Lustro sztuki - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lustro sztuki

 

Czas czytania: ~3 min


GMFT27YazCRcth83y5zUlbYHnaM2q7FE80Pb2rjppnk9Susp9RzqWydSuN2C_kapoor-c-curve-2007-2.jpg
Londyn cieszy się opinią jednej z najbardziej zielonych stolic na świecie – między nowoczesnymi wieżowcami ze szkła i stali, ceglanymi wiktoriańskimi domami oraz ruchliwymi ulicami i placami rozpięta jest zielona sieć różnej wielkości parków, skwerów i ogrodów. Jednym z najważniejszych zieleńców w mieście są Kensington Garden, w których mieści się słynna Serpentine Gallery.

Kiedy letni pawilon Jeana Nouvela, który przez trzy miesiące był atrakcją parku, zniknął sprzed galerii, w parku pojawiły się kolejne instalacje – rzeźby Anisha Kapoora. We współpracy The Royal Park i Serpentine Gallery artysta wzbogacił jesienny pejzaż Kensington Gardnes kolekcją lustrzanych obiektów ze stali, które albo odbijają piękno otaczającej natury i nieba, albo zwrócone są w stronę przechodniów, zniekształcając ich odbijające się sylwetki.
W sumie w parku znalazły się cztery dzieła Kapoora. Najbliżej pałacu Kensington, na środku niewielkiego stawu pojawiło się – Sky Mirror, Red 2007 – okrągła, stalowa tarcza o lśniącej, czerwonej powierzchni, która, bez względu na kąt patrzenia, odbija niebo, nadając mu niezwykle intensywny, czerwony kolor.
1s7tbpYhObGnOzauFjaCg6B7OkKItiQXVT3CyDOCUjkK8wtiLMKX9i6we8WI_kapoor-non-object-spire.jpg
Kolejną pracą jest Non-Object (Spire), także z 2007 r. w kształcie potężnego lejka zwężającego się ku górze. Obiekt jest oddzielony od publiczności, ale jednocześnie jest na tyle blisko, że odbija światło fleszy aparatów, które nieustannie błyskają w jego kierunku, a także otoczenie i toczące się w nim życie. Ze względu na kształt rzeźby, obraz odbijających się w niej liści drzew zostaje nienaturalnie wydłużony. Trzecia lustrzana rzeźba, ulokowana nad Longwater, działa na podobnej zasadzie, jak czerwone lustro Sky Mirror, tyle że jej tarcza jest klasycznie srebrna. Skierowana ku niebu ma odbijać jego zmienne kolory i przepływające chmury.

Jedna z najbardziej znanych prac Kapoora stanęła naprzeciwko Serpentine Gallery. C-Curve 2007 to potężne lustro wygięte w kształcie litery C, którego wklęsła strona obraca odbijający się w niej obraz o 180 stopni, tak że świat wydaje się „postawiony na głowie”. To bez wątpienia największa atrakcja dla zwiedzających, zwłaszcza dzieci.

W intencji organizatorów przedsięwzięcia, umieszczenie obiektów artystycznych w Kensington Gardens ma znaczenie podwójne – z jednej strony, wstawione w niezobowiązującą przestrzeń parku rzeźby przybliżają sztukę szerokiej publiczności, z drugiej – odbijając naturę działają jak soczewka, która sprawia, że przechodnie zaczynają się uważniej przyglądać temu, co mogą w nich zobaczyć i w ten sposób nawiązują bliższy kontakt z przyrodą, zbyt często zagubiony w intensywnym miejskim życiu.

Kolejnym dziełem Anisha Kapoora, które ma ozdobić przestrzeń miejską Londynu jest rzeźba ArcelorMittal Orbit – wysoka na 115 metrów stalowa konstrukcja stanie w Parku Olimpijskim i będzie największym w Wielkiej Brytanii dziełem sztuki zrealizowanym w przestrzeni publicznej.

Fot: Sian Disson
rdUgnPPUmo8EzBmvl1f2RKxcEdZXMBi0VJVcr7czjFz3TDVCYEa5h39hYq0K_kapoor-sky-mirror-2006.jpg
qERZz1mrboCrTEiXgpPNXZIYHaLpNP3G63h8Ahc5ErthyWTQZjxSKAUmXpfR_kapoor-sky-mirror-red.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

WWAA projektuje innowacyjną szkołę
WWAA projektuje innowacyjną szkołę

Pracownia WWAA stworzyła projekt szkoły, która miałaby powstać w rejonie ulic Domaniewskiej i Wołosk ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera