Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jasna strona mocy

 

Czas czytania: ~3 min


re0lwzaCotyxDWvAwh7l1wlImUHf1bzswEftQi4W52gDIKZ950QstPxroZou_fot-skoff.jpg
Reklamy świetlne, tablice informacyjne w tramwajach, czytniki DVD, oprawy doświetlające drogi ewakuacyjne czy nawet kontrolki w samochodach – diody elektroluminescencyjne towarzyszą nam na co dzień niemal na każdym kroku. Technologia LED znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach techniki: od architektury po meblarstwo, od sygnalizacji po oświetlenie, od budownictwa mieszkaniowego po wnętrza komercyjne… Co świadczy o jej popularności?
Przepis na długowieczność Technologia LED (czyli Light Emitting Diode – dioda emitująca światło) to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych ostatnich dziesięcioleci. Imponująca żywotność sprawia, że żarówki diodowe mogą być eksploatowane co najmniej cztery razy dłużej niż tradycyjne świetlówki kompaktowe. Diody umożliwiają oświetlenie całych ciągów komunikacyjnych i mogą pozostać zapalone bez przerwy – w dzień i w nocy. Stąd znajdują zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale przede wszystkim – we wnętrzach komercyjnych czy obiektach użyteczności publicznej, gdzie światło potrzebne jest przez 24 godziny na dobę.
Światło bez ciepła Oprócz tego, że oświetlenie LED charakteryzuje się długą żywotnością i możliwością bezustannego świecenia, jest też przy tym niezwykle oszczędne. Odpowiednik żarówki 40-watowej cechuje kilkuwatowe zużycie energii. Ten niski pobór mocy przy jednoczesnym długim okresie eksploatowania sprawia, że diody elektroluminescencyjne konkurują zarówno ze świetlówkami kompaktowymi, jak i żarówkami halogenowymi. Bardzo chętnie i często żarówki diodowe instaluje się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, ponieważ nie powodują zjawiska oślepiania, nie wytwarzają promieniowania nadfioletowego UV oraz podczerwonego IR. Dzięki temu, że diody nie emitują fal radiowych, które mogą powodować zakłócenia w funkcjonowaniu innych urządzeń, są rozwiązaniem nie tylko bezpiecznym, ale i ekologicznym.
Wewnętrznie piękne Lampy LED nie pełnią jedynie funkcji architektonicznej, służąc wyłącznie do oświetlania pomieszczeń lub przedmiotów. Coraz częściej diody stanowią autonomiczny element wystroju wnętrza, ze względu na swój walor dekoracyjny, i doskonale sprawdzają się jako samodzielny element estetyczny, np. w postaci węży świetlnych lub neonów. Modne oprawy LED dają pole do popisu architektom i dekoratorom wnętrz, umożliwiając realizację nawet najbardziej wyrafinowanych i skomplikowanych projektów wykorzystujących niemal każdy rodzaj oświetlenia ściennego, schodowego, meblowego. Łatwość montażu, ekonomiczność i estetyka diod sprawiają, że coraz więcej osób docenia ten rodzaj rozwiązania na etapie aranżacji wnętrz. Dzięki takim oprawom możemy podkreślić wnęki, obniżone sufity, dekoracje na ścianach, elementy zabudowy mebli, a także stworzyć akcenty świetlne i kolorystyczne w miejscach, które chcemy wyeksponować. Niedrogie w użytkowaniu, wielobarwne, o niewielkich rozmiarach – z powodzeniem mogą posłużyć do zaprezentowania towaru na półkach sklepowych lub wyeksponowania ulubionej kolekcji w domowej gablotce.
Przyszłość nauki pod znakiem LED Niezwykłe właściwości diod elektroluminescencyjnych sprawiają, że specjaliści szukają nowych możliwości wykorzystania tej technologii w różnych dziedzinach nauki, m.in. w medycynie. Już dziś wielu entuzjastów światła LED uważa, że w przyszłości zastąpi ono laseroterapię w leczeniu niektórych schorzeń dermatologicznych. W parkach naukowych i ośrodkach badawczo-rozwojowych na całym świecie trwają prace nad stworzeniem polimerowej diody laserowej czy diody umożliwiającej przesyłanie danych. Z pewnością każdy z tych wynalazków z czasem będzie miał wpływ na nasze codzienne życie. Źródło: SKOFF Sp. z o.o.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera