Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pień i gałęzie

 

Czas czytania: ~2 min


JS0CW19fGgbQuizV8jpls5QSuydGNNJh6Kc4DgWWh2aSZugytSVUEG8sKRYP_dr-chau-chak-wing-building-gehry.jpg
Frank Gehry pracuje nad kolejnym ‘pogiętym’ budynkiem. Siedziba Szkoły Biznesu Uniwersytetu Technologicznego w Sydney – pierwszy obiekt zaprojektowany przez architekta w Australii – będzie miała fasadę przypominającą zmiętą kartkę papieru. Budowa ma się rozpocząć w 2012 r. i potrwać dwa lata. Inicjatorem wzniesienia nowego obiektu dla szkoły jest australijsko-chiński biznesmen, Dr Chau Chak Wing, który przekazał na ten cel 25 milionów dolarów. Jest to największa prywatna donacja na cele publiczne w historii australijskich uczelni. Budynek Dr Chau Chak Wing powstanie w południowej części Centralnej Dzielnicy Biznesowej Sydney, jako najważniejszy obiekt nowego kampusu uniwersyteckiego. Nie będzie to jednak tradycyjny kampus z wyraźnie wyznaczonymi granicami, ale otwarte założenie sprzyjające integracji świata akademickiego z życiem otaczającego miasta oraz lokalnym biznesem. Działka przeznaczona pod budynek Gehry’ego leży przy skrzyżowaniu Ultimo Road i Omnibus Lane, na peryferiach kampusu i stanowi jego przedłużenie w kierunku północnym – w stronę wybrzeża. Najbliższe otoczenie szkolnego gmachu będą więc tworzyć budynki nie należące do uczelni, min. główna siedziba Australian Broadcasting Corporation (ABC) na południu, apartamentowiec Sydney TAFE na zachodzie i Powerhouse Museum (muzeum nauki i designu) na północy. Takie sąsiedztwo tworzy kontekst urbanistyczny zróżnicowany pod względem skali, kolorów i faktur. Dwie najważniejsze elewacje budynku będą miały zupełnie różny charakter: ceglana fasada o pofałdowanej powierzchni ma być nawiązaniem do dziedzictwa architektonicznego Sydney oraz popularnego w mieście piaskowca, tylna elewacja zaś pokryta będzie gładkimi, prostymi taflami szkła, w których będą się odbijać otaczające budynki. 11-piętrowy obiekt będzie mieścił sale wykładowe i sale ćwiczeń, strefę przeznaczoną na badania oraz część administracyjną. Znajdą się w nim również przestrzenie wspólne – hole, kawiarnie i taras na dachu. Inspiracją dla wewnętrznej organizacji Szkoły Biznesu była struktura drzewa – „pień i rdzeń budynku stanowią aktywności, a gałęzie łączą ludzi, którzy się w nim spotykają i pracują”. Zespół Gehry’ego od początku pracy nad projektem ściśle współpracował z władzami uczelni, a także studentami, żeby budynek zapewniał jak najlepsze środowisko do nauki i pracy, także sprzyjał interakcjom między środowiskiem akademickim, biznesem oraz życiem społecznym. Projekt powstaje także przy współpracy z lokalną pracownią architektoniczną Daryl Jackson Robin Dyke. Budynek będzie miał 16 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, a jego realizacja pochłonąć ma 150 milionów dolarów. Koszt budowy całego kampusu szacowany jest na miliard dolarów.
aZnR5y9jD3Lq4S41lz6EiNibTj2gzZc9ESnStCxq9qIixmo6pdOYEwMYvZst_dr-chau-chak-wing-building-gehry-2.jpg
KyZUHOsIYc8HgiJM0oKKdTCR0Psm79YXRjj0WQMYb3JOm9q75sX5wPsgnWpU_dr-chau-chak-wing-building-gehry-3.jpg
GT52NYPWGKn8lwjTWECw62DZc9G58o7WZ8hDLY5XOqupE7fEQQzfg2gfMVbL_dr-chau-chak-wing-building-gehry-4.jpg
Tae0fOmd2btq8sM2cIFFn8GtWypibvqcgXLmHaq4JtN583YKm1WCqjaBwdJU_dr-chau-chak-wing-building-gehry-5.jpg
GDOk7rHDVyZCodyX7GNYwtT8wWlW8uo44Z55EsqlOJXj4eyg7V8J5F97rig1_dr-chau-chak-wing-building-gehry-ground-floor.jpg
9yIJqYLdZgt8zOapYlZaGebC9NSGc530n869LbhRuLo74hTBSeCrcx2I4D3B_dr-chau-chak-wing-building-gehry-1floor.jpg
89LRw495sz9RCynTf15Pq4n5I2m5juJVvQXQZvC2V4KORDbgEP58FZIKA9BR_dr-chau-chak-wing-building-gehry-3floor.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera