Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zatrzymać ciepło w mieszkaniu

 

Czas czytania: ~4 min


OJP8s4tF2eUszgFHzZ8QHqAxb9vBFNvvFNfPMCaSHDjF2l0YDfgDXjA7ZlGQ_oknoplast.jpg

Przed nami długie jesienne wieczory i coraz zimniejsze dni. Chłodna część roku rodzi u większości z nas obawę o wysokie rachunki za ogrzewanie. Obecnie koszty utrzymania mieszkania pochłaniają prawie 23% domowego budżetu Polaków1. Nie musi jednak tak być – wystarczy ograniczyć straty ciepła.

Większość ciepła ucieka z naszych domów przez nieszczelne okna i drzwi. Sprawia to, że aby osiągnąć komfortową temperaturę we wnętrzu – ok. 20°C, musimy mocniej je ogrzewać. Chociaż strat ciepła nie sposób wykluczyć, to jednak można je zminimalizować. Jak to zrobić?

tPGeuSTszsxVnTU3JrDY91QzxpEdHexD5UU2dQFU24AoRNqhsX23mVE1Gf33_oknoplast2.jpg

Ile rzeczywiście energii tracimy?
O tym ile energii będzie uciekało przez okno po jego zamontowaniu informuje nas współczynnik przenikania ciepła Uw. Wyraża się go w jednostkach W/m²K. W praktyce im jest on niższy, tym lepiej – więcej ciepła bowiem pozostanie we wnętrzu – mówi Jacek Kowalczyk, Manager ds. Rozwoju Produktu, Oknoplast.

Aby pieniądze nie uciekały przez okna Wymagana przez polskie prawo wartość współczynnika Uw dla okien wynosi od 1,7 do 1,8 W/m²K. Jednak przy stolarce o takich parametrach znaczna część ciepła ucieka, podnosząc tym samym nasze rachunki za ogrzewanie. W ciągu miesiąca przez okno o współczynniku Uw = 1,8 przenika około 54 kWh. Ponieważ w naszym klimacie sezon grzewczy trwa średnio 7,5 miesiąca, w tym czasie stracimy aż 408,62 kWh. Taka ilość energii wystarczyłaby na codzienne oświetlenie 3-pokojowego mieszkania przez blisko 4 miesiące lub używanie czajnika elektrycznego przez 4 lata. W Polsce do ogrzewania domów najczęściej wykorzystuje się gaz lub węgiel. Cena jednego kWh z tych surowców to odpowiednio 0,13 zł i 0,06 zł. Podczas chłodnej części roku, zatem tylko przez jedno okno o wysokim współczynniku Uw - ucieka nam kilkadziesiąt złotych – mówi Jacek Kowalczyk.

Na wielkość strat energii ma wpływ między innymi różnica między temperaturą w domu a tą panującą na zewnątrz. Mroźną zimą, gdy różnica temperatur dochodzi nawet do 35°C tracimy najwięcej energii. Jesienią i wiosną w naszym kraju przeważają temperatury umiarkowane w granicach 5°C - 15°C. Warto jednak pamiętać, że nawet wtedy przez nasze okna ucieka energia – mówi Jacek Kowalczyk.

L49yMwLaQH2t1QosOnqhS4sRuVZaa77W9ODSfNrotr5GIZ2tekTRieApajZR_oknoplast3.jpg

Zatrzymać ciepło
Aby pieniądze nie uciekały przez okna o wysokim współczynniku przenikalności cieplnej Uw powodują znaczne straty energii i pieniędzy. Nie musimy jednak każdej jesieni i zimy z przerażeniem patrzeć na rachunki za ogrzewanie. Możemy je bowiem obniżyć, dobierając odpowiednie okna i projektując dom, tak aby ograniczyć zużycie energii potrzebnej do jego ogrzania. Przy wyborze projektu domu warto kierować się tym, aby okna umieszczone były od strony południowej, gdyż słońce operuje tu najdłużej w ciągu dnia. To pozwoli nam docieplić dom przy wykorzystaniu naturalnego ciepła słonecznego. Postarajmy się natomiast ograniczyć liczbę okien i ich wielkość od północnej strony elewacji. Ilość energii słonecznej jaką możemy zyskać jest tam bowiem najmniejsza – mówi Jacek Kowalczyk

Przy wyborze okien warto zdecydować się na te o wysokich parametrach izolacyjnych, wówczas zatrzymamy w naszym domu więcej ciepła. Część producentów proponuje okna energooszczędne. W ofercie dostępne jest między innymi okno THERMIC 90, którego współczynnik Uw wynosi zaledwie 0,8 W/m²K. Jego wyposażenie stanowią między innymi 6-komorowy profil klasy A o szerokości 90mm z przekładką termiczną oraz dwukomorowy pakiet szybowy z termoramką wypełniony argonem. Taka konstrukcja okna pozwala w dużym stopniu zmniejszyć straty ciepła i obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie. Jeśli zdecydujemy się na zakup okien energooszczędnych pamiętajmy, że bardzo ważny jest ich odpowiedni montaż. Takie profile powinny zostać zamontowane metodą „ciepłego montażu”, to pozwoli w jak największym stopniu wykorzystać właściwości okna – mówi Jacek Kowalczyk.

Szklana bariera
W oknach energooszczędnych montuje się szyby zespolone ze szkła termofloat. Szkło termofloat, inaczej niskoemisyjne, to płaskie szkło pokryte niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych. Dzięki takiej powłoce szyba odbija promieniowanie cieplne emitowane np. przez kaloryfery z powrotem do wnętrza domu i zapobiega w ten sposób ucieczce ciepła na zewnątrz – mówi Jacek Kowalczyk.

Źródło: Oknoplast

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera