Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Montaż okna - mocowanie okna w ościeżu

 

Czas czytania: ~4 min


Poprawny montaż okna polega na dobrym doborze materiałów prasowych, sposób usytuowania okna w ścianie, mocowanie i uszczelnienie. Błędy montażowe mogą pojawić się na każdym etapie prac. Ich skutkiem może być złe funkcjonowanie i nieszczelność stolarki.

Podczas montażu okna należy zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie klocków podporowych i dystansowych, a także jakość klocków podporowych. Ponadto łączniki powinny być dostosowane do rodzaju materiału, z którego wykonano ścianę.

„Sposób podparcia okna i dobór właściwych do tego celu materiałów to zagadnienie często bagatelizowane przez montażystów. Ma ono jednak istotny wpływ nie tylko na utrzymanie parametrów okna, ale i na sposób jego pracy w ościeżu. Podczas montażu okna należy zwrócić uwagę na właściwy dobór klocków podporowych i dystansowych, zarówno pod względem materiałów, z których są one wykonane, jak i odpowiedniego ich doboru do rodzaju ściany, w której montowane jest okno. Jednym z istotnych, a jednocześnie niedopuszczalnych błędów jest także montaż okna na pianki poliuretanowe z pominięciem łączników mechanicznych. Należy pamiętać, że pianki poliuretanowe i tym podobne materiały izolacyjne stanowię wyłącznie izolację termiczną szczeliny miedzy oknem a ścianą (ościeżem) i nie służą do mocowania okien w ścianie” - mówi Krzysztof Mateja, autor „Instrukcji montażu okien i drzwi balkonowych” wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej.

MD15WyPGeZuu38rmEhgC1LfhMfYWWGtojgmRwPOwtp7RwJPGyc6Q4s50wdhb_soudal.jpg

Osadzenie okna w ościeży
Do oparcia okna w ościeżu służą klocki drewniane lub belki drewniane, oraz stalowe kątowniki. Jeśli wynika to z dokumentacji systemowej, stosuje się także elementy poszerzające. Klocki podporowe powinny być wykonane z twardego drewna bądź twardego PCV. Stosowanie drewna miękkiego jest niedopuszczalne.

Za pomocą klocków podporowych i dystansowych okno ustawia się w otworze. Ich ustawienie powinno zapewniać możliwość odkształcania się kształtowników pod wpływem temperatury. Same kołki rozporowe i śruby są niewystarczające do przenoszenia obciążenia okna i ustalenia jego prawidłowej pozycji w otworze. Ponieważ klocki dystansowe służą do ustalenia pozycji ościeżnicy, po zamocowaniu jej, należy pamiętać o ich usunięciu. Nie należy natomiast usuwać klocków podporowych. Maksymalne, dopuszczalne odchyłki w ustawieniu pionowym i poziomym okna w otworze przy długości elementów 3,0 m nie powinny przekraczać 1,5 mm. Przy większych elementach należy zadbać, aby odchyłki nie miały wpływu na funkcjonalność okna. Minimalne szerokości szczelin między ramą ościeżnicy a ościeżem przy uszczelnieniu kitami elastycznymi lub impregnowanymi taśmami rozprężnymi określone są dla różnych rodzajów okien i ich wymiarów w Instrukcji ITB nr 421/2011 – Montaż okien i drzwi balkonowych. Maksymalny wymiar szczeliny miedzy ościeżnicą okienną, a ościeżem nie powinien przekraczać 40 mm, a przy stosowaniu pianek jednoskładnikowych wymiar ten powinien być mniejszy niż 30 mm.

Właściwy dobór elementów mocujących okno w ścianie
W zależności od materiałów budowlanych z których powstała ściana, stosuje się różne łączniki montażowe: kołki rozporowe lub dyble, kotwy i śruby oraz wkręty.

Kołki rozporowe (dyble) - do ścian wykonanych z: betonu, muru z cegły pełnej, cegły silikatowej, cegły dziurawki, pustaków ceramicznych i cementowych, gazobetonu, kamienia naturalnego itp. Śruby - do mocowania ościeżnic do: betonu, cegły pełnej, cegły silikatowej, cegły dziurawki, betonu lekkiego czy do drewna. Śruby należy dostosować do materiału ościeżnicy.

Kotwy budowlane - wszędzie tam, gdzie odległość ościeżnicy od miejsca zamocowania jest zbyt duża lub niemożliwa do zastosowania dybli, np. przy mocowaniu dolnym (progowym), w rozwiązaniach ścian warstwowych.

Należy też pamiętać, że w przypadku okien aluminiowych z przekładkami termicznymi łączniki mocujące zamocowane są do komory wewnętrznej kształtownika lub w osi zintegrowanego profilu za pośrednictwem przekładki metalowej wykluczającej przenoszenie obciążeń na przekładki termiczne z tworzyw sztucznych.

Mocowanie okna powinno być wykonane w taki sposób, aby obciążenia zewnętrzne były przenoszone za pośrednictwem w/w łączników mechanicznych na konstrukcję budynku. Wymagane wg Instrukcji ITB rozmieszczenie punktów mocowania na całym obwodzie ościeżnicy okna przedstawia rysunek.

Źródło: Soudal


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Karmniki z widokiem na góry. Reinterpretacja zakopiańskiego domu.
Karmniki z widokiem na góry. Reinterpretacja zakopiańskiego domu.

W sercu Zakopanego, na jednym z najbardziej pożądanych terenów z widokiem na Giewont, powstał projek ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

Kultura na osiedlu
Kultura na osiedlu

Przez 35 lat dom kultury na tarnowskim osiedlu Westerplatte prowadziła Tarnowska Spółdzielnia Mieszk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera