Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cement stworzony z myślą o trwałych prefabrykatach

 

Czas czytania: ~3 min


MmmNglYqgQ6sSUg4Mcs8HOqoxWjhMmspNuvKy2um6cPGspg64W2Fw376XR1I_lafarge1.jpg

Betonowa kostka brukowa w ostatnich latach zyskała ogromną popularność jako materiał nawierzchniowy wykorzystywany w budowie chodników, ścieżek rowerowych czy aranżacji skwerów.

Duże walory dekoracyjne, szeroka dostępność, uniwersalność zastosowań i wysoka trwałość sprawiły, że kostka brukowa zdominowała dużą część nawierzchni polskich miast. Obecnie, wśród prefabrykatów drobnoformatowych – w odróżnieniu od dotychczasowej szarości i czerwieni – zaczęły pojawiać się nowe kolory, wzory czy kształty.

Zmianie ulegają również składniki z których się wytwarza kostkę, m.in. cement, będący kluczowym elementem mieszanki betonowej.

Zazwyczaj stosuje się cementy powszechnego użytku, jednak na rynku są już dostępne specjalne cementy opracowane z myślą o produkcji prefabrykatów i kostki brukowej, np. cement Dynamik o oznaczeniu normowym CEM II/A-M (S-LL) 52,5 N.

Cement ten, poza dużą wytrzymałością, charakteryzuje się krótkim czasem wiązania, co zdecydowanie wpływa na szybkość robót. Optymalnie dobrany skład cementu gwarantuje dużo łatwiejsze urabianie i formowanie.

Dzięki jasnemu kolorowi Dynamik doskonale nadaje się do różnego rodzaju barwionych prefabrykatów drobnoformatowych, ponieważ pozwala uzyskać intensywne zabarwienie gotowego produktu przy mniejszym dozowaniu barwników w porównaniu do cementów z grupy CEM I.

68njI7OuH5FMGNBjQWNKwc5WF8aY6p8UmMvXpIoMMTxcHznSfuhi5hHsnI6X_lafarge2.jpg

Nowa generacja cementów do kostki brukowej
W produkcji kostki betonowej kluczową rolę odgrywa staranny przebieg procesu doboru surowców. Odpowiednio wyselekcjonowane składniki pozwalają osiągnąć wysoką jakość produktu, dużą wytrzymałość, jak również atrakcyjne walory estetyczne.

Na etapie produkcji bardzo istotny jest stopień zagęszczenia kostki. Im jest on wyższy, tym produkt posiada lepsze właściwości. W redukcji wody zarobowej pomagają specjalistyczne cementy do prefabrykatów oraz plastyfikatory.

Do produkcji kostki brukowej idealnie nadaje się cement portlandzki wieloskładnikowy klasy 52,5, np. Dynamik, który zawiera w swoim składzie odpowiedni dodatek żużla wielkopiecowego (S w oznaczeniu normowym), a także kamienia wapiennego (LL w oznaczeniu normowym).

– Kostka brukowa jest produkowana w całości z materiałów pochodzenia mineralnego, czyli cementu, kruszyw naturalnych, dodatków mineralnych, domieszek chemicznych, pigmentów oraz wody. Po wymieszaniu odpowiednich składników oraz zakończeniu procesów wiązania i twardnienia otrzymywany jest materiał, który nabiera z powrotem cechy naturalnego kamienia. Dlatego nie jest on uciążliwy dla środowiska naturalnego ani pod względem fizycznym, ani tym bardziej chemicznym. Granulowany żużel wielkopiecowy, będący składnikiem cementu Dynamik, wykazuje znakomite właściwości hydrauliczne. Dodanie go do mieszanki betonowej znacznie ogranicza ryzyko powstawania wykwitów węglanowych, zdecydowanie podnosi wytrzymałość oraz trwałość prefabrykatów. Kamień wapienny, z kolei poprawia reologię mieszanki betonowej oraz ułatwia jej zagęszczanie. Oba składniki są jaśniejsze od klinkieru portlandzkiego, co daje wymierne korzyści, związane z barwieniem kostki brukowej– wyjaśnia inż. Kazimierz Ginter, właściciel zakładu produkcji materiałów budowlanych GINTER, który do produkcji kostki stosuje cement Dynamik.

Źródło: Lafarge

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera