Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Komin zewnętrzny

 

Czas czytania: ~5 min


4hKaU2GidmpYTzRqqAF6ox6dCW6Qknj6hWKIALayiWYshu77hKJ4AMIHtVC5_zen.jpg

Brak wolnego szachtu kominowego w budynku lub jego niekorzystne rozmieszczenie jest problemem, który łatwo można rozwiązać przez postawienie komina zewnętrznego. Wybór odpowiedniego systemu zaprocentuje spokojnym użytkowaniem przez wiele lat.

Kominy odprowadzają gazy spalinowe z palenisk na zewnątrz oraz dostarczają odpowiednią ilość tlenu do procesu spalania. Tym samym kominem nie można jednocześnie odprowadzać spalin i dostarczać powietrze do spalania. Wyjątkiem jest tylko system powietrzno-spalinowy. Konsekwencje zakłócenia którejś z tych ról mogą być tragiczne dla ludzkiego życia. Natomiast wadliwa budowa komina (w tym nieproporcjonalny przekrój, załamania itp.) oznacza straty energii cieplnej i większe wydatki na paliwo. Do poprawnego funkcjonowania tego tak ważnego elementu budynku niezbędny jest tzw. ciąg, wytworzony na skutek różnicy ciężaru gorących spalin i powietrza. Rodzaj komina zależy od gatunku kotła i paliwa, jakie będzie wykorzystywane. Jego wymiary natomiast – od mocy i rodzaju kotła.

Klasyczne kominy murowane wychodzą już z użycia, ponieważ ulegają szybkiej degradacji. Najbezpieczniejszym materiałem do konstrukcji ciągu kominowego jest stal kwasoodporna, która sprawdza się zarówno w przypadku opalania gazem, olejem opałowym, jak i tradycyjnym paliwem stałym. Na rynku istnieją również rozwiązania ceramiczne.

Na ogół kominy kojarzą nam się z wnętrzem mieszkania, jeśli jednak nie mamy wolnego szachtu i nie chcemy przebudowywać całego domu, odpowiednim rozwiązaniem będzie komin zewnętrzny. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd istniejących na rynku rozwiązań zewnętrznych, od tradycyjnych po nowoczesne.

hwbmsuwtOpQCHeo1IzxsMbt8SIuu49Pg5AquJJ0aHcK06jnPPXzGgETQtdL0_zen1.jpg

Systemy kominowe ceramiczne
Zalety ceramiki w budownictwie są powszechnie znane. Klasyczne rozwiązanie przywodzi na myśl czasy dawnego, solidnego budowania. Kominy ceramiczne składają się najczęściej z rur kamionkowych, izolacji ogniotrwałej, wełny mineralnej oraz pustaka keramzytowego. Taka budowa pozwala pracować kominowi nawet w temperaturze 600 stopni. Rozwiązanie ceramiczne sprawdza się przy każdym rodzaju paliwa, rury kamionkowe natomiast słynne są z odporności na pożary sadzowe.

Ich stawianie jednak jest skomplikowane i wymaga dodatkowego obudowania. Bez wolnego szachtu (istniejącego lub dostawionego na zewnątrz) nie da się użyć ceramiki. Ze względu na dużą wagę kamionki nie obędzie się również bez stabilnego fundamentu, ponadto komin ceramiczny może być prowadzony wyłącznie pionowo, więc nie wchodzą w grę odchylenia lub skręty przewodu kominowego. Wymóg stabilnego oparcia wyklucza ceramikę z umieszczania bezpośrednio nad kominkiem lub piecem.

Na kominy ceramiczne należy zdecydować się jeszcze przed rozpoczęciem budowy i uwzględnić je w projekcie domu, pomimo umieszczenia ich na zewnątrz domu. Nadają się dla osób od samego początku zdecydowanych na ten rodzaj systemu.

p2LXV2ggoIeMUgUKVniNGsOtEXb7pSQ41rxK8lJRh2VULxFTmhwWP4Njlk3Y_zen2.jpg

Systemy kominowe stalowe dwuścienne
To bardzo lekkie konstrukcje, które nie wymagają fundamentów. Można je bezpośrednio mocować do wybranej ściany domu. Ich dużą zaletą jest to, że nie wymagają obudowy – jest nią zewnętrzny płaszcz wykonany ze stali szlachetnej. Kominy wykonane w tej technologii są strukturą samodzielną, nie wymagającą stosowania konwencjonalnych materiałów ceramicznych. Ich wewnętrzną część tworzy przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej. Jest on otulony izolacją termiczną, którą stanowi wełna mineralna.

Poszczególne elementy prosto łączy się wsuwając jeden w drugi.
To rozwiązanie sprawdza się idealnie podczas podłączania kominka przy braku dedykowanego przewodu kominowego w ścianie. Można je stosować wewnątrz, jak i poza domem. Wygląd komina zewnętrznego jest estetyczny i nie wymaga dodatkowego obudowywania. Idealnie nadaje się do nowocześnie zaprojektowanego domu, ale dzięki swej prostocie pasuje również do klasycznych projektów.

Industrialny wygląd stali to designerskie rozwiązanie, które wykorzystuje się w wielu aranżacjach. System kominowy ZEN to przykład na połączenie chłodnej elegancji z prostotą stylu i obecnym trendem na rynku budowlanym.

- System ZEN jest rozwinięciem dwuściennego systemu MKD. W systemie MKD każdy kolejny element spinany jest za sobą dedykowanymi obejmami. Tym samym na powierzchni zewnętrznej komina są wyraźnie widoczne miejsca łączenia. To co wyróżnia komin ZEN to brak obejm, które zwolennikom wysokiego poziomu estetyki mogłyby przeszkadzać w tradycyjnych kominach zewnętrznych. Po zmontowaniu elementów miejsce łączenia jest prawie niewidoczne - przekonuje Przemysław Dobosz.

MIXIijtpvi0cE8o3O0uUdSbDJU1ZKHu1zdgp6jf5ubtcNCLz6PHsPWrAGhin_zen3.jpg

Systemy kominowe stalowe jednościenne
- System jednościenny to połączenie rur, dla których należy znaleźć miejsce - tłumaczy Przemysław Dobosz, straszy manager produktu z firmy MK Żary. - Potrzebują dodatkowej izolacji, którą spełnia obudowa lub szacht kominowy. W przypadku kominów jednościennych raptowne wychłodzenie sprzyja tzw. cofce - brak ciągu w kominie oraz korozji – co może stanowić poważne zagrożenie dla życia.

Systemy jednościenne nie działają samodzielnie, są to wkłady kominowe, które wymagają wolnego szachtu. Umieszcza się je w obudowie – tradycyjnej, murowanej z cegieł lub z pustaków keramzytobetonowych. Sprawdzają się w czasie remontów i modernizacji starych systemów kominowych. Są bardzo szczelne, dzięki czemu można je wykorzystać w starym szachcie kominowym i podłączyć nowoczesny kocioł. Systemy stalowe, które się do tego używa są zabezpieczone przed działaniem korozji, łatwo się je montuje i można je stosować w połączeniu z każdym rodzajem kotła. Kwestia wykończenia tego systemu może jednak okazać się uciążliwa. Wkład kominowy zaleca się bowiem osłonić dodatkową warstwą izolacji termicznej.

Kominy stalowe i ceramiczne mają porównywalne walory użytkowe - stal kwasoodporna, kamionka kwasoodporna są w równym stopniu niewrażliwe na spaliny nowoczesnych kotłów Wymienione rozwiązania różnią się sposobem wykonania komina, przy czym w tej materii komin stalowy (lub wkład) wyraźnie wygrywa z cięższym ceramicznym. Mobilność kominów stalowych, które zawsze można dołączyć do budynku to ich kolejna niewątpliwa zaleta. Nie wymagają one zaawansowanej przebudowy lub uwzględnienia w projekcie, jak to się dzieje przy innych rozwiązaniach.

Źródło: MK Żary

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Karmniki z widokiem na góry. Reinterpretacja zakopiańskiego domu.
Karmniki z widokiem na góry. Reinterpretacja zakopiańskiego domu.

W sercu Zakopanego, na jednym z najbardziej pożądanych terenów z widokiem na Giewont, powstał projek ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

Kultura na osiedlu
Kultura na osiedlu

Przez 35 lat dom kultury na tarnowskim osiedlu Westerplatte prowadziła Tarnowska Spółdzielnia Mieszk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera