Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Innowacyjny minimalizm

 

Czas czytania: ~3 min


tvHMcyyMf4IIFvcrH5TxutFmYD91IP8ck2CVKzxMnr41dGtR8Ro4hL9rETau_reynaers-szkola-w-visp-1.jpg

Techniczna Szkoła Zawodowa w Visp (Szwajcaria)

Ostre jak brzytwa narożniki, brzozy odbijające się w stalowo-aluminiowej elewacji, surowa, minimalistyczna architektura. W szwajcarskim Visp powstała przełamująca schematy innowacyjna techniczna szkoła zawodowa.

W Visp, szwajcarskim mieście położonym w niemieckiej części dwujęzycznego kantonu Valais, biuro architektów Bonnard Woeffray zrealizowało budynek technicznej szkoły zawodowej, który w niczym nie przypomina typowych obiektów szkolnych z XX w. Zupełnie inna architektoniczna ekspresja wynika przede wszystkim z ostrych niczym brzytwa narożników oraz z przyciągającej wzrok elewacji wykończonej lśniącą okładziną ze stali i aluminium.

TPW0N5uwS43o3XqktUYPQTH314nfwA0XdkLi7P205QpyRph0jddRxGpsatSR_reynaers-szkola-w-visp-2.jpg

Wygląd budynku szkolnego jest zdeterminowany poprzez betonową konstrukcję nośną, znajdującą się tuż za stalowo-aluminiową elewacją. Elewacja zbudowana jest z okien sięgających od sufitu do podłogi, wykonanych z użyciem systemu CS 86-HI o podwyższonej izolacyjności, na których zamontowano żaluzje ograniczające ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza. Żaluzje pokryte są powłoką ze stali nierdzewnej silnie odbijającej światło. Dodatkowo tzw. ślepe ściany wznoszące się w miejscach, w których wykonano prostokątne wycięcia w bryle budynku, pokryte są okładziną z matowego aluminium, które subtelnie kontrastuje z błyszczącą stalą.

wIltlWqPCaf4cmDQOHxUQMHGU9IytRIJhccA2FiZdXr4WfxRYQhVowSXiVA5_reynaers-szkola-w-visp-3.jpg

Prostota i klarowność architektury jest również kontynuowana wewnątrz budynku, gdzie betonowe ściany i stropy pozostawiono bez żadnego wykończenia. Pomieszczenia lekcyjne i inne oddzielono od siebie ścianami z przeszkleniem od sufitu do podłogi, wykonanymi w systemie CW 50. Oszczędność tej minimalistycznej architektury, czasami granicząca z surowością, nie ukrywa żadnego z niezwykle rygorystycznych środków, jakie zastosowano w budynku w celu ograniczenia zużycia energii – budynek spełnia wymogi wprowadzonego w standardu MINERGIE, który zaczął obowiązywać dla szwajcarskich szkół w 2009 r.

sbMx5BW3szvWb3STAy8xx1AVdBHqo9ltGMxMkYbhpn071j43psG7y4YJf8Fo_reynaers-szkola-w-visp-4.jpg

Pod względem wymaganych parametrów ten nowy standard jest o ponad 25% bardziej surowy od poprzedniego standardu z 2000 r. – narzuca nową maksymalną wartość zużycia energii (ogrzewanie, ciepła woda i wentylacja), która wynosi 40kWh na metr kwadratowy (w poprzednim standardzie, pochodzącym z 2000 r. wymagana wartość maksymalna wynosiła dla budynków szkolnych 55 kWh). Budynek ten jest nie tylko energooszczędny, lecz również odporny na trzęsienia ziemi.

Żeby zapewnić spełnienie surowych wymagań MINERGIE w zakresie zużycia energii i jakości powietrza, system elewacyjny został dostosowany w sposób umożliwiający specjalne regulowanie wentylacji. System wentylacji jest zamontowany w szerokim profilu, zamaskowanym stalową okładziną elewacji. Profil ten jest kompatybilny z klapką wentylacyjną i z systemem szklenia stałego, co pozwoliło zredukować liczbę rodzajów wymaganych profili. Uwaga poświęcona takim detalom wyraźnie świadczy o tym, w jakim stopniu budynek ten jest klasycznym przykładem innowacyjnej architektury, zarówno pod względem energooszczędności, jak i pod względem architektury.

Źródło: materiały prasowe

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Piramida odnowiona
Piramida odnowiona

25 marca 2024 roku w sanatorium Narcyz zameldowali się pierwsi kuracjusze. Obiekt, razem z kilkunast ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera