Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mieszkanie ocieplone od wewnątrz

 

Czas czytania: ~4 min


kZR7p51k6q5l2bAGTivFy2Wjfj3uQNk1vDXFcTlMMyb0fP3ndgEinRC8D1o2_0.jpg

Rozwiązaniem dla inwestorów, którzy marzną w swoich mieszkaniach, a z różnych powodów nie mogą liczyć na ocieplenie całej elewacji, jest izolacja od wewnątrz. Właściwości ściany ocieplonej od wewnątrz precyzyjnie pokazują wyniki badania termowizyjnego ścian zewnętrznych. Ta metoda badawcza pozwala dokładnie prześledzić, jak poprawiają się parametry cieplne mieszkania.

Budynek, w którym dokonano pomiaru, jest zlokalizowany na warszawskim Wawrze. Składa się z czterech lokali mieszkalnych. Badanie termowizyjne dotyczyło zewnętrznych ścian kolankowych w dwóch sąsiednich mieszkaniach. W jednym z mieszkań ściany kolankowe dodatkowo ocieplono od wewnątrz płytami. Zdjęcia termowizyjne wykonano od wewnątrz.

– Badania kamerą termowizyjną udokumentowały, że ocieplenie od wewnątrz płytami zmniejsza straty ciepła przez przenikanie przez przegrody i w znaczny sposób ogranicza pojawianie się mostków termicznych – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager – Izolacja od wewnątrz w tej technologii wyrównuje również rozkład temperatury na powierzchni przegród oraz w kubaturze pomieszczenia. Skraca także czas nagrzewania się pomieszczenia – dodaje Piotr Harassek.

Badanie termowizyjne budynku mieszkalnego w Wawrze zostało przeprowadzone w lutym 2011 r. w godzinach wieczornych. Odbyło się przy braku opadów, w temperaturze 23°C wewnątrz i -7,5°C na zewnątrz budynku. Wiatr osiągał prędkość mniejszą niż 2 m/s.

Poprawa warunków wewnętrznych
Na zdjęciach termowizyjnych można zobaczyć, jak zmienia się rozkład temperatur na powierzchni ściany w zależności od występowania ocieplenia od wewnątrz płytami. Ściana nieocieplona charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem temperatury, szczególnie w obszarach naroży. W tym przypadku, najniższa temperatura w rogu pomieszczenia wynosiła 8,8°C, czyli znacznie poniżej punktu rosy. Utrzymywanie się takiej sytuacji w dłuższych okresach (kilka tygodni) może prowadzić do rozwoju pleśni na wewnętrznej powierzchni ściany.

W przypadku nieocieplonego muru wyraźny jest również wpływ spoin na izolacyjność termiczną. Gruba warstwa zaprawy murarskiej łączącej elementy murowe stanowi ciągły mostek termiczny na całej powierzchni muru.

Mur ocieplony od wewnątrz mineralnymi płytami charakteryzuje się z kolei bardzo równomiernym rozkładem temperatury. Praktycznie na całej powierzchni ściany temperatura wynosi ok. 18°C. Obniżenie temperatury występuje jedynie w narożu, co jest trudnym do uniknięcia efektem układu geometrycznego ścian.

BdvWl8Y48FdDKYACpWuzeBGYl8oUpRn7egS6eUbCg2ISW5HofR4IK1UpQaLn_1.jpg
0tk9FpzhkL03PkXLaRprxulddNCj3dNAnNlthXgSyfDbGPub8dbeHTlweFry_2.jpg
psgq3lk2gA6Z2zopasGF7VVkAA4kSHvb5CiOvD64r07E0L3leWPcY1f5gjW8_3.jpg
pQsjB5K4IqIgkFdDpnC5o9u8KXUGIU2mVEtA3ln1Al2Wph9Z1bu6dE0v2hFC_4.jpg

Parametry cieplne - fakty i liczby
Chęć uzyskania komfortu cieplnego i zmniejszenia wydatków za energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń łączy lokatorów większości budynków mieszkalnych. Ta kwestia szczególnie dotyczy jednak mieszkańców starszych kamienic i osiedli z wielkiej płyty, a więc obiektów, które powstały przed 1991 rokiem.

Wielka płyta od początku lat 50-tych aż do połowy lat 80-tych XX wieku była najbardziej rozpowszechnionym typem budownictwa w dużej liczbie polskich miast. Obowiązujące wówczas standardy cieplne były przy tym zdecydowanie niższe niż obecnie. W latach 60-tych normy budowlane (kolejno PN-57/B-02405, PN-64/B-03404 i PN-74/B-03404) nie były bardzo restrykcyjne – maksymalny współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U wynosił 1,16 W/(m2K). W późniejszym okresie, w latach 80-tych, wymaganie zaostrzono do poziomu 0,75 W/(m2K), a dekadę później do wartości 0,55 W/(m2K). W porównaniu do obecnych wymagań, według których współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych nie powinien przekraczać wartości 0,30 W/(m2K), dopuszczalna wartość współczynnika U zmniejszyła się prawie czterokrotnie. Dlatego tak wiele starych konstrukcji jest narażonych na problem niedostatecznych parametrów termoizolacyjnych ścian. Według wyliczeń Anny Waszczuk, analityka rynku, liczba mieszkań w budynkach z wielkiej płyty sięga prawie 4 milionów, co oznacza, że problem ten dotyczy ponad 45 proc. mieszkań w budynkach wielorodzinnych zlokalizowanych w polskich miastach. W samym roku 2009 w budynkach gminnych dokonano ocieplenia niemal 7 000 mieszkań.

Czym ocieplać od wewnątrz?
Podstawową zaletą ocieplenia od wewnątrz jest to, że nie narusza fasady zewnętrznej, co jest szczególnie ważne, gdy istnieje chęć (lub konieczność) zachowania jej oryginalnego wyglądu. Co więcej, ocieplenie tą metodą można realizować cały rok, niezależnie od pogody. Należy jednak pamiętać, że w przypadku ocieplenia od wewnątrz następuje nieznaczne zmniejszenie powierzchni lokalu, wynikające z dołożenia do ściany płyty izolacyjnej o określonej grubości.

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz płytami pomoże rozwiązać zarówno problem ucieczki ciepła z mieszkania w okresie jesienno-zimowym, jak i problem nadmiernego wzrostu temperatury w miesiącach letnich. Dzięki właściwościom płyt ciepło zostaje tam, gdzie powinno: zimą wewnątrz, a latem na zewnątrz pomieszczenia.

Warto pamiętać, że izolacja od wewnątrz jest w wielu przypadkach preferowanym, a czasem wręcz jedynym rozwiązaniem, aby poprawić parametry izolacyjne obiektu. Mieszkańcy mają zapewniony nie tylko odpowiedni komfort cieplny, ale w dłuższej perspektywie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Źródło: Xella Polska

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera