Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Domy z drewna alternatywą dla tradycyjnej zabudowy

 

Czas czytania: ~ 2 min


FQguYlAQtTqtdvuKf27YprgVHf2ZJhtROGV0w2HN8xuzh2wCyWkyCpBLAtqF_enmerson1.jpg

Domy drewniane wciąż są domeną górskich miejscowości. Ich wyjątkowy urok sprawia, że zyskują coraz większe grono zwolenników także poza regionami górzystymi. Czy ów typ zabudowy jednorodzinnej stanie się powszechną alternatywą dla budownictwa tradycyjnego?

Konstrukcje z drewna kojarzą się Polakom bardziej z górską zabudową lub domkami letniskowymi, niż z zabudową jednorodzinną w podmiejskim osiedlu. Mimo to zyskują coraz większą popularność wśród inwestorów. Budownictwo drewniane ma wiele zalet. Jedną z nich jest cena realizacji, która może być nawet o 1/3 niższa od inwestycji metodą tradycyjną. Ponadto domy drewniane buduje się szybciej, mają lepszy standard przepuszczalności hałasu, a także energooszczędności. Żywotność konstrukcji jest zbliżona do budowli murowanych.

Decydując się na dom z drewna należy pamiętać, że będzie on wymagał częstych renowacji i konserwacji. Najwięcej wątpliwości wzbudza kwestia ochrony przeciwpożarowej. Warto zaznaczyć, że obecnie wykorzystywane środki przeciwogniowe w znacznym stopniu minimalizują ryzyko pożaru. Dotychczas największą popularnością, domy do konstrukcji drewnianej cieszyły się w latach 2007 i 2008 r., kiedy to liczba oddanych domów wyraźnie przekroczyła 3 tys. Szacunkowe dane analityków wskazują, że liczba nowych konstrukcji mieszkalnych z drewna w 2010 r. zawierała się między 1,5 a 2 tys. jednostek. Spadek, zanotowany w ostatnich dwóch latach, można wyjaśnić ogólną tendencją na rynku nieruchomości. W Polsce istnieje ponad 200 firm, które budują domy z bali. A jeśli uwzględnić w tym małe, rodzinne przedsiębiorstwa, można szacować, że jest ich nawet trzy razy więcej.

Przed wyborem dewelopera oferującego realizację budowy domu z drewna, warto dokładnie upewnić się co, do jakości oferowanych przez niego rozwiązań. Dotyczy to przede wszystkim małych lokalnych firm, które mogą nie posiadać nieraz żadnego doświadczenia w tego rodzaju budownictwie. Nieznajomość, bądź nieprzestrzeganie wymogów technicznych może sprawić, że w krótkim czasie dom będzie wymagał generalnego remontu, a w skrajnym przypadku nawet nadawał się do rozbiórki.

Źródło: Emmerson

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Piękno w prostocie – hala w Książu Wielkopolskim
Piękno w prostocie – hala w Książu Wielkopolskim

W rozstrzygniętej niedawno 5. edycji Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego NAWW hala ...

Funkcjonalny dom dla dużej rodziny
Funkcjonalny dom dla dużej rodziny

Funkcjonalność i prostota formy.Tak w skrócie można określić dom dla rodziny z trójką dzieci, któreg ...

E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.
E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.

Zmiana hałasu w dźwięk to jeden z ważniejszych aspektów pracy architektów podczas procesu projektowa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera