Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bramy dla budownictwa ekologicznego

 

Czas czytania: ~2 min


hh0FKIN126wDsYd6QJs5r8lfIfpaQRj5hLahuFIQWazWfo23hgHkfmcdsEZ3_fot-1.jpg

W budownictwie przemysłowym, podobnie jak na rynku nieruchomości, coraz większe znaczenie mają certyfikaty potwierdzające, że dany obiekt został wybudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dlatego firma Hörmann, jako pierwszy z producentów przemysłowych bram segmentowych, utworzyła dla tej grupy wyrobów specjalny zbiór informacji o ich wpływie na środowisko. Na tej podstawie uzyskała dla niej dwie deklaracje środowiskowe EPD – dla bram aluminiowych i bram z segmentów stalowych. To duże wsparcie dla architektów projektujących zgodnie z zasadami budownictwa ekologicznego.

Ekologiczne produkty
Informacje o wydłużeniu żywotności wyrobów, zmniejszeniu nakładów na ich konserwację czy przyjaznej dla środowiska produkcji z wykorzystaniem lokalnych surowców ułatwiają bowiem projektantom zastosowanie odpowiednich bram. Stanowią też podstawę do przeprowadzenia ekologicznej oceny budynku.
Deklaracje EPD definiują standardy gromadzenia i prezentowania wskaźników oddziaływania na środowisko. Wskaźniki wymienione w deklaracji dla przemysłowych bram segmentowych dotyczą między innymi: zużycia energii pierwotnej, wpływu na ocieplenie atmosfery ziemskiej, procesu acydyfikacji wód i udziału w tworzeniu ozonu. Dane te zostały opracowane na podstawie tak zwanych Zasad Kategorii Produktu (Product Category Rules) obowiązujących w Unii Europejskiej w odniesieniu do przemysłowych bram segmentowych. Umożliwiają one projektantom i architektom wzajemne porównywanie informacji o oddziaływaniu tych produktów na środowisko.

Ekologiczna produkcja
Deklaracje środowiskowe wyrobów nie tylko dokumentują ich określone właściwości, ale zmuszają też producentów do respektowania zasad ekologii w procesie produkcji. Firma Hörmann już od kilku lat posiada system zarządzania energią, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii pierwotnej. Oświetlenie fabryk jest sterowane przez czujniki ruchu, a ciepło odzyskiwane z urządzeń produkcyjnych wykorzystywane do ogrzewania hal. Niektóre budynki produkcyjne ogrzewane są odpadami stolarskimi. Konsekwentnie prowadzony recycling dodatkowo chroni naturalne zasoby surowców: na przykład odpady pozostające po docinaniu przeszkleń są automatycznie przetwarzane na granulat i wykorzystywane do produkcji innych części z tworzywa sztucznego. Wszelkie materiały używane w procesie wytwarzania są ponownie wprowadzane do cyklu obiegu materiałów.

Źródło: Hörmann

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera