Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Odwodnienia na miarę PGE Areny

 

Czas czytania: ~4 min


h74LdoqfsQn4jhX5yy03Rr8tmDrtxbmoUIZoFHGx966EZF6PUgRdVPlz1UO0_pge-arena-gdansk.jpg

80 tysięcy zwiedzających podczas dnia otwartego, ponad 30 tysięcy kibiców na inaugurującym działalność stadionu meczu Lechii z Cracovią (1:1) – PGE Arena, uznawana przez wielu za najpiękniejszy stadion Europy, przyciąga tłumy. Stadion okazał się nie tylko pięknym obiektem światowej klasy, jest też miejscem bezpiecznym i… nieatrakcyjnym dla wandali. Przynajmniej pod względem odwodnień.


Podobnie jak na wszystkich polskich stadionach, na których będą się rozgrywać mecze mistrzostw Europy w 2012 roku, tak i na PGE Arenę systemy odwodnień dostarczał Hauraton, firma, która z rozwiązań dedykowanych dla sportu uczyniła jeden ze swoich atutów. „Nowoczesne obiekty sportowe to coś więcej niż boisko czy stadion – ich funkcje znacznie wykraczają poza rolę aren sportowych. Dlatego już od dawna tworzymy specjalną ofertę dla obiektów tego typu. Produkty zastosowane m.in. na stadionach budowanych na Mundial w Niemczech, Euro w Portugalii czy na stadionie Wembley, charakteryzują się specyficznymi parametrami technicznymi – muszą bowiem być szczególnie odporne na obciążenia, efektywne, elastyczne w montażu oraz wytrzymałe, także na mróz i korozję, a przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo kibiców” – wyjaśnia Maciej Siecla, dyrektor generalny Hauraton Polska. Podkreśla przy tym, że nie istnieją systemy uniwersalne, które można zastosować na każdym stadionie. Podobnie jak nie ma stadionów typowych. Dlatego realizacja projektu odwodnień dla stadionu, obiektu użyteczności publicznej – wiąże się z licznymi kompromisami, a nawet odwagą w zastosowaniu rozwiązań niestandardowych.

U1ghV7zjz4kIKGuPEN2KbXADGOxQ2pUZzCRolD3TtBcyHBQ74V989OiRyUCY_stadion-arena-baltica.jpg

„Projektowanie systemów odwodnień dla stadionów to proces, w którym trzeba brać pod uwagę zmieniające się warunki inwestycji. HAURATON zawsze projektuje od podstaw system odwodnień dedykowany na dany obiekt, ale w projekcie (w miarę rozwoju inwestycji) konieczne są zazwyczaj korekty – w zależności od sugestii inwestora. W przypadku PGE Gdańsk Arena braliśmy pod uwagę takie czynniki, jak wytrzymałość na obciążenia, elastyczność i skuteczność działania. Jednocześnie cały system musiał być efektywny ekonomicznie, co oznacza nie tylko bezawaryjne funkcjonowanie, ale i odporność na działanie warunków atmosferycznych. Nie wolno było ponadto zapominać, że stadion nie jest tylko obiektem sportowym, ale rozbudowanym kompleksem rekreacyjnym, zatem zainstalowane systemy muszą spełniać normy codziennego użytkowania” – wyjaśnia Siecla. Na stadion firma dostarczyła zarówno odwodnienia trybun, jak i promenady, parkingów zewnętrznych, murawy boiska (koryta muldowe przeznaczone specjalnie na obiekty sportowe), tuneli oraz specjalne odwodnienia ze stali nierdzewnej na trybuny VIP.

Podczas realizacji budowy PGE Areny okazało się, że trzeba zmienić projekt odwodnień liniowych nad strefą komercyjną, zakładał bowiem zastosowanie korytek ciężkich, co byłoby zbytnim obciążeniem promenady. Unikatowym w skali kraju rozwiązaniem (jak dotąd zastosowano je także na Stadionie Narodowym) są kanały instalacyjne, które pozwalają na bezpieczne (i dyskretne) prowadzenie kabli od wozu transmisyjnego, stojącego na parkingu, do dziennikarzy i kamerzystów pracujących w pobliżu murawy. W czasie transmisji kanały przykryte są pełną pokrywą, wystarczy tylko ją zmienić na ruszt, by mogły pełnić rolę w pełni funkcjonalnych kanałów odwadniających. A ruszty do korytek są dodatkowo przymocowane za pomocą śrub, nie stanowią więc łakomego kąska dla wandali ani amatorów metalu.

Systemy odwodnień na PGE Arena Gdańsk:
• korytka odwadniające typu FASERFIX® SUPER KS 200 ze specjalnym systemem kotwiącym EP, z rusztami żeliwnymi, kratowymi GUGI w klasie E 600, mocowanymi dodatkowo przy pomocy śrub. W dnie korytek znajdują się osłonięte tuleją z tworzywa otwory, przechodzące na wylot w poprzek korytek (po 2 szt. na 1 mb). Przekładane przez nie pręty stalowe dodatkowo zabezpieczają korytko przed skutkami działania drgań i sił poziomych występujących w silnie obciążanych nawierzchniach. Zastosowanie powłoki KTL do rusztów żeliwnych daje dodatkową ochronę przed rdzawym nalotem – około 6 000 m;
• korytka RECYFIX® SUPER KS 100 – ok. 250 m, oraz RECYFIX® SUPER KS 200 – ok. 600 m, korytka z rusztami w klasie E 600, mocowanymi dodatkowo przy pomocy śrub, z powłoką KTL;
• kanały instalacyjne FASERFIX® SUPER 400 z pokrywą żeliwną, pełną, z powłoką KTL – około 320 m;
• korytka odwadniające FASERFIX® SUPER KS 100 z rusztami żeliwnymi z powłoką KTL na wejścia do tuneli – około 400 m.

Źródło: Hauraton

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera