Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe oblicze Grands Moulins de Pantin

 

Czas czytania: ~3 min


ylOPcBRvpvohwzI6kPyEn2hepn1rUzMyVmgXqo8aKroJ4cAwSYcBZJy77w6U_r1.jpg

Stary młyn zbożowy, Grand Moulins de Pantin, był nieczynny od 2001 r. Dla wielu paryżan budynek jest symbolem dziedzictwa przemysłowego Paryża. Kompleksowa transformacja, której został poddany, zachowała najcenniejsze, historyczne cechy, pozwalając jednocześnie przystosować obiekt do wymagań współczesnej architektury.

Przekształcenie, zabytkowego, XIX-wiecznego młyna, Grand Moulins de Pantin, o powierzchni 50 000 m2, było prawdziwym wyzwaniem. Podjęła się tego francuska pracownia architektoniczna Reichen Robert & Associés. Kluczowym aspektem każdego etapu realizacji projektu (planowania, projektowania, budowy i zarządzania obiektem), było dostosowanie budynku do wymogów niezależnego systemu HQE (Wysokiej Jakości Środowiskowej). Ów system stanowi środek oceny i monitorowania zrównoważonego budownictwa. W rezultacie inwestycja Grands Moulins spełniła wymogi HQE na każdym z ww. etapów.

PLTZRJVs1adqw6LI0WwPFNfMCxqeQOshBUWhWJFhzlgM6XEJNswAC0ZtniB8_r2.jpg

Założenia koncepcyjne
Koncepcja projektowa zakładała zachowanie dwóch najstarszych budynków: małego młyna i wielkiego młyna, a także mostu transportowego, który obecnie przyjął nową funkcję, przestrzeni ekspozycyjnej. Wszystkie te elementy odrestaurowano z zastosowaniem systemów CW 86-EF/VEC, CW 50-FV i XS 50-VEC. Przystosowano je i zamontowano w istniejących konstrukcjach ramowych, wykonując nowe otwory, ściany osłonowe i elewacje wewnętrzne wychodzące na atrium. Ponadto powstały trzy nowe budynki, oraz 2 dwupoziomowe mostki, które przyłączono do istniejącego obiektu. Wyposażono je w systemy okienno-drzwiowe CW 50-FV. Dzięki mostkom, powstały wewnętrzne połączenia elementów kompleksu, eliminując potrzebę wychodzenia na zewnątrz.

tx4iUfx5B1hTYkZHfmZUVMrEEBXK3nKL4jq6upl2OBbcBtNTfdBumylXogwL_r3.jpg

W równowadze pomiędzy starym, a nowym
Przebudowa młyna obejmowała rozbiórkę wewnętrznych elementów budynków. Między innymi należało usunąć z nich silosy i maszyny. Położono nowe podłogi i fragmenty nowego licowania elewacji. Zachowano i odrestaurowano 3 wysokie budynki z mansardowymi dachami, pozostawiono jeden silos, zwany wielkim młynem, wychodzący na kanał. Okna zamontowane z użyciem systemów XS 50-VEC osadzono wysokiej betonowej konstrukcji, licowanej drobną czerwoną cegłą. W miejscu wyburzonego w latach 50. XX w. zakładu przerobu kaszy manny wzniesiono prosty, trzykondygnacyjny budynek. Cegłę, charakterystyczny dla tego kompleksu materiał budowlany, zastosowano zarówno w restaurowanych, jak i nowych budynkach. Obiekty wchodzące w skład założenia zachowały strzelistość. W jednym z nich pośrodku nadal widoczna jest kotłownia z ognioodpornej cegły i była maszynownia.

Kontynuacja historii
architekturaDzięki przebudowie, w obiekcie powstała olbrzymia ilość miejsc pracy. Przed zamknięciem młyna pracowało w nim około 450 osób. Dzisiaj w całym kompleksie jest aż 3200 miejsc pracy, 800 miejsc parkingowych i 2 restauracje mogące pomieścić 2200 osób. Na terenie kompleksu nie są już składowane worki z pszenicą. Zastąpiły je usługi finansowe. Niektórzy widzą w transformacji młyna kontynuację historii „zboża” – słowem blé (franc. zboże) w paryskim slangu określa się pieniądze.

GRANDS MOULINS DE PANTIN
Architekci: Reichen Robert& Associés, Paryż
Główny Wykonawca: BNP Paribas Immobilier, Issy Les Moulineaux
Producent: Seralu
Systemy Reynaers: CW 86-EF/VEC, CW 50-FV I XS 50-VEC

Źródło: materiały prasowe

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera