Pan Z. jedzie do Londynu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pan Z. jedzie do Londynu

 

Czas czytania: ~2 min


csWCmmdz8HEaFIUuDMYBf5k4DbDqU9LcQyC1c6YM40pnkKqD7oKQZkKI316y_peter-zumthor.jpg
Po najbardziej teatralnym z architektów – Jeanie Nouvelu – czas na architekta-poetę. Kolejny pawilon w ogrodzie Serpentine Gallery zaprojektować ma Peter Zumthor.

Do informacji tych dotarł The Architects Journal zanim jeszcze tegoroczny, czerwony pawilon Nouvela został rozebrany (można go było odwiedzać do niedzieli 17 października). Projekt niewielkiej, tymczasowej konstrukcji dla Serpentine Gallery to zadanie wcale niełatwe. Zwłaszcza, że architekci nie mają dużo czasu ani na przygotowanie projektu, ani realizację – zaledwie kilka miesięcy od momentu zaproszenia do ukończenia budowy. Tym bardziej zaskakuje fakt, że na udział w projekcie zgodził się Zumthor, znany z tego, że lubi pracować niespiesznie, cyzelując każdy szczegół swoich budynków.
x2C5pcvd6zeNBjnFqxLmCcXkYvvHfUSiVZOhXcalM5j4fYuNFTqlra1tUlga_zumsecular-retreat-devon.jpg
Obiekty zrealizowane do tej pory przez Petera Zumthora – laureata nagrody Pritzkera w 2009 r. – można oglądać w jego rodzinnej Szwajcarii, a także w Austrii i Niemczech. Serpentine Pavilion w 2011 r. będzie więc pierwszym dziełem architekta w Wielkiej Brytanii. Ale nie pierwszym zaprojektowanym w tym kraju – kilka miesięcy temu Zumthor zaprezentował swój projekt domu w Devon, który opracował dla organizacji Living Architecture w ramach serii letnich domów do wynajęcia. Inicjatywa ta ma umożliwić ludziom doświadczenie bezpośredniego kontaktu z nowoczesną architekturą poprzez mieszkanie w domu zaprojektowanym przez najlepszych współczesnych twórców, min. MVRDV, NORD, Hopkins Architects. Koszt wynajęcia takiego budynku ma być stosunkowo niewielki i zaczynać się od 20 funtów za dobę od osoby.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał zaprojektowany przez Zumthora pawilon. Jak podaje AJ, z pierwszych zapowiedzi wynika, że ma to być „duża betonowa kostka z ogrodem wewnątrz”. Plany są więc dość poważne jak na obiekt, który po trzech miesiącach funkcjonowania ma zostać rozebrany i sprzątnięty z parku.

Więcej o Zumthorze

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera