Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sufity akustyczne – dobry design i idealna akustyka

 

Czas czytania: ~6 min


x2PxJcRmQsExnoRZCUTQfzjL056GqdOs7pkzFioD6HGBg8K3hSu4Q0nDYkkq_rokfon.jpg


Rodzina akustycznych sufitów podwieszanych Sonar powiększyła się o płyty Sonar dB. Tym samym do produktów o najwyższej klasie pochłaniania dźwięku dołączyły rozwiązania o wysokim wskaźniku izolacyjności akustycznej.

Sufity akustyczne z rodziny Sonar należą do linii dekoracyjnej Design, stworzonej z myślą o każdym pomieszczeniu, gdzie wymagane są estetyka, wysoka jakość wykończenia i trwałość. Jednak ich podstawowym i najważniejszym zadaniem jest zagwarantowanie optymalnego komfortu akustycznego. Wprowadzając płyty Sonar dB, firma Rockfon połączyła w jednej linii wzorniczej produkty o najwyższej klasie pochłaniania dźwięku (grupa płyt Sonar), produkty specjalistyczne (Sonar Bas) oraz rozwiązania o wysokim wskaźniku izolacyjności akustycznej (Sonar dB).

qNSWLWhmmcYHKfoW8W4xoo7u3PUrAHvm7MTeTR0hOw5QbNwSwxjWComSL0Jh_rokfon1.jpg


Dlaczego właśnie sufit?
Sufity mają ogromne znaczenie dla akustyki pomieszczeń, ponieważ są w nich największą płaską powierzchnią. Szczególnego znaczenia nabierają w budynkach biurowych i administracyjnych, gdzie wiele osób pracuje na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, a także w pomieszczeniach szkolnych, obiektach użyteczności publicznej, obiektach handlowych itp., w których jednocześnie przebywa wielu użytkowników, narażonych na różne źródła hałasu.

Pochłanianie i czas pogłosu
Jeśli źródło dźwięku znajduje się wewnątrz pomieszczenia, to sufit „twardy” akustycznie zadziała jak lustro, odbijając fale dźwiękowe, powodując pogłos, nakładanie się na siebie rozmów i powstawanie uciążliwego szumu. Wystarczy przypomnieć sobie dudniące echo, jakie słyszymy wchodząc do pustego, nie urządzonego jeszcze pomieszczenia.
Ważną kwestią jest więc „dźwiękochłonność” sufitu, czyli zdolność pochłaniania (absorpcji) fali akustycznej. Zadaniem sufitu podwieszanego jest optymalizacja czasu pogłosu. Uzyskuje się ją poprzez dobór i rozmieszczenie płyt sufitowych o właściwych parametrach na odpowiednich fragmentach sufitu. Dzięki temu sufit zapewnia optymalny czas pogłosu, a jednocześnie wycisza pojedyncze stanowiska pracy.

Należy pamiętać, że każde wnętrze musi być traktowane indywidualnie i wymaga specyficznych rozwiązań w zależności od rodzaju emitowanego hałasu i poziomu komfortu akustycznego, jaki chcemy osiągnąć. Na przykład dla biura typu open-space rekomendowany czasu pogłosu powinien wynosić 0,4-0,5 sek. dla częstotliwości 250-4000 Hz przy poziomie dźwięku 35 dB, podczas gdy dla sali konferencyjnej rekomendowany czas pogłosu wynosi 0,8-1,1 sek., przy tej samej częstotliwości i poziomie dźwięku 40 dB.

Jakość pochłaniania dźwięku przez sufit podwieszany jest określana za pomocą różnych wielkości, najczęściej są to: współczynnik αw oraz klasy pochłaniania A-E (wg EN ISO 11654).
Izolacyjność akustyczna

Jeśli dla użytkowników budynku duże znaczenie ma poufność prowadzonych rozmów albo ochrona pomieszczenia przed odgłosami z sąsiednich biur lub z przestrzeni instalacyjnej – wówczas dużego znaczenia nabiera drugi parametr płyt sufitowych: „dźwiękoizolacyjność”, czyli izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych. W przypadku sufitów podwieszanych jest ona mierzona w relacji pomieszczenie – pomieszczenie.

Sufity podwieszane najczęściej stosuje się na dużych powierzchniach, dzielonych następnie na mniejsze. Dlatego w praktyce używa się zwykle współczynnika izolacyjności akustycznej wzdłużnej – Dnfw podawanego w decybelach. Określa on poziom izolacyjności, gdy źródło dźwięku znajduje się w przylegającym pomieszczeniu, a dźwięk przenoszony jest w poziomie, poprzez dwukrotne przejście przez wspólny sufit podwieszany, znajdujący się nad obydwoma pomieszczeniami.
Zadaniem sufitu podwieszanego jest w tym zakresie osiągnięcie jak najwyższej izolacyjności, odpowiednio do charakteru pomieszczenia. Warto pamiętać, że minimalny akceptowalny stopień prywatności w relacji pomieszczenie – pomieszczenie (np. w biurze komórkowym) uzyskiwany jest zwykle przy izolacyjności akustycznej płyt sufitowych wynoszącej 35 dB.

Na „klasyczny” hałas – grupa płyt Sonar
Wszystkie sufity akustyczne są wykonane ze sprężystej wełny skalnej, która bardzo dobrze pochłania i tłumi fale dźwiękowe. Płyt Sonar wyróżniają się wśród nich najwyższym współczynnikiem pochłaniania dźwięku (wskaźnik αw = 1,0; klasa A zgodnie z normą EN ISO 11654). Zapewniają krótszy czas pogłosu – osoby znajdujące się w pomieszczeniu wzajemnie dobrze się słyszą i rozumieją z niewielkiej odległości. Nie rozprasza ich to, co dzieje się w innej części sali. Mają też zapewnione poczucie prywatności. Przekłada się to bezpośrednio na możliwość koncentracji i efektywność wykonywanych zadań.

Dzięki szerokiemu asortymentowi płyt, sufity Sonar zapewniają dużą swobodę projektowania, a także szybki montaż i demontaż. Płyty te są szczególnie polecane do obiektów biurowych, handlowych i szkolnych oraz tzw. pomieszczeń czystych (szpitali, przychodni, laboratoriów).

Głosy z pomieszczenia obok – Sonar dB
Trudno mówić o komforcie, jeśli zwykła rozmowa przenika przez sufit podwieszany ponad ścianką działową i jest słyszana w sąsiednim pomieszczeniu. Szkodzi to obu stronom: dyskutujący nie mogą prowadzić poufnej rozmowy, a „sąsiedzi” skarżą się na zakłócony spokój. Ochrona przed takimi sytuacjami to zadanie dla sufitów Sonar dB.
Dźwiękochłonność płyt Sonar dB – podobnie jak wszystkich sufitów Rockfon – zapewnia skalna wełna mineralna. Natomiast ich wysoką izolacyjność akustyczną osiągnięto dzięki budowie warstwowej z użyciem membrany izolacyjnej. Dodatkowy izolator powoduje znaczne ograniczenie dźwięków docierających spoza chronionego pomieszczenia utrzymując je na poziomie tła akustycznego.
Płyty grupy Sonar dB dostępne są w czterech wersjach: dB35, dB40, dB42, dB44. Liczby w nazwie produktu określają wartość izolacyjności akustycznej wzdłużnej (Dnfw).
Płyty Sonar dB 35 i Sonar dB 40 wykonane są z dźwiękochłonnej warstwy wełny skalnej z membraną izolacyjną od strony tylnej (górnej). W płytach Sonar dB 42 i dB 44 membrana przedziela warstwy wełny. Zadaniem dolnej warstwy wełny jest pochłanianie dźwięków, które swoje źródło mają w pomieszczeniu. Membrana redukuje możliwość przenoszenia dźwięków do sąsiednich pomieszczeń. Górna (tylna) warstwa wełny pochłania dźwięki powstające w pustej przestrzeni międzystropowej oraz przechodzące z sąsiednich pomieszczeń i wyższych kondygnacji. W płycie Sonar dB 42 grubość wełny skalnej wynosi 25 mm (warstwa dolna) plus 15 mm (górna). Warstwy płyty Sonar dB 44 mają odpowiednio 30 i 20 mm.

Wszystkie płyty Sonar dB mają delikatnie fakturowaną, mikroporowatą powierzchnię. Są materiałem lekkim i łatwym do przycinania, a przez to prostym w montażu.

Sufity Sonar dB zalecane są szczególnie w miejscach, gdzie zależy nam na uzyskaniu maksymalnego poziomu prywatności np. tam, gdzie odbywają się poufne rozmowy i negocjacje.

Źródło: Rokfon


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera