Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wyrośnie czy przerośnie?

 

Czas czytania: ~2 min


WMDAxLiZkCcMiOLtoOgxLx7DLj5zw3Agr6xuHk3S7OQaoGD6CSlnHER7UHrJ_foster-vietinbank.jpg
Stolica Wietnamu obchodzi w tym roku swoje milenium. Sztandarowym wydarzeniem architektonicznym uświetniającym ten jubileusz było otwarcie nowego muzeum miasta zaprojektowanego przez biura gmp von Gerkan, Marg und Partner i Inros Lackner. Ale na tym poważne inwestycje w Hanoi się nie kończą. W drugiej połowie października ruszyła budowa centrum biznesowego VietinBank – siedziby największej grupy bankowej w Wietnamie. Jej projekt powstał w pracowni Normana Fostera i jest pierwszą inwestycją brytyjskiego biura w Wietnamie.

Kompleks VietinBank powstaje w strategicznej lokalizacji między centrum miasta i lotniskiem. Składać się będzie z dwóch wież połączonych siedmiopiętrową platforma z centrum konferencyjnym, luksusowymi butikami, kawiarniami i restauracjami oraz zielonym dachem, na którym zaplanowano dostępny dla użytkowników budynku ogród. Wyższa wieża liczyć będzie 68 pięter i będzie mieścić główną siedzibę VietinBanku, w drugiej, liczącej 48 pięter, znajdzie się pięciogwiazdkowy hotel, spa i apartamenty na wynajem. Cały zespół będzie miał 300 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Jego skala ma demonstrować rosnącą rolę Wietnamu jako międzynarodowego ośrodka finansowego, a także podkreślać status samej instytucji – górująca nad miastem sylweta wyższej wieży zostanie wzniesiona na planie trójkąta, a ścięcie jednego z narożników w zwieńczeniu bryły nada mu symboliczny kształt litery ‘V’.
oRUeMqZhz123qhRB1DKe7F6WVcL4eI8eOZRkGNvbvdfCztdl5qW7SRHb5zHO_foster-vietinbank-3.jpg
Całe założenie ma być oczywiście energooszczędne i uwzględniać zaawansowany program ekologiczny. Celem architektów było złagodzenie uciążliwości lokalnych warunków klimatycznych. Głównym wrogiem okazała się duża wilgotność powietrza, do której redukcji służyć mają urządzenia osuszające o niskim zużyciu energii. Specjalny system wiatraków będzie oddzielać z atmosfery wodę i „wypuszczać” gorące, suche powietrze, które będzie następnie schładzane przy pomocy wód gruntowych i dopiero wówczas wprowadzone do budynku. Po raz pierwszy w tym regionie technologia ta zostanie wykorzystana na tak dużą skalę. Żłobkowana elewacja z pionowych żeber usytuowanych co 4,5 metra zapewniać ma cień w pomieszczeniach, a jednocześnie stanowić jednostkę miary dla biur ulokowanych wzdłuż obwodu poszczególnych pięter.

Mouzhan Majidi, dyrektor wykonawczy w pracowni Foster+Partners: „To niezwykle ekscytujący moment dla naszego biura, ponieważ rozpoczynamy naszą pierwszą realizację w Wietnamie. Nasz projekt jest ekologiczną odpowiedzią na warunki klimatyczne i tradycję Hanoi, a wieża będzie miała wyraźne przesłanie symboliczne – VietinBank będzie wyrastał ponad otaczające go budynki, stając się jednym z pierwszych obiektów widzianych przez wjeżdżających do miasta”.

Zobacz nowe muzeum miasta Hanoi
36vKEkRUo0COiDdCJeEyvPqGiqSiS3Jg5vvZPFWtAAccTwOZWxkcAvUpoW72_foster-vietinbank-2.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Biblioteka w górach
Biblioteka w górach

Wkrótce minie rok od otwarcia biblioteki w miejscowości Przysietnica. To filia Powiatowej i Miejsko- ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera