Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dachy płaskie – sposoby odprowadzania wody

 

Czas czytania: ~6 min


Dachy płaskie dają architektowi całą gamę możliwych do zastosowania form architektonicznych i pozwala kształtować obiekty budowlane zgodnie z wizją projektanta. Problemem wydawać by się mogły spadki na dachach płaskich, jednak obecna technologia i nowoczesne materiały zupełnie go niwelują. Zobacz, jak wykonać spadek na dachu płaskim. Dowiedz się, czym są kliny styropianowe spadkowe i co ma wspólnego styropian ze spadkiem. Zapraszamy do lektury!

 

Bg24xiNV0luP4f2LlE94ZDlD04oj0OAcyzjZNg2oYZVbr1SvogyWKm77d0pl_kliny.jpg

Dachy spadziste a dachy płaskie

Na przełomie dziejów częściej spotykaną formą dachu były dachy spadziste. Spowodowane to było względami praktycznymi. Dach spadzisty lepiej odprowadzał wodę, dzięki temu jakość zastosowanych na nim materiałów mogła być niższa. Nie bez znaczenia był też fakt, że nie było konieczności projektowania takiego dachu do przenoszenia dodatkowych obciążeń związanych z zaleganiem na nich śniegu, co jest szczególnie ważne w naszej strefie klimatycznej. Dachy spadziste wymagają też mniejszej szczelności połączeń, dzięki czemu dbałość o jakość prac wykonawczych może być niższa i możliwe jest zastosowanie takich pokryć dachowych jak dachówki, blachodachówki czy gonty papowe. Obowiązuje tutaj zasada, że większe pochylenie połaci dachowej wymaga pokrycia dachowego o mniej szczelnych połączeniach i odwrotnie, pokrycia dachowe projektowane z mniejszym spadkiem wymagają materiałów o bardziej szczelnych połączeniach. Niemniej to właśnie dach płaski daje architektowi całą gamę możliwych do zastosowania form architektonicznych i pozwala kształtować obiekty budowlane zgodnie z wizją projektanta. Nic dziwnego, że architekci coraz częściej decydują się na tego typu rozwiązanie i stosują szereg nowoczesnych systemów, które pozwolą im uzyskać odpowiedni spadek na dachu płaskim.

 

Jak wykonać spadek na dachu płaskim?

Pojawienie się nowoczesnych materiałów hydroizolacyjnych takich jak pokrycia bitumiczne, a obecnie papy termozgrzewalne dało projektantom pełną swobodę w kształtowaniu dachów płaskich przy jednoczesnym zachowaniu właściwej izolacji termicznej i przeciwwodnej. Innym problemem jest sposób odprowadzenia wód opadowych z połaci dachowej. W przypadku dachu skośnego woda jest odprowadzana z połaci dachowej do rynien a z nich rurami spustowymi na zewnątrz budynku. Rury spustowe i rynny są więc elementem elewacji budynku, co nie zawsze zgadza się z koncepcją architektoniczną projektanta. Dach płaski daje możliwość poprowadzenia rur spustowych wewnątrz budynku przy zastosowaniu prostego układu wpust dachowy i rura spustowa, pozostawiając elewację obiektu do wykończenia według koncepcji architekta bez konieczności umieszczania na niej dodatkowych elementów. Nowoczesne systemy podciśnieniowe pozwalają na odprowadzenie wody opadowej z dużych połaci dachu przy użyciu systemu rur spustowych o małym przekroju. Zaopatrzenie wpustu dachowego w ogrzewanie zabezpiecza też system przed zamarznięciem wody w niskich temperaturach.

 

Kliny styropianowe – stwórz dach płaski ze spadkiem

Styropianowe kliny dachowe znajdują coraz większe zastosowanie na dachach płaskich krytych papą termozgrzewalną. Jednak ich podstawowym zadaniem jest odpowiednie rozprowadzenie wody opadowej na połaci dachowej. Trójkątne kliny styropianowe najczęściej spotyka się je w dwóch wymiarach – 5 × 5 cm i 10 × 10 cm. Znajdują one zastosowanie przy wykonywaniu obróbek papowych kominów, świetlików, ogniomurów, ścian, attyk itp. Dzięki nim uzyskujemy płynne przejście pokrycia dachowego z powierzchni poziomej na powierzchnię pionową. Zaletą tego rozwiązania jest zmniejszenie kąta załamania papy termozgrzewalnej, co znacznie polepsza jej parametry użytkowe. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki temu woda opadowa nie gromadzi się w pobliżu komina (czy innej pionowej powierzchni). Trójkątne kliny styropianowe przyklejamy do podłoża klejem bitumicznym trwale plastycznym. W przypadku zastosowania klinów nieoklejonych papą należy przykryć klin pasem papy (najlepiej podkładowej) w celu zabezpieczenia klina przed stopieniem podczas zgrzewania papy.

 

Styropianowe kliny dachowe – skutecznie rozprowadź wody opadowe na dachu płaskim

Kolejnym zastosowaniem klinów styropianowych jest rozprowadzenie wód opadowych na powierzchni dachu płaskiego. Projektując pokrycie dachowe, jego kształt oraz spadki, często zapomina się o zaplanowaniu odprowadzenia wody z każdego miejsca na połaci. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych układów połaci dachowej, gdzie doskonale sprawdzą się kliny spadkowe. Woda opadowa często napotyka na swojej drodze przeszkody w postaci kominów, świetlików, ścian (przykładowo na wyższych budynkach mieszkalnych może to być nadbudówka z maszynownią dźwigu windowego). W takim przypadku konieczne jest zastosowanie odbojowych klinów styropianowych rozprowadzających wodę do wpustów lub rynien.

 

Spadek dachu płaskiego w budynkach przemysłowych – zastosuj kliny styropianowe

Na dużych połaciach dachów przemysłowych, zwłaszcza w układzie z konstrukcyjną blachą trapezową, spadki są projektowane tylko jednostronnie do koryta. Pojawia się tutaj niebezpieczeństwo zbierania się wód opadowych w korycie. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianowych klinów odbojowych, które skutecznie rozprowadzą wodę do wpustów. Kliny układane są bezpośrednio na podłożu lub izolacji termicznej. W celu ułatwienia prac możliwe jest oklejenie klinów spadkowych papą. Profilowanie spadków połaci dachowej klinami styropianowymi Ciekawym zastosowaniem klinów styropianowych jest profilowanie połaci dachowych. W praktyce można spotkać się z dachami o źle wyprofilowanych spadkach. Często też celem zredukowania ciężaru dachu nie wykonuje się profilowania połaci dachowej wylewką betonową. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianowych klinów profilujących spadek EPS100-038 lub EPS200-036 produkcji SWISSPOR POLSKA Sp. z o.o.. Dla żądanego kształtu pokrycia dachowego i planowanego spadku możliwe jest ukształtowanie go za pomocą klinów spadkowych.

 

Styropian spadkowyna płaski dach – płyty styropianowe ze spadkiem

Projektowanie spadków odbywa się przy zastosowaniu trzech rodzajów płyt modułowych: - płyty korytkowej, - płyty skośnej z jednokierunkowym spadkiem, - płyty grzbietowej. Płyty te są produkowane w wymiarach 1,0 × 1,0 m. Dzięki zastosowaniu różnych grubości początkowych i końcowych płyt możliwe jest wyprofilowanie spadku na każdym rodzaju dachu. Płyty styropianowe ze spadkiem dlatego są tak często wybieranym rozwiązaniem w przypadku dachów płaskich, gdyż pozwalają projektantowi na sporą dowolność, w zależności od własnych koncepcji oraz wymagań klienta. Klient łącznie z materiałem otrzymuje projekt pokrycia dachowego z zaznaczonym miejscem ułożenia każdej płyty (płyty są oznaczone numerami). Dzięki temu montaż płyt na połaci dachowej jest bardzo prosty. Styropianowe kliny dachowe można przyklejać do podłoża klejem bitumicznym trwale plastycznym lub mocować za pomocą łączników do mocowania mechanicznego. W artykule przedstawiono tylko podstawowe zagadnienia związane z zastosowaniem styropianowych klinów dachowych przy kryciu dachów płaskich papą termozgrzewalną. W praktyce budowlanej spotykamy się z nietypowymi problemami, co ma zwłaszcza miejsce w przypadku bardziej skomplikowanych układów połaci dachowej. Są one wtedy projektowane indywidualnie. Marcin Bernaś Swisspor Polska

hRvxaAP7JNbOciB6Km6hu7jKJwTJXtJK0trYzy911mUUAY0VRQ2OouNQvtcj_kliny-grzbietowe.jpg
Zq03EI9whf9wJRlOnN5VFWP9JwFHSiUo2VuTOsyes9OvLJQL8PwWdccOypkX_kliny-korytkowe.jpg
zvZ9kwVaKhWYk2GCuFlbsM5IHnlBfsKfdWxMba4RaCSC9YsXabdSIRI0tcRg_kliny-skosne.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dachy, Dach

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera