Wyrośnie czy przerośnie? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wyrośnie czy przerośnie?

 

Czas czytania: ~2 min


WMDAxLiZkCcMiOLtoOgxLx7DLj5zw3Agr6xuHk3S7OQaoGD6CSlnHER7UHrJ_foster-vietinbank.jpg
Stolica Wietnamu obchodzi w tym roku swoje milenium. Sztandarowym wydarzeniem architektonicznym uświetniającym ten jubileusz było otwarcie nowego muzeum miasta zaprojektowanego przez biura gmp von Gerkan, Marg und Partner i Inros Lackner. Ale na tym poważne inwestycje w Hanoi się nie kończą. W drugiej połowie października ruszyła budowa centrum biznesowego VietinBank – siedziby największej grupy bankowej w Wietnamie. Jej projekt powstał w pracowni Normana Fostera i jest pierwszą inwestycją brytyjskiego biura w Wietnamie.

Kompleks VietinBank powstaje w strategicznej lokalizacji między centrum miasta i lotniskiem. Składać się będzie z dwóch wież połączonych siedmiopiętrową platforma z centrum konferencyjnym, luksusowymi butikami, kawiarniami i restauracjami oraz zielonym dachem, na którym zaplanowano dostępny dla użytkowników budynku ogród. Wyższa wieża liczyć będzie 68 pięter i będzie mieścić główną siedzibę VietinBanku, w drugiej, liczącej 48 pięter, znajdzie się pięciogwiazdkowy hotel, spa i apartamenty na wynajem. Cały zespół będzie miał 300 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Jego skala ma demonstrować rosnącą rolę Wietnamu jako międzynarodowego ośrodka finansowego, a także podkreślać status samej instytucji – górująca nad miastem sylweta wyższej wieży zostanie wzniesiona na planie trójkąta, a ścięcie jednego z narożników w zwieńczeniu bryły nada mu symboliczny kształt litery ‘V’.
oRUeMqZhz123qhRB1DKe7F6WVcL4eI8eOZRkGNvbvdfCztdl5qW7SRHb5zHO_foster-vietinbank-3.jpg
Całe założenie ma być oczywiście energooszczędne i uwzględniać zaawansowany program ekologiczny. Celem architektów było złagodzenie uciążliwości lokalnych warunków klimatycznych. Głównym wrogiem okazała się duża wilgotność powietrza, do której redukcji służyć mają urządzenia osuszające o niskim zużyciu energii. Specjalny system wiatraków będzie oddzielać z atmosfery wodę i „wypuszczać” gorące, suche powietrze, które będzie następnie schładzane przy pomocy wód gruntowych i dopiero wówczas wprowadzone do budynku. Po raz pierwszy w tym regionie technologia ta zostanie wykorzystana na tak dużą skalę. Żłobkowana elewacja z pionowych żeber usytuowanych co 4,5 metra zapewniać ma cień w pomieszczeniach, a jednocześnie stanowić jednostkę miary dla biur ulokowanych wzdłuż obwodu poszczególnych pięter.

Mouzhan Majidi, dyrektor wykonawczy w pracowni Foster+Partners: „To niezwykle ekscytujący moment dla naszego biura, ponieważ rozpoczynamy naszą pierwszą realizację w Wietnamie. Nasz projekt jest ekologiczną odpowiedzią na warunki klimatyczne i tradycję Hanoi, a wieża będzie miała wyraźne przesłanie symboliczne – VietinBank będzie wyrastał ponad otaczające go budynki, stając się jednym z pierwszych obiektów widzianych przez wjeżdżających do miasta”.

Zobacz nowe muzeum miasta Hanoi
36vKEkRUo0COiDdCJeEyvPqGiqSiS3Jg5vvZPFWtAAccTwOZWxkcAvUpoW72_foster-vietinbank-2.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego
Przebudowa hotelu Ibis w Tomaszowie Lubelskim wg Mateusza Tańskiego

Pracownia Mateusz Tański & Associates (MTA Architekci) podjęła się niełatwego zadania przebudowy i r ...

Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy
Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy

Kengo Kuma swój projekt architektoniczny stacji metra i dworca kolejowego Saint-Denis Pleyel w Pary ...

Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy
Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy

Działająca w branży finansowej firma EXG zdecydowała się swoją siedzibę wznieść nie wśród innych biu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera