Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Detail namaszcza

 

Czas czytania: ~3 min


3fs37J64yLjCBhkrfDuMJi93Se6aDb2eipW9mkMJScizRWgYONxM6vjrHnM5_detail-neues-museum.jpeg
19 stycznia 2011 r. w zamku Nymphenburg w Monachium wręczone zostały nagrody Detail Prize 2011 – międzynarodowe nagrody przyznawane co dwa lata za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie architektury przez obchodzący w tym roku swoje pięćdziesięciolecie magazyn Detail. Główną nagrodę odebrali David Chipperfield i Julian Harrap za rekonstrukcję Neues Museum w Berlinie, nagrodę honorową za całokształt twórczości zaś – Toyo Ito. Nie zabrakło też akcentu polskiego – nagrodę w dziedzinie zastosowania szkła otrzymał Tony Fretton za projekt ambasady brytyjskiej w Warszawie. Rekonstrukcja zbudowanego w 1859 r. i zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej Neues Museum jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń architektonicznych ubiegłego roku. W uzasadnieniu swojej decyzji, jury Detail Prize podkreśliło mistrzowskie i niezwykle zmysłowe potraktowanie materiałów i wprowadzenie napięcia między czystym językiem nowoczesnej architektury dodanych przez architektów elementów a starą tkanką z zachowanymi resztkami polichromii i tynku oraz śladami wojennych uszkodzeń.
9IsrM9SFVT14K4WqxC4nwU8sFOHSywj8wOIeNoy8F9GJAvwdVjTlTQgn7Voc_detail-glass-fretton.jpeg
Wspomnianą już nagrodę specjalną w dziedzinie szkła otrzymało londyńskie biuro Tony Fretton Architects za projekt nowej ambasady brytyjskiej w Warszawie. W tym przypadku z uznaniem jurorów spotkało się połączenie wysokich standardów bezpieczeństwa z dużą powierzchnia przeszklonych elewacji oraz minimalistyczną estetyką prostych form. Nawiązujący do neoklasycystycznej architektury, podłużny, trzypiętrowy budynek z podwyższoną częścią środkową wyróżnia się surową, geometryczną konsekwencją i transparentnością.
24T9ObHCGjhkoil4yrVZF59eojh7FRGntxdCdxYCcUhoMO5tUzUhKBd7PnfQ_detail-steel-big.jpeg
Nagrodę specjalną za zastosowanie stali w architekturze otrzymało biuro Bjarke Ingels Group z Kopenhagi za pawilon duński na Wystawie Expo 2010 w Szanghaju. Jury doceniło ekspresyjną i dynamiczną formę budynku wyrażającą i zarazem generacją ruch. Spiralnie ukształtowana bryła, mimo ciekawej formy, spełniała wszelkie wymogi konstrukcji tymczasowej – była łatwa i szybka w budowie i demontażu.
LrnoA4Ne2psZ8jPjR9oEA6uxt8fSgUNo0rbuoZEgf4VN9RTFuXm71TKB7Jjs_detail-interior-hild-und-k.jpeg
Nagrodę specjalną w kategorii wnętrz otrzymała pracownia Hild and K Architects za projekt wnętrz hotelu Louis przy Viktualienmarkt w Monachium. Będący adaptacją budynku w historycznym centrum miasta hotel to, zdaniem sędziów, doskonały przykład Gesamtkunstwerk – spójna koncepcja od fasady i detali architektonicznych po projekt mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz.
bKnjAmC4FaVXXbi6HGSzFGpdHdBi4PW19JJrgMs732NnK4uTDl9u2OTlSkaI_detail-green-spaceshop-architects.jpeg
Kolejna nagroda została przyznana w kategorii zielonej architektury. Trafiła ona w ręce Spaceshop Architects z Biel za projekt budynku mieszkalnego Flury w Deitingen w Szwajcarii – obiekt, który według jurorów, dowodzi że ekologiczna architektura zrzuciła stygmat siermiężności i rustykalności, pokazując, że energetycznie samowystarczalny, bezpieczny i zdrowy budynek, bazujący na lokalnych i możliwych do ponownego przetworzenia materiałach może operować językiem nowoczesnej architektury.
ar1bvzsDVilocnzm1yQ7FIMMkbmO8M59yyhcDOSmViYs8gae3laOA2erOSwD_detail-students-forschungspavillon.jpeg
Nagrodę studencką odebrał zespół autorski Forschungspavillion z instytutów ICD oraz ITKE Uniwersytetu w Stuttgarcie. Wykonany przez studentów lekki, elegancki pawilon z giętej sklejki z jednej strony pokazuje możliwości zastosowania drewna w architekturze, z drugiej – eksploruje możliwości projektowania parametrycznego.
VV3jdmygFOE7JoqslP9Yq2o7NPfZRVJzY4cHyInQNK3IVrAs6R8n8ndOJbQ7_detail-corporate-rehau.jpeg
Nagrody „firmowe” trafiły do: REHAU AG + Co – specjalisty w dziedzinie produkcji polimerów – za Prolin-Ausbildungszentrum Rehau, czyli przebudowę centrum szkoleniowego przeprowadzoną wspólnie z berlińskim biurem architektonicznym Weberwürschinger oraz Schmid GmbH z Simmerberga za produkcję sufitu ze świetlno-akustycznej membrany w Museum Folkwang w Essen zaprojektowanym przez Davida Chipperfielda i Plan Forward GmbH ze Stuttgartu. Nowy rodzaj systemu sufitowego spełnia najnowsze standardy sztucznego i naturalnego oświetlenia w przestrzeni ekspozycyjnej, uwzględniając przy tym wymogi konstrukcyjne, klimatyczne i akustyczne.
82wYRysj7Nseq4HhLX46sLKZ33MFAhV8LicCmj68ctyByuhHQrTK57047qnv_detail-product-schmid-gmbh.jpeg
YpoJ4SMaKJe5BLRJUE3UohXlI7HCCcjOZlVAzTgNV4yZLtnqA0J03azsJtke_detail-toyo-ito.jpeg
Nagrodę honorową przyznano japońskiemu architektowi Toyo Ito za „architekturę konceptualnej lekkości” i ogromny wkład we współczesną architekturę – nie tylko w Japonii. uzasadniając swoją decyzję, jurorzy podkreślili, że projektowane przez niego budynki, pozostając pod silnym wpływem eksperymentów, nie są zdominowane ani przez kwestie formalne, ani funkcjonalne, a kluczowym aspektem są dla nich relacje socjo-kulturowe. Źródło: www.detail.de

Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera