Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Technologie przyszłości

 

Czas czytania: ~4 min


0CTHD37cPcIcw3kvDAB7P972xzYiQkKSPhorFqMP0V0H9fZoGHX8dnExEorE_lumina-house.jpg

Budowa niskoenergochłonnego domu Lumina House w podwrocławskiej Długołęce powoli dobiega końca. Gotowe są już elewacje zewnętrzne i instalacje wewnętrzne. Obiekt, w którym zastosowano wysokoefektywne technologie solarne i bardzo ciepłą stolarkę, będzie się wyróżniał bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię końcową – zaledwie 39,7 kWh/(m2/rok).

Rozmowa z dyrektorem ds. marketingu i produktu w firmie Schüco Andrzejem Polijaniukiem o technologiach przyszłości zastosowanych w Luminie.

kheouNSBJHVHyMGfHGTWS6OzUsBw4TO2xVUATYtLjh7i6yHZYcyKMyE8r076_modul.jpg

- Projekt Lumina powstał w oparciu o ideę poszanowania nieodnawialnych źródeł energii. Przewidziano w nim dość nietypową instalację solarną….

W takim domu absolutnie nie mogło zabraknąć instalacji pozwalających jak najlepiej wykorzystać darmową energię ze słońca. Nowoczesna architektura budynku, z dużą ilością okien dachowych, wymagała specjalnych rozwiązań projektowych. Najlepszym rozwiązaniem okazało się połączenie ochrony przeciwsłonecznej z instalacją fotowoltaiczną. Nad drzwiami tarasowymi, od nasłonecznionej strony południowo-zachodniej zostaną zamontowane moduły fotowoltaiczne o łącznej powierzchni ok. 5.4 m2. „Daszek solarny” z wbudowanymi polikrystalicznymi modułami fotowoltaicznymi nie tylko pozwala na uzysk energii elektrycznej w wysokości 460 kWh rocznie, lecz również chroni pomieszczenia z wielkoformatowymi przeszkleniami przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ramy anodowane na kolor czarny oraz ciekawa estetyka paneli gwarantują trwałość i spójny efekt wizualny.

iUzy0jjAr1azykvnAOC2wsw5WYiegq6LKr5msJNcBlM19KNrBuFNCMv22cCq_okiennica.jpg

- Kolejnym elementem ochrony przeciwsłonecznej są okiennice przesuwne. Dlaczego wybrano właśnie taki rodzaj przesłon?


W Luminie zaprojektowano duże powierzchnie przeszkleń, które mają służyć maksymalnemu doświetleniu pomieszczeń i stworzeniu przestrzennego efektu wewnątrz budynku. Zwiększona intensywność promieniowania słonecznego w sezonie letnim może jednak powodować niepożądany efekt olśnienia i przegrzewanie pomieszczeń, co generuje koszty wentylacji i klimatyzacji. Zaproponowaliśmy zewnętrzne okiennice przesuwne, gdyż zapewniają one kompleksową ochronę przeciwsłoneczną i korespondują z ciekawą architekturą budynku. Połączone z centralnym systemem sterowania będą przesuwane do dowolnego położenia, w zależności od położenia słońca. Cicha praca systemu jezdnego oraz możliwość zdalnego sterowania dodatkowo zwiększają funkcjonalność i wygodę użytkowania przesłon.

unIayajkm0AcqmN6Wd05KMLi8K44IvGjsbng1JoqXZEG2QeN3aKuQ7zwIqPd_okno-pionowe.jpg

- W Luminie użyto okien i drzwi systemach aluminiowych Schüco. Czym był podyktowany wybór akurat takiej stolarki?


W ramach programu Energy3 przewidującego projektowanie osłon budynku pozwalających na oszczędzanie energii, pozyskiwanie energii oraz zarządzanie energią projektanci Schüco stworzyli system aluminiowy odpowiadający współczesnym wymogom budownictwa energooszczędnego. Łączy on w sobie trzy kategorie, które do tej pory pozornie się wykluczały: ekologiczność, komfort użytkowania oraz estetykę. Węższe, a zarazem bardzo stabilne profile okienne, charakterystyczne dla okien aluminiowych oraz drzwi przesuwne, pozwalają zwiększyć powierzchnię szyby i emisję światła do wnętrza, co w pełni odpowiada założeniom projektowym Luminy. Ich szczególną zaletą jest zoptymalizowany współczynnik przenikania ciepła dla ram Uf przy niewielkiej zewnętrznej szerokości profili.

J7goEgFzng4LNpzigWTL0fK6afEEdTcFPDkopfkTNJ5df54mIkmyUX48ICan_drzwi-przesuwne.jpg

- W jaki sposób okna i drzwi w Luminie pomagają oszczędzać energię?


Drzwi i okna w Lumina House zostały zaprojektowane w oparciu o różę wiatrów. Największe powierzchnie przeszkleń zlokalizowano od nasłonecznionej strony południowo-zachodniej i północno-zachodniej. Opracowane specjalnie na potrzeby projektu Lumina okna pionowe zamontowane od północnego zachodu zrealizowano w systemie ze zmodyfikowaną uszczelką środkową, przekładkami z pianką izolacyjną oraz zwiększoną izolacyjnością w strefie krawędzi szyby o współczynniku Ug=0,5 W/m2K. Okna te cechują się doskonałymi parametrami cieplnymi na poziomie Uw ≥0,9 W/m2K a dzięki temu stanowią doskonałą barierę termiczną dla intensywnego ciepła słonecznego latem i chłodu zimą. Natomiast od strony południowo – zachodniej, zaplanowano wyjście na ogród z drzwiami przesuwnymi, które musiały być zaprojektowane w sposób gwarantujący jak najlepsze parametry szczelności i termoizolacyjności (Ud [ 1,3 W/m2K). Takie rozwiązanie zostało podyktowane faktem, że w tym rejonie jesienią i zimą wiatry wieją właśnie z tego kierunku. Drzwi doskonale nadawały się do tego celu, ze względu na przekładki termiczne i niski, bardzo dobrze termoizolowany próg, który zapobiega powstawaniu stref zimna na poziomie podłogi.

Źródło: Schüco

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera