Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


„Ciepła” alternatywa dla tradycyjnych tynków

 

Czas czytania: ~3 min


ii8diRNQekDtNW71bHIVubhAoKCCPMZYoB0ptKf1K8AJiMfQ419szVDXHxQ6_baumit.jpg

Planując poprawę warunków cieplno-wilgotnościowych istniejących lub nowo wznoszonych jednowarstwowych ścian zewnętrznych warto wziąć pod uwagę zastosowanie tynku ciepłochronnego. Materiał ten pozwala zredukować utratę ciepła i tym samym obniżyć koszty ogrzewania. Zaprawa tynkarska ThermoPutz posiada współczynnik przewodności cieplnej λ=0,10W/mK, stosowanie układu materiałowego z tynkiem ThermoPutz zapobiega przemarzaniu ścian na spoinach oraz pomaga ograniczać ucieczkę przez przegrodę cennej energii cieplnej, tam gdzie z różnych przyczyn nie możliwe jest zastosowanie „klasycznego” układu metody ETICS.

Ciepły tynk na mineralnej bazie
Tynk ciepłochronny ThermoPutz jest gotową mieszanką tynkarską do ręcznego nakładania. Głównym składnikiem produktu jest hydrauliczny środek wiążący z dodatkiem perlitów. Powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz budynku pokryte warstwą ThermoPutz uzyskują znacznie lepsze właściwości termiczne w porównaniu do stosowania warstwy „zwykłej” zaprawy tynkarskiej. Dzięki temu można zapobiec przemarzaniu murów na spoinach i co za tym idzie znacznie ograniczyć utratę ciepła oraz możliwość degradacji warstwy wierzchniej muru. Dodatkowa powłoka wykonana tynkiem ThermoPutz zapewnia paroprzepuszczalność całej przegrody, co w efekcie nie zaburza procesów odparowywania wilgoci z murów. Zaprawa ciepłochronna polecana jest do budowy ścian zewnętrznych z bloczków z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych, styrobetonu czy kermazytobetonu. Tynku ciepłochronnego nie należy nakładać w strefie cokołowej oraz w miejscach narażonych na działanie wody odpryskowej. ThermoPutz nie można stosować, jako podłoże pod płytki ceramiczne.

Obróbka mieszanki tynkarskiej ThermoPutz jest niezwykle prosta. Na każdy worek zaprawy wystarczy dodać 17 litrów wody i wymieszać w betoniarce wolnospadowej. Należy przestrzegać czasu mieszania od 3 do 5 minut tak, aby uzyskać jednolitą, płynną masę. Przed rozpoczęciem tynkowania podłoży mineralnych należy wykonać obrzutkę cementową Baumit Vorspritzer - bezwzględnie przy zastosowaniu tynku ThermoPutz na zewnątrz. Gotową zaprawę należy narzucać kielnią oraz przecierać wilgotną łatą drewnianą. Warto pamiętać, by nie zacierać i nie wygładzać powłoki. Przy grubościach warstwy do 3 cm – tynk nakładać jednowarstwowo, przy większych grubościach lub w przypadku różnicy grubości warstwy tynku - nakładać wielowarstwowo. Należy pamiętać, aby pierwsza warstwa mogła odpowiednio związać – „stwardnieć” przed nakładaniem następnych warstw.

Konieczna jest również przerwa technologiczna przed wykańczaniem powierzchni tynku - przy wykonaniu nominalnej grubości warstwy - ok. 5 dni na 1 cm grubości warstwy. Temperatura powietrza i podłoża w trakcie obróbki nie może być niższa niż + 5 st. C. Nie powinno się bezpośrednio nagrzewać nagrzewnicami tynkowanego muru, natomiast świeżo otynkowaną powierzchnię utrzymywać w stanie wilgotnym przez 2 dni po nakładaniu zaprawy.

Wzrastające ceny energii cieplnej skłaniają inwestorów do poszukiwania oszczędności już na etapie budowy czy remontu domu. Warto stosować materiały, które redukują straty ciepła i przyczyniają się do oszczędności. Tynk ciepłochronny Baumit ThermoPutz poprawia właściwości termoizolacyjne ścian, zapobiega powstawaniu mostków termicznych i, co najważniejsze, pozwala uzyskać wymierne korzyści finansowe.

Źródło: Baumit

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Planetarium Śląskie powiększone
Planetarium Śląskie powiększone

Budynek Planetarium Śląskiego, znajdującego się na terenie Parku Śląskiego został zbudowany w latach ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera