Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szwajcarzy wygrali konkurs Schindler Award 2010

 

Czas czytania: ~3 min


4kUU5RemWQwlwUYFhzvs8oIA1KHb91X8N97d0UAtt4cbQrGk8CX1OpAF26o1_schind1st-prize-winners-low.jpg
W konkursie architektonicznym Schindler Award 2010 zwyciężył zespół trzech studentów Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Bernie. W kategorii uczelni promujących wśród studentów design uniwersalny pierwsze miejsce zdobył Państwowy Uniwersytet Technologii Naftowych w Ufa. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 14 stycznia 2011 roku podczas specjalnej ceremonii Schindler Award w centrum KOSMOS w Berlinie, Niemcy. Zwycięskie projekty wybrano spośród 174 prac zgłoszonych przez studentów lub zespoły studentów z uczelni i wydziałów architektury z całej Europy. Najwyższe wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy euro otrzymali Simon Moser, Daniel Meier i Simon Peter Roesti za projekt "link it". Drugie miejsce zdobyło dwóch architektów z Uniwersytetu w Lund w Szwecji, a trzecie miejsce zajął zespół rosyjski z państwowego Uniwersytetu Technologii Naftowych (USPTU) w Ufa. Profesorowie rosyjskiego zespołu odebrali też stypendium naukowe w wysokości 25 tysięcy euro w uznaniu za popieranie przez Wydział Architektury idei Schindler Award, a także za włączenie do programu zajęć problematyki dostępności dla niepełnosprawnych. Drugą i trzecią nagrodę dla uczelni otrzymały: Uniwersytet Bauhaus w Weimarze, Niemcy i Uniwersytet w Belgradzie, Serbia. Wśród 10 wyróżnionych znalazł się też polski zespół w składzie Filip Piwowarczyk i Piotr Paluch za pracę pt. „Garden of senses”z Politechniki Krakowskiej. Przewodnicząca jury, profesor Françoise-Hélene Jourda, chwaliła jakość zgłoszonych projektów, określając je jako „realistyczne” a nie „utopijne”, jak to często bywa w studenckich konkursach architektonicznych. Dodała, że z technicznego punktu widzenia, wszystkie projekty mogłyby zostać natychmiast zrealizowane.
QYLoLM26CMtEBfzvHSZd5MbmyLUwd6SBW6XxdUOMs7DseGg7om6ZjLyjDORi_schincompsite1-waldbuehne.jpg
Temat Uczestnicy konkursu w 2010 r. zostali zaproszeni do stworzenia projektów transformacji byłych terenów Olimpiady w Berlinie w 1936 roku w otwartą przestrzeń dostępną dla każdego, w tym osób niepełnosprawnych. Oprócz przebudowy terenów na atrakcyjny, funkcjonalny i w pełni dostępny kompleks sportowo-rekreacyjny, studenci musieli zaprojektować hotel ze 150 pokojami.
1R66rT4aFVMuXHOkQ9maIxn5Tnt9IaCZSZVLVzx9Pg0efksJaA7Zw3MESmFc_schindjury-2010-low.jpg
Idea nagrody Myślą przewodnią konkursu Schindler Award, który odbywa się co dwa lata, jest zachęcenie młodych architektów do tworzenia przestrzeni bez barier, dostępnych dla każdego użytkwnika, bez względu na wiek, status czy sprawność fizyczną. Od chwili powołania do życia w 2003 roku, konkurs zachęca uczelnie i wydziały architektoniczne do włączania tematu dostępności dla niepełnosprawnych do programu zajęć, a poprzez nagrody dla uczelni finansuje badania i inicjatywy dotyczące tzw. uniwersalnego designu. Projekty oceniane są przez panel ekspertów - architektów, urbanistów i specjalistów niepełnosprawności. Schindler Award 2012 będzie dotyczył terenu w Szwajcarii. O koncernie Schindler Grupa przemysłowa Schindler jest wiodącym na świecie producentem urządzeń mobilnych. Działa w 140 krajach. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, instalacją, serwisem i modernizacją dźwigów, schodów oraz chodników ruchomych do wszystkich typów budynków. Koncern Schindler wspiera zrównoważony rozwój obszarów miejskich dzięki bezpiecznym, niezawodnym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniom mobilnym.
o25OZx9NYoP5pepu7H4NBSf71RyY2nFs1dQfBC8W7gsX6zN5EdUnccByI97l_schindexhibition-low.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera