego z najbardziej znanych na świecie fotografów architektury. Kariera Shulmana (10.10.1910 – 15. 07. 2009) rozpoczęła się w 1936 r. od spotkania z Richardem Neutrą – pierwszym architektem, jakiego poznał w swoim życiu. Największa część dorobku Shulmana poświęcona była dokumentowaniu architektury modernistycznej i tworzeniu archiwum fotograficznego, będącego dziś nieocenionym zbiorem materiałów ikonograficznych dotyczących tego nurtu. Instytut Shulmana realizuje program, którego celem jest promowanie szerokiego uznania i zrozumienia roli architektury i designu w życiu współczesnego społeczeństwa.


Uroczyste wręczenie inauguracyjnej Julius Shulman Photography Award Iwanowi Baanowi, a także dziesiątej Julius Shulman Communication Award aktorce Diane Keaton odbędzie się w niedzielę, 10 października 2010 r.

Pierwszy laureat nagrody Juliusa Shulmana – 34-letni Iwan Baan ma już na swoim koncie współpracę z największymi architektonicznymi sławami, min. Remem Koolhaasem, Stevenem Hollem, Tomem Maynem, Toyo Ito, Herzogiem i de Meuronem czy SANAA, a także wschodzącymi talentami, takimi jak Sou Fujimoto. Jest w nieustannej podróży, fotografując budynki od Amsterdamu i Bazylei po Maxico City i Pekin, od Rzymu i Mediolanu po Nowy Jork i Tokio. Jego zdjęcia można oglądać min. w The New York Times, Domus, Abitare czy The New Yorker. Z jednej strony, prace Baana imponują doskonałym warsztatem i kompozycją, z drugiej – nie są obrazkami budynków-eksponatów wypreparowanych z otoczenia. Architektura jest bowiem dla niego tłem dla życia, jakie się w niej i wokół niej toczy. Dlatego krytycy jego fotografii podkreślają, że można w niej odnaleźć zarówno echo twórczości Diane Arbus i Henri Cartier-Bressona, jak też najważniejszych fotografów architektury drugiej połowy XX wieku – Juliusa Shulmana i Ezry Stollera.

Iwaan Baan urodził się w Amsterdamie. W drugiej połowie lat 90-tych studiował fotografię na Royal Academy of Art w Hadze, nie planując jednak wyspecjalizowania się w fotografii architektury. Ostatecznie szkoły nie ukończył, bo – jak sam mówi – ówcześni profesorowie nie uznawali jego cyfrowych prac za „prawdziwą fotografię”. Teraz swoje biura ma Amsterdamie, Nowym Jorku i Pekinie.

Zobacz więcej informacji
9VyszB93KEGEh4BUB8mxhrKnmfsMH3iT2B66L80r6EthlvPywnOnTS3BYF6a_iwan-baan-2.jpg
CX1I8NHxGVpx4wKwwyDoYLu5zFST9aGF2WjO3xxe2UUEIy2tciWHK1Co8DA1_iwan-baan-bilbao-jardin2009.jpg
RcN5Xcvz82vAI1mKJuoV2PZaf5gEPPwmUDQr5lmO6xEJ0PlOSEfSau4VAPFV_iwanbaan.JPG

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Proekologiczne przedszkole w Regułach
Proekologiczne przedszkole w Regułach

Pełny program dydaktyczny z uwzględnieniem wyrównywania dysfunkcji i dostępność dla osób z ogranicze ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera