Dom z garażem w bryle budynku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z garażem w bryle budynku

 

Czas czytania: ~3 min


Ktqg82fwu0psRlRBHXETMXVcYNwY5JWvQBhwIFu0hzIfunlNl3FrqGsHuqZB_archipelag1.jpg

O lokalizacji garażu często decyduje kształt i wielkość działki, a także indywidualne potrzeby inwestora. Garaż w bryle budynku to oszczędność miejsca na posesji, a także dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem.

KkzSIxxqsTzkboG1QR4LwCtfM50J84Kr0ZRK8Z17wrmoHnlx5LSvA0UZIg1A_archipelag2.jpg

Ekonomiczne rozwiązanie
Koszty budowy garażu wkomponowanego w bryłę budynku są niższe niż w przypadku garażu wolnostojącego. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać powierzchnię działki garaż w bryle budynku będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie zajmie on dodatkowego miejsca, dzięki czemu zaoszczędzimy powierzchnię na, np. większy ogród. Garaż wkomponowany w bryłę budynku najlepiej zlokalizować od najmniej naświetlonej strony domu (północnej). Nie potrzebuje on zbyt dużo światła, dlatego zwykle zajmuje przestrzeń od zacienionej strony – podobnie jak pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Z praktycznego punktu widzenia to od inwestora zależy, czy chce mieć garaż połączony z budynkiem przez bezpośrednie przejście (pomieszczenie śluzę, wiatrołap lub pomieszczenie gospodarcze), czy też nie – wyjaśnia arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. W garażu musimy zadbać o dobrą wentylację – spaliny, opary paliwa i innych związków chemicznych mogą być bardzo groźne. Dzięki zastosowaniu efektywnego systemu wentylacji udaje się jednak skutecznie wyeliminować ten problem. Ogromnie istotnym aspektem jest także właściwa termoizolacja garażu – minimum 6 cm styropianu. Garaż jest pomieszczeniem nieogrzewanym, należy więc zadbać o odpowiednią ochronę termiczną pomieszczeń przylegających do niego w części mieszkalnej – przypomina arch. Agnieszka Owocka.

xdBGx7KDtZ37zTXTAneoffEkDzWguyE49JGK9B7Vb81RH8zTAUFZj3a0Aq1j_archipelag3.jpg

Funkcjonalny charakter
Garaż w bryle budynku to wygodne rozwiązanie – zapewnia swobodny dostęp do części mieszkalnej, pozwala na łatwe przenoszenie zakupów z samochodu, stanowi ponadto dodatkową strefę, którą można zagospodarować według indywidualnych potrzeb i upodobań. Garaż oprócz swojej standardowej funkcji może pełnić także dodatkową rolę – pomieszczenia gospodarczego, gdzie będzie wydzielone miejsce np. na sprzęty ogrodowe. Praktycznym rozwiązaniem jest zamocowanie w garażu różnych półek i wieszaków na narzędzia i części zamienne lub wydzielenie mini warsztatu na tyłach garażu – radzi arch. Agnieszka Owocka.

Dodatkowa powierzchnia nad garażem
Kolejną zaletą garażu wbudowanego w bryłę budynku jest dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem. Mając garaż wkomponowany w budynek mieszkalny, możemy uzyskać dodatkową przestrzeń, którą w miarę potrzeb domowników można przeznaczyć na odosobniony gabinet, pracownię, przestrzeń rekreacyjną lub komfortowy taras. To na ile uda się w pełni wykorzystać tę przestrzeń uzależnione jest od kształtu i konstrukcji więźby dachowej, zaprojektowanej nad garażem – dodaje arch. Agnieszka Owocka.

ZALETY:
Dom z garażem w bryle budynku- Komfortowy dostęp do części mieszkalnej
- Oszczędność miejsca na posesji
- Większe możliwości wykorzystania powierzchni działki
- Ekonomiczny w budowie
- Dodatkowa strefa użytkowa nad garażem

WADY:
- Przy złej wentylacji istnieje ryzyko przenikania zapachów do wnętrza domu
- W przypadku garażu dwustanowiskowego (szerokiego) bryła budynku jest rozbudowana, przez co elewacja frontowa może być mniej atrakcyjna wizualnie

Garaż w bryle domu to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którzy posiadają małą działkę. Wyposażony w skuteczny system wentylacji, praktyczny i komfortowy, będzie doskonale spełniał swoją funkcję.

Źródło: Archipelag

Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt domu z nadwieszeniem
Projekt domu z nadwieszeniem

Na niełatwej do zabudowy długiej i wąskiej działce o wymiarach 14 x 116 m zespół w składzie: Tomasz ...

Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody
Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody

28 września 2020 o godz. 11:00 odbędzie się siódme już webinarium firmy Stiebel Eltron, które tym ra ...

Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?
Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?

Architektura bez barier to temat kolejnego webinarium architektonicznego firmy Schüco, które odbędzi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera