Kadry w laurach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kadry w laurach

 

Czas czytania: ~2 min


LCtqwkQeVBGfTgPtIsBZDaHDOmLQSF3K2WURAPpMsUopaJ1bTSxELd5rxdRf_iwan-baan.jpg
Większość budynków znamy z fotografii. Bez tego medium nie sposób wyobrazić sobie globalnego przepływ informacji w dziedzinie architektury. I choć pstryknąć kilka – mniej lub bardziej udanych – zdjęć może każdy, to zrobienie dobrej fotografii architektury jest nie lada sztuką. Nic więc dziwnego, że w końcu doczekała się ona swojej nagrody – Julius Shulman Photography Award. Jej pierwszym laureatem jest najbardziej rozpoznawalny i najczęściej publikowany współczesny fotograf architektury – Iwan Baan.
Nagrodę ustanowił Instytut Juliusa Shulmana przy Wydziale Architektury Woodbury University w Burbank w Kalifornii, a okazją była setna rocznica urodzin patrona instytutu – jednego z najbardziej znanych na świecie fotografów architektury. Kariera Shulmana (10.10.1910 – 15. 07. 2009) rozpoczęła się w 1936 r. od spotkania z Richardem Neutrą – pierwszym architektem, jakiego poznał w swoim życiu. Największa część dorobku Shulmana poświęcona była dokumentowaniu architektury modernistycznej i tworzeniu archiwum fotograficznego, będącego dziś nieocenionym zbiorem materiałów ikonograficznych dotyczących tego nurtu. Instytut Shulmana realizuje program, którego celem jest promowanie szerokiego uznania i zrozumienia roli architektury i designu w życiu współczesnego społeczeństwa.


Uroczyste wręczenie inauguracyjnej Julius Shulman Photography Award Iwanowi Baanowi, a także dziesiątej Julius Shulman Communication Award aktorce Diane Keaton odbędzie się w niedzielę, 10 października 2010 r.

Pierwszy laureat nagrody Juliusa Shulmana – 34-letni Iwan Baan ma już na swoim koncie współpracę z największymi architektonicznymi sławami, min. Remem Koolhaasem, Stevenem Hollem, Tomem Maynem, Toyo Ito, Herzogiem i de Meuronem czy SANAA, a także wschodzącymi talentami, takimi jak Sou Fujimoto. Jest w nieustannej podróży, fotografując budynki od Amsterdamu i Bazylei po Maxico City i Pekin, od Rzymu i Mediolanu po Nowy Jork i Tokio. Jego zdjęcia można oglądać min. w The New York Times, Domus, Abitare czy The New Yorker. Z jednej strony, prace Baana imponują doskonałym warsztatem i kompozycją, z drugiej – nie są obrazkami budynków-eksponatów wypreparowanych z otoczenia. Architektura jest bowiem dla niego tłem dla życia, jakie się w niej i wokół niej toczy. Dlatego krytycy jego fotografii podkreślają, że można w niej odnaleźć zarówno echo twórczości Diane Arbus i Henri Cartier-Bressona, jak też najważniejszych fotografów architektury drugiej połowy XX wieku – Juliusa Shulmana i Ezry Stollera.

Iwaan Baan urodził się w Amsterdamie. W drugiej połowie lat 90-tych studiował fotografię na Royal Academy of Art w Hadze, nie planując jednak wyspecjalizowania się w fotografii architektury. Ostatecznie szkoły nie ukończył, bo – jak sam mówi – ówcześni profesorowie nie uznawali jego cyfrowych prac za „prawdziwą fotografię”. Teraz swoje biura ma Amsterdamie, Nowym Jorku i Pekinie.

Zobacz więcej informacji
9VyszB93KEGEh4BUB8mxhrKnmfsMH3iT2B66L80r6EthlvPywnOnTS3BYF6a_iwan-baan-2.jpg
CX1I8NHxGVpx4wKwwyDoYLu5zFST9aGF2WjO3xxe2UUEIy2tciWHK1Co8DA1_iwan-baan-bilbao-jardin2009.jpg
RcN5Xcvz82vAI1mKJuoV2PZaf5gEPPwmUDQr5lmO6xEJ0PlOSEfSau4VAPFV_iwanbaan.JPG

Podepnij swój artykuł

tagi

WWAA projektuje innowacyjną szkołę
WWAA projektuje innowacyjną szkołę

Pracownia WWAA stworzyła projekt szkoły, która miałaby powstać w rejonie ulic Domaniewskiej i Wołosk ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera