Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Energooszczędne projekty domów

 

Czas czytania: ~5 min


Auqriw6oVSa256FoVyO7gjRbPMB7kulf5jRUw3wrXIHLvapvvyfAVGTF5RT5_ytong.jpg

Wśród inwestorów planujących budowę domu od lat największą popularnością cieszą się gotowe projekty. Największe pracownie mają w swojej ofercie setki propozycji, które pozwalają sprostać najwybredniejszym gustom klientów. Światowy trend budownictwa energooszczędnego oraz wzrastająca świadomość inwestorów sprawiają, że rośnie popyt na projekty w technologiach energooszczędnych i pasywnych. Pracownie wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, coraz większą część projektów tworzą z myślą o jak najmniejszym zapotrzebowaniu budynku na energię.

Swoją popularność projekty gotowe zawdzięczają stosunkowo niskiej cenie w porównaniu z indywidualnym projektem domu oraz możliwością zobaczenia na własne oczy zrealizowanej inwestycji. Nie bez znaczenia jest także dostępność „od ręki” wybranego projektu, który można w ciągu kilku chwil kupić w biurze lub przez internet. W czołówce pracowni projektowych specjalizujących się w sprzedaży projektów gotowych jest krakowski Archeton.

Pracownia Archeton w ciągu wielu lat swojej działalności na bieżąco odnotowuje, które projekty sprzedają się najlepiej. Wśród nich nie brakuje takich, które od wielu lat cieszą się niesłabnąca popularnością wśród inwestorów. Ze względu na nieustannie zmieniające się rozwiązania budowlane oraz normy prawne dotyczące energooszczędności budynków, Archeton na bieżąco aktualizuje swoje popularne projekty tak, aby sprostały one najnowszym technologiom budowlanym. Nie dziwi więc fakt, że ściany najpopularniejszych projektów biura Archeton powstają z bloczków YTONG ENERGO. Tak ich wykorzystanie motywuje arch. Justyna Markowska-Zemanek: - Produkt ten daje możliwości wzniesienia ściany jednowarstwowej o standardowej grubości 36,5 cm zachowującej jednocześnie bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła U=0,25 W/m2K. Obecnie jest to jeden z najcieplejszych materiałów budowlanych na polskim rynku przeznaczonych do wznoszenia murów jednowarstwowych, nie wymagających żadnego docieplenia. Dla inwestorów YTONG ENERGO może być atrakcyjną propozycją z kilku powodów. Po pierwsze zapewnia doskonałą jednorodność cieplną przy wystarczającej wytrzymałości, aby wznosić ściany pełniące rolę konstrukcyjno-izolacyjną.

Wśród popularnych projektów biura Archeton nie brakuje też domów o większej kubaturze. Koliba Rex to 117-metrowy, urokliwy dom zbudowany na planie litery T. Składa się z części mieszkalnej i garażowej. Cześć mieszkalna to: otwarty salon z kominkiem, jadalnia połączona z kuchnią i cztery pokoje na dwupoziomowym poddaszu. W projekcie wykorzystano każdy metr kwadratowy. Dzięki temu zmieściły się również dwie łazienki, garderoba i wygodna szafa w holu. Inną wariacją projektu Koliba jest Koliba Grota. Jest większa od Rexa o 6,5 m2, dzięki czemu udało się powiększyć kotłownię i pomieszczenia gospodarcze. Dla inwestorów, którzy wciąż nie mogą się zdecydować pomiędzy kupnem mieszkania a budową domu, polecamy projekt Smolik Energo. Ma on powierzchnię dużego mieszkania (107,7 m2), jednak gwarantuje większą niezależność i życie bliżej natury. Szczególnie, że koszt utrzymania budynku nie jest duży, a to dzięki rozwiązaniom architektonicznym.

Najpopularniejsze propozycje pracowni Archeton są dostosowane do wymagań ciągle zmieniającego się rynku. Są to nie tylko domy o małej i średniej kubaturze, ale także o niskim zapotrzebowaniu na energię. - Ze względu na nasze długoletnie doświadczenie w branży przez wielu inwestorów postrzegani jesteśmy nie tylko jako firma projektowa, ale też jako źródło praktycznej wiedzy o budownictwie i architekturze. To zobowiązuje – mówi arch. Justyna Markowska-Zemanek. - Ogólnodostępność różnorodnych technologii i materiałów istotnie wpływa na kształtowanie rynku budowlanego. Rośnie świadomość i oczekiwania inwestorów indywidualnych, co oznacza, że poprzeczkę dla projektantów i wykonawców wieszają oni coraz wyżej. To oczywiste, że ludzie chcą mieszkać w domach funkcjonalnych i komfortowych. Ale dziś ogromnie ważne jest również, aby projekty oparte były na takich rozwiązaniach, które w dłuższej perspektywie zagwarantują mieszkańcom niskie koszty eksploatacji budynków i zapewnią im zdrowe, ekologiczne życie – podsumowuje arch. Justyna Markowska-Zemanek.

Wybierając projekt gotowy inwestor powinien zaufać wiedzy i doświadczeniu architekta. On wie najlepiej, jak sprawić, aby dom był nie tylko estetyczny, ale także tani w utrzymaniu. Warto więc mu zaufać i zbudować dom z materiałów, które zostały zapisane w projekcie.

- Energooszczędność jest cechą, która będzie charakteryzować nasz dom latami – wyjaśnia arch. Justyna Markowska-Zemanek. - Opłaty za energię stanowią główną cześć kosztów użytkowania domów i mieszkań i stale wzrastają wraz z ogólną tendencją wzrostu cen energii. Zależą bezpośrednio od wielkości jej zużycia, a to zużycie może być niskie pod warunkiem, że budynek zostanie odpowiednio zaprojektowany i wykonany z energooszczędnych materiałów - podsumowuje arch. Justyna Markowska-Zemanek.

Zamieniając budulec na tańszy i zazwyczaj gorszej jakości, nasz dom już na starcie jest kilka lat starszy technologicznie. Natomiast za jakiś czas może się okazać, że jest to dosyć poważny problem podczas użytkowania czy sprzedaży domu. Pamiętajmy – okna, czy dachówkę zawsze możemy wymienić, jednak ściany domu pozostaną takie same, jakimi wybudujemy je dzisiaj.

Źródło: Xella

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera