Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Aluminium w budownictwie jednorodzinnym

 

Czas czytania: ~4 min


4cCyaEuXdZF3HX0B2chNyC9GVuANj5fHkoRCuvRHrnqC2CiPTFr6N8GlPXa7_ywala1.jpg


Aluminium coraz odważniej wkracza do współczesnego budownictwa. Do tej pory materiał ten chętnie wykorzystywany był przede wszystkim w budownictwie komercyjnym, natomiast obecnie pojawia się także w projektach domów jednorodzinnych i nowoczesnych domów pasywnych. Na jego zastosowanie decydują się architekci w budownictwie indywidualnym doceniając lekkość, trwałość oraz estetykę kojarzoną z nowoczesnością. Aluminium ma także większe możliwości konstrukcyjne niż drewno czy PCV.

Dzięki plastyczności o wytrzymałości aluminium umożliwia wykonanie profili służących do wykonania konstrukcji okiennych, fasadowych i drzwiowych. Materiał ten jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, na korozję oraz zapewnia bezpieczeństwo pożarowe. W odróżnieniu od okien wykonanych z PCV, okna aluminiowe nie odkształcają się pod wpływem promieniowania słonecznego. Nie trzeba także wykonywać regularnych zabiegów konserwujących jakie są niezbędne w przypadku okien drewnianych. - Aluminium długo uważane było za metal „zimny”, który nie jest w stanie zapewnić odpowiednich parametrów termicznych. – mówi Agnieszka Jeznach - jednego z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych w Polsce. – Dlatego okna z aluminium najczęściej wykorzystywane były w obiektach usługowych i budynkach użyteczności publicznej. Teraz, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, profile aluminiowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem w budownictwie mieszkalnym. Złożoność konstrukcji profili, możliwość zastosowania różnego rodzaju wypełnień sprawia, że okna z aluminium są energooszczędne i gwarantują zachowanie właściwych współczynników izolacyjności cieplnej.

LXUmLGCchuoIDhsvVDSygGg6vTswCPzRFP8O6Bmy6tZwZFnkOFM7eWbCAHHA_ywala2.jpg


Aluminium w domu pasywnym?
Główną cechą domu pasywnego jest energooszczędność. Dlatego też w budynkach pasywnych wykorzystywany jest cały szereg rozwiązań konstrukcyjnych, których celem jest ograniczenie do minimum zużycia energii podczas codziennego użytkowania budynku. Jednym z istotniejszych czynników w domu pasywnym są okna. Mogą one odpowiadać nawet za 41% strat ciepła, które następują na skutek przenikania energii przez mostki termiczne, słabo zaizolowane miejsca budynku np. ramy okienne. - Dlatego nie każde okno nadaje się do domu pasywnego – podkreśla architekt Tomasz Mielczyński z pracowni BUILDgreen Design, która projektuje domy energooszczędne i pasywne – Wybierając okna do naszych budynków kierujemy się kilkoma czynnikami, z których najważniejsze to odpowiednie współczynniki przenikania ciepła i światła. Współczynnik izolacyjności cieplnej dla okna oznaczony jako U, powinien być jak najniższy, zarówno dla szyby jak i dla ramy okiennej. Zgodnie z obowiązującymi obecnie normami w Polsce współczynnik ten nie powinien przekraczać 1,9 W/(m²·K) dla budynku mieszkalnego, im niżej tym lepiej. Drugim ważnym współczynnikiem jest współczynnik przenikania światła oznaczony jako G. Jest to procent energii słonecznej, która przenika przez szybę do wnętrza domu, dzięki czemu pomieszczenie się nagrzewa. Im wyższy współczynnik, tym lepiej. W domu pasywnym współczynnik G powinien mieć powyżej 65-70.

W domu pasywnym bardzo istotny jest kształt okna, wielkość szyby oraz ramy. Istotne jest aby rama okna nie stanowiła mostka termicznego, ponieważ to zwiększa ilość przenikającego ciepła. Aluminium dzięki swojej plastyczności pozwala na stworzenie wąskich profili o nietypowych kształtach. Wąskie, smukłe profile pozwalają na zwiększenie powierzchni szyby i na maksymalny dostęp światła do pomieszczenia.

O tym jakie okna powinny być w domu pasywnym decyduje przede wszystkim architekt na etapie projektu koncepcyjnego, dokonując obliczeń. Dobrze jest umieszczać okna na południowej elewacji domu, gdzie słońce w ciągu dnia operuje najdłużej. Dodatkowo do okien można zainstalować system sterujący, który włączony do centralnego systemu sterującego budynkiem automatycznie dba o właściwe ustawienia, tak by zapewnić odpowiednie wietrzenie wnętrza budynku w okresie letnim.

rcZWdompOzraaWK43JSVy1ngEo0x6wdtvpmhqU6drt4HvzgPVRWHsLZUOzdV_ywala3.jpg


Aluminiowa elegancja
Niewątpliwą zaletą aluminium jest jego umiejętność dostosowywania się do oczekiwań użytkownika. Materiał ten nie ma nic wspólnego z minimalistycznym designem i zimnym charakterem. Nowoczesna technologia daje bardzo szerokie możliwości projektowania dzięki lakierowaniu i malowaniu odpowiednimi farbami ze zróżnicowaną strukturą. Możliwości kolorystyczne są praktycznie nieograniczone - Najmodniejsze obecnie są powłoki imitujące drewno. - mówi Agnieszka Jeznach – Wykonane z tak udekorowanych profili okno jest wytrzymałe i lekkie, a jednocześnie odtwarza naturalny deseń drewna, co sprawia, że wygląda jak okno drewniane. Dzięki tej technologii, okna aluminiowe zyskują nowe oblicze, pozwalające nadać wnętrzom ciepły i przytulny wygląd.

Aluminiowe okna, które dotychczas były przypisywane do budownictwa komercyjnego są bardzo chętnie wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym. Ze względu na energooszczędność i stylistykę są coraz popularniejsze, a dodatkowo pasują zarówno do nowoczesnej jak i tradycyjnej architektury.

Źródło: Yawal


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera