Technologie przyszłości - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Technologie przyszłości

 

Czas czytania: ~4 min


0CTHD37cPcIcw3kvDAB7P972xzYiQkKSPhorFqMP0V0H9fZoGHX8dnExEorE_lumina-house.jpg

Budowa niskoenergochłonnego domu Lumina House w podwrocławskiej Długołęce powoli dobiega końca. Gotowe są już elewacje zewnętrzne i instalacje wewnętrzne. Obiekt, w którym zastosowano wysokoefektywne technologie solarne i bardzo ciepłą stolarkę, będzie się wyróżniał bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię końcową – zaledwie 39,7 kWh/(m2/rok).

Rozmowa z dyrektorem ds. marketingu i produktu w firmie Schüco Andrzejem Polijaniukiem o technologiach przyszłości zastosowanych w Luminie.

kheouNSBJHVHyMGfHGTWS6OzUsBw4TO2xVUATYtLjh7i6yHZYcyKMyE8r076_modul.jpg

- Projekt Lumina powstał w oparciu o ideę poszanowania nieodnawialnych źródeł energii. Przewidziano w nim dość nietypową instalację solarną….

W takim domu absolutnie nie mogło zabraknąć instalacji pozwalających jak najlepiej wykorzystać darmową energię ze słońca. Nowoczesna architektura budynku, z dużą ilością okien dachowych, wymagała specjalnych rozwiązań projektowych. Najlepszym rozwiązaniem okazało się połączenie ochrony przeciwsłonecznej z instalacją fotowoltaiczną. Nad drzwiami tarasowymi, od nasłonecznionej strony południowo-zachodniej zostaną zamontowane moduły fotowoltaiczne o łącznej powierzchni ok. 5.4 m2. „Daszek solarny” z wbudowanymi polikrystalicznymi modułami fotowoltaicznymi nie tylko pozwala na uzysk energii elektrycznej w wysokości 460 kWh rocznie, lecz również chroni pomieszczenia z wielkoformatowymi przeszkleniami przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ramy anodowane na kolor czarny oraz ciekawa estetyka paneli gwarantują trwałość i spójny efekt wizualny.

iUzy0jjAr1azykvnAOC2wsw5WYiegq6LKr5msJNcBlM19KNrBuFNCMv22cCq_okiennica.jpg

- Kolejnym elementem ochrony przeciwsłonecznej są okiennice przesuwne. Dlaczego wybrano właśnie taki rodzaj przesłon?


W Luminie zaprojektowano duże powierzchnie przeszkleń, które mają służyć maksymalnemu doświetleniu pomieszczeń i stworzeniu przestrzennego efektu wewnątrz budynku. Zwiększona intensywność promieniowania słonecznego w sezonie letnim może jednak powodować niepożądany efekt olśnienia i przegrzewanie pomieszczeń, co generuje koszty wentylacji i klimatyzacji. Zaproponowaliśmy zewnętrzne okiennice przesuwne, gdyż zapewniają one kompleksową ochronę przeciwsłoneczną i korespondują z ciekawą architekturą budynku. Połączone z centralnym systemem sterowania będą przesuwane do dowolnego położenia, w zależności od położenia słońca. Cicha praca systemu jezdnego oraz możliwość zdalnego sterowania dodatkowo zwiększają funkcjonalność i wygodę użytkowania przesłon.

unIayajkm0AcqmN6Wd05KMLi8K44IvGjsbng1JoqXZEG2QeN3aKuQ7zwIqPd_okno-pionowe.jpg

- W Luminie użyto okien i drzwi systemach aluminiowych Schüco. Czym był podyktowany wybór akurat takiej stolarki?


W ramach programu Energy3 przewidującego projektowanie osłon budynku pozwalających na oszczędzanie energii, pozyskiwanie energii oraz zarządzanie energią projektanci Schüco stworzyli system aluminiowy odpowiadający współczesnym wymogom budownictwa energooszczędnego. Łączy on w sobie trzy kategorie, które do tej pory pozornie się wykluczały: ekologiczność, komfort użytkowania oraz estetykę. Węższe, a zarazem bardzo stabilne profile okienne, charakterystyczne dla okien aluminiowych oraz drzwi przesuwne, pozwalają zwiększyć powierzchnię szyby i emisję światła do wnętrza, co w pełni odpowiada założeniom projektowym Luminy. Ich szczególną zaletą jest zoptymalizowany współczynnik przenikania ciepła dla ram Uf przy niewielkiej zewnętrznej szerokości profili.

J7goEgFzng4LNpzigWTL0fK6afEEdTcFPDkopfkTNJ5df54mIkmyUX48ICan_drzwi-przesuwne.jpg

- W jaki sposób okna i drzwi w Luminie pomagają oszczędzać energię?


Drzwi i okna w Lumina House zostały zaprojektowane w oparciu o różę wiatrów. Największe powierzchnie przeszkleń zlokalizowano od nasłonecznionej strony południowo-zachodniej i północno-zachodniej. Opracowane specjalnie na potrzeby projektu Lumina okna pionowe zamontowane od północnego zachodu zrealizowano w systemie ze zmodyfikowaną uszczelką środkową, przekładkami z pianką izolacyjną oraz zwiększoną izolacyjnością w strefie krawędzi szyby o współczynniku Ug=0,5 W/m2K. Okna te cechują się doskonałymi parametrami cieplnymi na poziomie Uw ≥0,9 W/m2K a dzięki temu stanowią doskonałą barierę termiczną dla intensywnego ciepła słonecznego latem i chłodu zimą. Natomiast od strony południowo – zachodniej, zaplanowano wyjście na ogród z drzwiami przesuwnymi, które musiały być zaprojektowane w sposób gwarantujący jak najlepsze parametry szczelności i termoizolacyjności (Ud [ 1,3 W/m2K). Takie rozwiązanie zostało podyktowane faktem, że w tym rejonie jesienią i zimą wiatry wieją właśnie z tego kierunku. Drzwi doskonale nadawały się do tego celu, ze względu na przekładki termiczne i niski, bardzo dobrze termoizolowany próg, który zapobiega powstawaniu stref zimna na poziomie podłogi.

Źródło: Schüco

Podepnij swój artykuł

tagi

Teatr Baj: rewitalizacja zabytkowego budynku
Teatr Baj: rewitalizacja zabytkowego budynku

Realizacja architektoniczna rewitalizacji kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej w Warszawie odbywa się ...

Ukraińska realizacja architektoniczna Mirosława Nizio
Ukraińska realizacja architektoniczna Mirosława Nizio

W Kijowie trwa budowa siedziby Narodowego Muzeum Hołodomoru – Ludobójstwa. To placówka, która upami ...

Nowe Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - prezentacja online
Nowe Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - prezentacja online

W tym roku Nagroda Roku SARP została przyznana pracowni Lewicki Łatak oraz ART FM za projekt rozbudo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera