Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


BIM – technologia projektowania współbieżnego, która działa

 

Czas czytania: ~7 min


MsinrLj2QaEKLpSgnrYqjguZ7heuYFH2qGB220mXQbHnXNaFtFhLdQpq5lN0_wizualizacja-projektu.jpg

Pierwszy kompletny projekt zrealizowany w platformie Revit z udziałem firmy NIRAS Polska Sp. z o.o.

Mijający rok był dla większości firm trudny ze względu na utrzymujący się i pogłębiający kryzys ekonomiczny. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, ponieważ niekorzystna sytuacja na rynku wymusza niejednokrotnie zmianę strategii działania, reorganizację pracy, które dobrze przemyślane, mogą przynieść fantastyczne efekty. Tak też stało się w przypadku firmy NIRAS, która stanęła przed nie lada wyzwaniem. Kryzys ekonomiczny wymusił na inwestorach przyjęcie odmiennego podejścia do realizacji projektów; chodziło o zmniejszenie czasu poświęconego na fazę koncepcji oraz minimalizację skutków kolizji międzybranżowych. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie firma NIRAS zdecydowała się na wdrożenie programu Autodesk Revit MEP. Efektem jest projekt COI. Oprogramowanie dostarczyła i zainstalowała krakowska firma MAT Usługi Informatyczne S.J., autoryzowany partner Autodesk.

1UOh0nM6KOmXUPJQvi9eKwu4tH3ms5ObQMiFEe7dYWAEBSeBJH1yhhdKaGdE_przykladowy-widok-rev.jpg

Pierwszy taki w Polsce
Projektem, który jako pierwszy w Polsce został kompleksowo wykonany w technologii BIM przy użyciu narzędzi Revit, był projekt Centrum Obsługi Inwestora (COI) dla Gminy Miasta Krakowa. Część architektoniczną opracowało studio CLAUDIO NARDI ARCHITETTO w Krakowie. Początkowo dostarczyło ono podkłady architektoniczne w tradycyjnym formacie CAD – płaskich plików DWG. Ponieważ platforma Revit bezproblemowo współpracuje z tego typu plikami, firma NIRAS rozpoczęła projektowanie konstrukcji i instalacji na takich właśnie podkładach. W przypadku programu Autodesk Revit MEP konieczne było wrysowanie niektórych elementów architektury, takich jak ściany czy sufity podwieszane przez projektantów instalacji. Związane to jest z charakterystyką niektórych wykorzystywanych bibliotek, które w swojej specyfice przedstawiania na rysunku wymagają „zaczepienia” do tego typu elementów. Program Autodesk Revit MEP ma w swoich narzędziach opcje rysowania elementów architektury, co pozwala na bardzo szybkie i sprawne przedstawienie modelu analitycznego budynku w trójwymiarze, mimo pracy z „płaskimi” podkładami. Daje to również możliwość przeprowadzenia obliczeń zysków i strat ciepła dla budynku.

Jednakże pełne możliwości platformy Revit zostały przedstawione w drugiej fazie wdrożenia, gdy biuro architektoniczne dostarczyło model budynku zaprojektowany w Autodesk Revit Architecture. Jedno środowisko pracy dla architekta, konstruktora i instalatora pozwala na ich kompleksową współpracę m.in. sprawne i niezmiernie proste wykrywanie kolizji międzybranżowych.

„Rzeczywiście, odkąd instalatorzy rozpoczęli równolegle pracę w Autodesk Revit MEP, sprawdzanie kolizji między ich instalacjami a naszą konstrukcją stało się dziecinnie proste. Dzięki wspólnej platformie pracy udaje się nam wyeliminować większość kolizji już w początkowej fazie projektowania” – mówi Krzysztof Czechowski, projektant konstrukcji w NIRAS Polska Sp. z o.o.

Zawsze na bieżąco
To, co wyróżnia platformę Revit od pozostałych, dostępnych na rynku środowisk pracy dla projektantów, to możliwość pracy grup architektów, konstruktorów czy instalatorów na jednym pliku centralnym. Rozwiązanie to jest możliwe przez wzgląd na fakt, że całość projektu tj. wszystkie rysunki (rzuty, przekroje, detale), jak i dokumentacja czyli zestawienia, legendy czy arkusze, jest umieszczona w jednym pliku. Z tego kompletu informacji umieszczonego na serwerze korzystają poszczególni projektanci w ramach wydzielonych im zadań. Całość pracy odbywa się na tzw. plikach lokalnych ich komputerów. Wszelkie dokonane przez nich zmiany są automatycznie i na bieżąco przekazywane do pliku centralnego. Jednocześnie następuje odbiór informacji o wszelkich zmianach dokonanych przez pozostałych projektantów. W ten oto sposób każdy z członków grupy roboczej ma dostęp do najświeższej wersji modelu projektowego. Dzięki temu udało się uniknąć również kolizji wewnątrz branż instalatorskich.

„Tak naprawdę najtrudniejszym wyzwaniem, jaki stawia przed nami, projektantami, program Autodesk Revit MEP, to wyjście ze schematu pracy w dotychczasowym środowisku AutoCAD. Wystarczy zaledwie krótkie szkolenie, a podstawowe funkcje programu stają się jasne” – wyjaśnia Jarosław Lesiewicz, projektant instalacji sanitarnych w NIRAS Polska Sp. z o.o. – „My takie szkolenie odbyliśmy w MAT Authorized Training Center w Krakowie. Polecam. Wystarczyło zaledwie kilka dni.”
Oprogramowanie Autodesk Revit MEP wyróżnia się pełną integracją części rysunkowej z dokumentacją projektową. Nawet po utworzeniu zestawień urządzeń użytych w projekcie, jeśli tylko zajdą jakieś zmiany, zestawienia te zostaną automatycznie aktualizowane. Co ważniejsze, każda najmniejsza zmiana w którymkolwiek widoku, czy to rzucie, przekroju czy zestawieniu, zostanie automatycznie odzwierciedlona we wszystkich pozostałych widokach, na których dany element jest umieszczony w projekcie.

„Zadziwiające było to, jak po przełamaniu bariery wynikającej ze zmiany środowiska pracy, projektowanie oraz tworzenie dokumentacji w pełni zintegrowanej z modelem okazało się proste! Podobnie zresztą jak tworzenie brakujących elementów bibliotecznych” – stwierdza Łukasz Klanowski, projektant HVAC. Autodesk Revit MEP posiada zbiór domyślnych elementów bibliotecznych. Za pomocą prostych, nieskomplikowanych narzędzi można je dowolnie modyfikować, aby spełniały oczekiwania projektantów bądź tworzyć całkowicie nowe elementy.

av5DuNNpzYqQw9MMBjDh9LI45tXuHrLcVVIYOxqjdbecwKqYgKDXrag91ID6_wizualizacja-projektu-revit-mep.JPG

I czego można chcieć więcej
Platforma Revit umożliwia pracę, jaka do tej pory pozostawała tylko w sferze marzeń. Umożliwia płynną współpracę architektów, konstruktorów i instalatorów. Doświadczenia NIRAS Polska Sp. z o.o. stanowią żywy dowód na to, że przełamując wewnętrzne bariery wobec nowoczesnych rozwiązań można uzyskać efekty, które pozostawią konkurencję daleko w tyle. Projekt zrealizowany przy wykorzystaniu Autodesk Revit Architecture, Autodesk Revit Structure  i Autodesk Revit MEP był pierwszym takim w Polsce, a był możliwy dzięki wdrożeniu przeprowadzonemu przez MAT Usługi Informatyczne S.J.

Kilka słów o NIRAS Polska Sp. z o.o.
NIRAS Polska Sp. z o.o. jest filią duńskiej firmy NIRAS A/S Consulting Engineers and Planners, która oferuje szeroki zakres usług inżynieryjno-konsultingowych najwyższej jakości. Głównym obszarem jej działalności jest budownictwo komercyjne i przemysłowe oraz projekty od fazy koncepcji po dokumentację powykonawczą nie tylko przy budowie, ale i remontach czy renowacjach.
Historia firmy rozpoczęła się w roku 1956 na Grenlandii, gdzie NIRAS był kluczowym uczestnikiem rozwoju infrastruktury wyspy. Od tego czasu, z małego biura firma rozwinęła się do jednej
z największych firm inżynieryjno-konsultingowych w Danii, z silnymi korzeniami również w Polsce, Szwecji i Finlandii oraz z biurami w wielu krajach Europy i działalnością prowadzoną na całym świecie.
Do Polski NIRAS zawitał z pierwszym projektem w roku 1995. Obecnie, jako filia międzynarodowej firmy, NIRAS zatrudnia 100 pracowników w Krakowie, Poznaniu i Warszawie oraz w wielu mniejszych biurach, tworzonych na potrzeby konkretnych projektów na terenie całego kraju.
W swojej działalności konsultingowej NIRAS stosuje System Zarządzania Solidnością i Uczciwością
w Przedsiębiorstwie (BIMS). Są to procedury odpowiadające wymaganiom EN/ISO 9001 – Standardy Zarządzania Jakością. Stosuje się je jako narzędzia zapobiegania działalności korupcyjnej, z naciskiem na etyczne postępowanie wobec wszystkich zainteresowanych grup: klientów, dostawców, właścicieli, pracowników i ogólnie społeczeństwa.

Biuro projektowe firmy NIRAS składa się z następujących zespołów projektowych w poszczególnych branżach: konstrukcji, instalacji elektrycznych i słaboprądowych, automatyki i BMS, HVAC i instalacji sanitarnych. Zdecydowana większość procesu projektowania odbywa się w standardowym środowisku AutoCAD, z którego korzystają wszystkie branże instalatorskie. Dotychczas jedynie dział konstrukcji posługiwał się innowacyjnym oprogramowaniem Autodesk Revit Structure.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera