Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z garażem w bryle budynku

 

Czas czytania: ~3 min


Ktqg82fwu0psRlRBHXETMXVcYNwY5JWvQBhwIFu0hzIfunlNl3FrqGsHuqZB_archipelag1.jpg

O lokalizacji garażu często decyduje kształt i wielkość działki, a także indywidualne potrzeby inwestora. Garaż w bryle budynku to oszczędność miejsca na posesji, a także dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem.

KkzSIxxqsTzkboG1QR4LwCtfM50J84Kr0ZRK8Z17wrmoHnlx5LSvA0UZIg1A_archipelag2.jpg

Ekonomiczne rozwiązanie
Koszty budowy garażu wkomponowanego w bryłę budynku są niższe niż w przypadku garażu wolnostojącego. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać powierzchnię działki garaż w bryle budynku będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie zajmie on dodatkowego miejsca, dzięki czemu zaoszczędzimy powierzchnię na, np. większy ogród. Garaż wkomponowany w bryłę budynku najlepiej zlokalizować od najmniej naświetlonej strony domu (północnej). Nie potrzebuje on zbyt dużo światła, dlatego zwykle zajmuje przestrzeń od zacienionej strony – podobnie jak pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Z praktycznego punktu widzenia to od inwestora zależy, czy chce mieć garaż połączony z budynkiem przez bezpośrednie przejście (pomieszczenie śluzę, wiatrołap lub pomieszczenie gospodarcze), czy też nie – wyjaśnia arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. W garażu musimy zadbać o dobrą wentylację – spaliny, opary paliwa i innych związków chemicznych mogą być bardzo groźne. Dzięki zastosowaniu efektywnego systemu wentylacji udaje się jednak skutecznie wyeliminować ten problem. Ogromnie istotnym aspektem jest także właściwa termoizolacja garażu – minimum 6 cm styropianu. Garaż jest pomieszczeniem nieogrzewanym, należy więc zadbać o odpowiednią ochronę termiczną pomieszczeń przylegających do niego w części mieszkalnej – przypomina arch. Agnieszka Owocka.

xdBGx7KDtZ37zTXTAneoffEkDzWguyE49JGK9B7Vb81RH8zTAUFZj3a0Aq1j_archipelag3.jpg

Funkcjonalny charakter
Garaż w bryle budynku to wygodne rozwiązanie – zapewnia swobodny dostęp do części mieszkalnej, pozwala na łatwe przenoszenie zakupów z samochodu, stanowi ponadto dodatkową strefę, którą można zagospodarować według indywidualnych potrzeb i upodobań. Garaż oprócz swojej standardowej funkcji może pełnić także dodatkową rolę – pomieszczenia gospodarczego, gdzie będzie wydzielone miejsce np. na sprzęty ogrodowe. Praktycznym rozwiązaniem jest zamocowanie w garażu różnych półek i wieszaków na narzędzia i części zamienne lub wydzielenie mini warsztatu na tyłach garażu – radzi arch. Agnieszka Owocka.

Dodatkowa powierzchnia nad garażem
Kolejną zaletą garażu wbudowanego w bryłę budynku jest dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem. Mając garaż wkomponowany w budynek mieszkalny, możemy uzyskać dodatkową przestrzeń, którą w miarę potrzeb domowników można przeznaczyć na odosobniony gabinet, pracownię, przestrzeń rekreacyjną lub komfortowy taras. To na ile uda się w pełni wykorzystać tę przestrzeń uzależnione jest od kształtu i konstrukcji więźby dachowej, zaprojektowanej nad garażem – dodaje arch. Agnieszka Owocka.

ZALETY:
Dom z garażem w bryle budynku- Komfortowy dostęp do części mieszkalnej
- Oszczędność miejsca na posesji
- Większe możliwości wykorzystania powierzchni działki
- Ekonomiczny w budowie
- Dodatkowa strefa użytkowa nad garażem

WADY:
- Przy złej wentylacji istnieje ryzyko przenikania zapachów do wnętrza domu
- W przypadku garażu dwustanowiskowego (szerokiego) bryła budynku jest rozbudowana, przez co elewacja frontowa może być mniej atrakcyjna wizualnie

Garaż w bryle domu to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którzy posiadają małą działkę. Wyposażony w skuteczny system wentylacji, praktyczny i komfortowy, będzie doskonale spełniał swoją funkcję.

Źródło: Archipelag

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego
Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego

1 grudnia poznaliśmy wyniki konkursu „Piękny Wrocław” na najlepsze nowe realizacje architektoniczne ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera