Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sufity w służbie zdrowia

 

Czas czytania: ~7 min


Rqy8GSGOSjiAKLUU516bWZC17I12aW0UfM4QQZ2OCThvDpm1KUTlgMEHZ2r7_deventer-ziekenhuis-722.jpg

Czy jest to możliwe, aby jedna powierzchnia wpływała tak znacząco na poprawę bezpieczeństwa i komfortu w obiektach służby zdrowia? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli zastosujemy ją w miejscu, do którego została specjalnie zaprojektowana. Nowa linia sufitów akustycznych Rockfon MediCare jest przeznaczona do montażu w każdym miejscu szpitala lub innej placówki medycznej, ponieważ spełnia wszystkie, nawet najbardziej surowe wymagania tego typu obiektów.

oBHNpeS1xC8enw97SSw4prBBgWdpc9Zxc24XhyhnXYMz8xBcjHyaW5katwRE_deventer-ziekenhuis-730.jpg

Hałas w placówkach medycznych to stres dla pacjentów i personelu
Obecnie typowa placówka medyczna pełna jest różnych niepożądanych dźwięków, pochodzących ze sprzętu medycznego, alarmów, telefonów czy głośnych rozmów. Hałas, który można określić jako "niepożądane dźwięki" dotyka pacjentów i personel, zarówno fizycznie jak i psychicznie.

W badaniu przeprowadzonym przez Johns Hopkins University stwierdzono, że w ciągu ostatnich pięciu dekad, poziom hałasu w szpitalach stale rośnie. Z 57dB (poziom hałasu normalnej rozmowy) podniósł się do 72dB (poziom hałasu na autostradzie). To znacznie przekracza zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia z 1995r. dotyczące poziomu dźwięku w szpitalu (35 dB). Takie warunki mogą powodować u pacjentów podwyższony pozom ciśnienia krwi, zakłócenia snu, zmniejszenie nasycenia krwi tlenem, spowolnienie gojenia się ran i ryzyko częstszych hospitalizacji. Narażenie chorego na nagły, nieoczekiwany hałas, zwiększa jego tętno, co ma negatywny wpływ na czas leczenia. Wyższe ciśnienie krwi prowadzi z kolei do wzrostu ryzyka chorób serca. W warunkach szpitalnych, gdzie przebywają ludzie chorzy, a przez to także zestresowani, niepotrzebny hałas może być dla nich bardzo szkodliwy. Niepożądane dźwięki wpływają także na pracowników. Hałaśliwe otoczenie powoduje wyczerpanie emocjonalne i efekt wypalenia zawodowego, szczególnie wśród personelu pielęgniarskiego. Zwiększa także stres i rozdrażnienie. Praca w takim środowisku wymaga większej koncentracji, a to w konsekwencji prowadzi do zmęczenia i możliwości popełnienia błędu.

fqZAVUwCOnACqFv7cFeNemDaq2dKorfP8PRuN4k9DMxS16YJrcJt7ZaQX3pO_deventer-ziekenhuis-741.jpg

Materiały budowlane wpływają na natężenie dźwięków
Halas jest szczególnie uciążliwy w placówkach służby zdrowia, w których powszechnie stosuje się materiały wykończeniowe o twardych powierzchniach. Łatwo utrzymać je w czystości, ale z drugiej strony odbijają dźwięki, wzmacniając ich natężenie i utrudniając komunikację. Rozwiązaniem problemów z niewłaściwą akustyką, może być między innymi, zamontowanie akustycznych sufitów podwieszanych. Poprzez pochłanianie niepożądanych dźwięków, w znacznym stopniu zmniejszają one czas pogłosu w pomieszczeniach i kształtują komfort akustyczny.

MediCare – komfort i bezpieczeństwo w placówkach medycznych
Nowa linia produktów Rockfon MediCare obejmuje trzy rozwiązania, spełniające specyficzne wymagania każdego z obszarów ryzyka w obiektach służby zdrowia. Wszystkie produkty z nowej linii charakteryzują się znikomą emisją cząsteczek, potwierdzoną klasą ISO 5 w klasyfikacji pomieszczeń czystych. Wykonane ze skalnej wełny mineralnej sufity MediCare nie zawierają żadnych substancji organicznych. Oznacza to, że są odporne na rozwój szkodliwych mikroorganizmów, np. gronkowiec złocisty odporny na metycylinę (MRSA). Należą do najbezpieczniejszej Euroklasy A1 ze względu na reakcję na ogień. Powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia i ograniczają ryzyko powstawania dymu i płonących kropli. Posiadają bardzo dobre parametry dźwiękochłonne (klasa A i Klasa B pochłaniania dźwięku), zapewniając optymalny komfort akustyczny dla pacjentów i personelu w każdym pomieszczeniu.

WOBgqHDTUn2912vTNZaHCyfWh84wbZNDypDYJ167H2nJy5N0RMIf6YOKsXFL_deventer-ziekenhuis-762.jpg

Trzy uzdrawiające rozwiązania
MediCare Standard
MediCare Standard to ekonomiczne rozwiązanie do pomieszczeń administracyjnych, poczekalni i pokoi pielęgniarek, które muszą spełniać podstawowe wymogi dotyczące higieny i czyszczenia. Produkt otrzymał bakteriologiczną klasę B5 i B10, co oznacza, że spełnienia wymagania w kategorii najwyższego ryzyka, według wytycznych NF S 90-351. MediCare Standard można z łatwością czyścić przy użyciu suchej lub mokrej ściereczki.

MediCare Plus
Sufit MediCare Plus jest polecany do pomieszczeń o bardziej rygorystycznych wymaganiach dotyczących higieny, czyszczenia i dezynfekcji, np. oddziały pierwszej pomocy, sale porodowe, gabinety zabiegowe, pracownie rentgenowskie, laboratoria i korytarze. Otrzymał klasę bakteriologiczną B1, co przewyższa wymagania dla obszarów bardzo wysokiego ryzyka według klasyfikacji NF S 90-351. Produkt posiada szczelne krawędzie oraz powierzchnię odporną na działanie wody, większości detergentów i środków dezynfekujących. Może być skutecznie dezynfekowany przy użyciu pary.
MediCare Plus pozwala architektom na swobodę w projektowaniu pomieszczeń, dzięki szerokiej gamie dostępnych wymiarów modularnych płyt oraz możliwości ich montażu w systemie o ukrytych krawędziach.

MediCare Air
MediCare Air zaprojektowano z myślą o pomieszczeniach o regulowanym ciśnieniu powietrza. Polecany jest do obszarów wysokiego ryzyka, gdzie ciśnienie powietrza jest kontrolowane w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń, jak np. sale operacyjne, pooperacyjne i oddziały intensywnej opieki medycznej. Produkt ten otrzymał klasę bakteriologiczną B1 i B5, co przewyższa wymagania dla obszarów bardzo wysokiego ryzyka, według wytycznych NF S 90-351. Posiada membranę nieprzepuszczającą powietrza oraz uszczelnione krawędzie. W połączeniu z klamrami tworzy szczelny sufit podwieszany. Posiada wodoodporną powierzchnię i może być skutecznie dezynfekowany przy użyciu pary.

nR1qG1avLVxZ5zNPg5aU1E3ACuLECQI0FawwesGUZvWXT3zsOeBWzAUMBNFq_deventer-ziekenhuis-837.jpg

Normy i wymagania
W Polsce o zakresie ochrony sanitarno-epidemiologicznej w placówkach ochrony zdrowia decydują zapisy ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jednakże zastosowane tam wymagania są na tyle ogólne, że warto odwołać się do dobrych praktyk z krajów europejskich.

Francuska norma NF S 90-351, która jest uważana za jedną z najbardziej rygorystycznych, określa wymagania w stosunku do systemów rozprowadzania powietrza w pomieszczeniach czystych i powiązanych w obiektach służby zdrowia. Jej celem jest zapewnienie właściwej jakości powietrza, poprzez określenie różnych poziomów ryzyka zakażeniem. Od niskiego, w pomieszczeniach administracyjnych i poczekalniach, aż do bardzo wysokiego w przypadku np. sal operacyjnych, oddziałów poparzeń i intensywnej terapii. Aby spełnić te wymagania, materiały budowlane nie mogą mieć negatywnego wpływu na jakość powietrza.

Z kolei opublikowana przez brytyjski Departament Zdrowia norma „HTM 60: Ceilings”, określa standardy dotyczące sufitów podwieszanych. Zalecenia te mają wspierać pracowników opieki zdrowotnej i projektantów, przy podejmowaniu decyzji o wyborze właściwych materiałów, podczas tworzenia higienicznych i bezpiecznych pomieszczeń. W normie tej sufity zostały podzielone na sześć kategorii ze względu na ich właściwości. Głównymi kryteriami tego podziału są właściwości fizyczne powierzchni płyt sufitowych oraz ich odporność na wilgotność i rozprzestrzenianie ognia. W zależności od oddziału w placówce i nasilenia aktywności, standard HTM 60 określa daną kategorię sufitu (od 1 do 6) jako niezbędną lub dodatkową.

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i komfortu akustycznego w obiektach służby zdrowia jest tak ważne, że w żadnym przypadku nie może być bagatelizowane. Dla projektantów i osób zarządzających placówkami medycznymi w Polsce, wyeliminowanie hałasu powinno stać się jednym z priorytetów. Komfort akustyczny, który przekłada się na wydajność pracy personelu medycznego oraz szybką rekonwalescencję pacjentów, powinien zachęcać do instalowania produktów, wpływających na zdrowy klimat wewnętrzny pomieszczeń szpitalnych. Tym bardziej, że na polskim rynku dostępne są już higieniczne, bezpieczne i dźwiękochłonne sufity Rockfon MediCare.

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera