Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Okno w domu energooszczędnym

 

Czas czytania: ~4 min


CZiqdvGw5c7oDBgy7LIxxCOaNkWHhEouiPXZ8coy21mcgbspszZIuDUBQ9WP_ms.jpg

Nie sposób wybudować domu energooszczędnego jeśli nie będzie on posiadał odpowiedniej stolarki. Ale czy każde okno dostępne na polskim rynku spełnia wymagania stawiane przez nowoczesne budownictwo? Jeśli nie, to jak wybrać to właściwe.

Przyglądając się bliżej strukturze strat energii w domu jednorodzinnym, okazuje się, że przez dach może uciekać od 10 do 20% ciepła, przez ściany od 10 do 30%, natomiast przez okna od 15 do 20%. Dobra stolarka to zatem jedna z gwarancji energooszczędności. Jeśli jednak przyjdzie nam zmierzyć się z ofertami producentów obecnych na polskim rynku, to okazuje się, że dysponują oni najczęściej kilkoma typami okien - od wersji najbardziej ekonomicznych do tych z wyższej półki – niekoniecznie cenowej. Choć wszystkie z nich są pod kątem oszczędzania ciepła nieporównywalnie lepsze, niż starsza kilkunastoletnia stolarka, to jednocześnie tylko niektóre przeznaczone są właśnie do budownictwa energooszczędnego.

DhyTC6we6iw0UYgrCU6jFeK1HNko6JnfEzmH5NNMcw3cSLrvqEvXh9ctO1Im_ms2.jpg

Powinniśmy wiedzieć, że to, czy wybierzemy okna drewniane czy plastikowe nie ma żadnego znaczenia. To nie materiał decyduje tak naprawdę o energooszczędności. W salonie sprzedaży powinniśmy natomiast pytać o współczynnik przenikania ciepła interesującego nas okna. Warto zapamiętać, że jest on oznaczony symbolem Uw i w przypadku produktów energooszczędnych musi być mniejszy niż 1,3W/m2K.

- W domach energooszczędnych bardzo dobrze sprawdzają się okna z PVC wykonane z 5-komorowego profilu o szerokości 73 milimetrów i wyposażone we wkład trzyszybowy oraz specjalne wzmocnienia termiczne – informuje Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji w MS więcej niż OKNA – Taki zestaw rozwiązań sprawia, że współczynnik Uw okna może wynieść jedynie 0,79W/m2K, co sprawia że spełnia nawet wymagania budownictwa pasywnego. Taka inwestycja to nie tylko mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale także lepszy komfort termiczny w całym domu.
Zakup okien energooszczędnych powinny poważnie rozważać nie tylko osoby budujące lub planujące budowę nowego domu, ale także Ci którzy mieszkają w starszych budynkach. W blokach z wielkiej płyty straty ciepła przez starą i zniszczoną stolarkę mogą wynosić nawet 45%, co oczywiście znacząco podnosi koszty ich utrzymania. Jak szacują specjaliści z Home Broker mogą być one wyższe w porównaniu z nowym budownictwem nawet o 27%. Jednym z rozwiązań pozwalających ograniczyć straty ciepła i zaoszczędzić na ogrzewaniu jest termomodernizacja. Powinna ona obejmować nie tylko ocieplenie ścian, ale także remont dachu i wymianę stolarki okiennej – najlepiej od razu na energooszczędną.
- Zakup okien energooszczędnych może przynieść w ciągu roku nawet kilkaset złotych oszczędności – podkreśla Artur Głuszcz – Przy wymianie starej stolarki na nową, koszt zakupu powinien nam się zwrócić w przeciągu 8-9 lat, co potwierdzają przeprowadzone przez nas badania. Jeśli założymy, że okna będą nam służyły przez 20 lat, to okazuje się, że przez kolejne kilkanaście sezonów grzewczych będziemy już tylko oszczędzać.

NQ19mv2SKsmiCpoKKTuSVCS24LFlndF8HG6UUAiRSSIs3eJpyeY9NdWUc1ST_ms3.jpg

W momencie zakupu, powinien nas interesować tylko i wyłącznie współczynnik Uw, a więc całego okna. Jest on zależny od:
- Współczynnika ramy (symbol Uf): w modelach energooszczędnych
- Współczynnika szyby (symbol Ug): we wkładach energooszczędnych wynosi nawet 0,5 W/m2K

Okno energooszczędne powinno posiadać zarówno bardzo dobrą ramę, jak i szybę. Niestety, sprzedawcy, w rozmowie z klientem, bardzo często posiłkują się tylko i wyłącznie parametrem szyby– z prostego powodu – jest on zawsze lepszy (czyli niższy). Jeśli jednak zostanie ona zamontowana w ramie, o słabych parametrach termicznych, to automatycznie ucierpi na tym jakość energetyczna całego okna. Co więcej, prośmy o podanie wartości Uw dla okien, które zamierzamy kupić w sklepie, a nie modeli wzorcowych. Cena okna o takich samych walorach, jak produkt referencyjny, może być mocno wygórowana. Dlatego sprzedawcy, pokazując nam ulotkę reklamową, proponują jednocześnie produkt o słabszych parametrach, ale jednocześnie tańszy.

Źródło: MS

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera