Naturalnie, cicho, ładnie? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Naturalnie, cicho, ładnie?

 

Czas czytania: ~3 min


gQkVd2FYFwJygohz8OcNv4OX0ny5G1IM7lSqaa8ukM5nTgenB9zsqTylQqnM_herad1.jpg

Fot. 1 Akademia Westminster w Londynie

Decyzje materiałowe odgrywają coraz większą rolę we współczesnej architekturze. Inwestorzy chcą budować z materiałów naturalnych, łatwych w obróbce, o doskonałych właściwościach w zakresie fizyki budowli. Płyty wykończeniowe z wełny drzewnej Heradesign spełniają wszystkie te kryteria.

Płyty Heradesign są głównie stosowane jako materiał do efektownego wykańczania wnętrz i do kształtowania przyjaznego klimatu akustycznego pomieszczeń. O ich wyjątkowych właściwościach decyduje materiał z którego są wykonane – czyli wełna drzewna.

Płyta z klimatem
Wełna drzewna używana do produkcji płyt Heradesign jest to materiał wytwarzany z drewna I gatunku przy użyciu specjalnej maszyny strugającej. Urządzenie struga włókna o długości ok 40 cm, które wraz ze zmieloną skałą magnezytową (spoiwem) z dodatkiem wody, spajane są w płytę za pomocą prasy. Tak powstała struktura jest odporna na działanie szkodników, uszkodzeń mechanicznych oraz wysokiej wilgotności w pomieszczeniach (do 90% wilgotności względnej). Akustyczne płyty Heradesign kształtują również mikroklimat pomieszczeń – są materiałem higroskopijnym.

Dzięki otwartej strukturze wełny drzewnej płyty marki Heradesign można wielokrotnie malować w trakcie eksploatacji bez znacznych strat pochłaniania hałasu ( jest to jedyne takie rozwiązanie na rynku). W dłuższym czasie ich stosowanie zmniejsza więc znacząco koszty eksploatacji obiektu i idealnie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju (czas użytkowania płyt wynosi nawet do 25 lat). Można je przy tym malować na dowolny kolor wg palety RAL, co daje ogromne możliwości architektonicznego kształtowania wnętrza.

qDrVPDUXws1oiYjBXpwrHB9QnAw8MCQBhB9rDST9tnueZ3Z4x6z7xlxxG5mj_herad2.jpg

Fot. 2 Zespół szkolno-przedszkolny we Wrocławiu

Odporne i łatwe w montażu
Pomimo, że wykonane z naturalnych materiałów, płyty z wełny drzewnej marki Heradesign są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne – a więc z powodzeniem można stosować je w pomieszczeniach poddawanych intensywnej eksploatacji, takich, jak szkoły, restauracje czy obiekty sportowe (przy odpowiedniej podkonstrukcji płyty odporne są na uderzenie piłką). Płyty marki Heradesign ze względu na swoje ekologiczne cechy oraz trwałość są na przykład wykorzystywane we wszystkich, europejskich restauracjach sieci McDonald's. Z kolei odporność na działanie wysokiej wilgotności sprawia, że mogą one być stosowane na basenach i w aquaparkach.

kMrUeBgcOdd2DQSonY9TkmcwN1AHAx9nWO0hpQXCQhBoGBzJCdaA5EvkiBhu_herad3.jpg

Fot. 3 Struktura płyty z wełny drzewnej

Co więcej, właściwości płyt z wełny drzewnej marki Heradesign sprawiają, że ich montaż może odbywać się w różnych płaszczyznach i przy pomocy różnych systemów mocowania – wachlarz możliwości jest tutaj bardzo szeroki. Bardzo cenny z punktu widzenia wykonawczego jest przy tym fakt, że instalacja odbywa się w tzw. technologiach suchych. Dzięki temu niższe są koszty robocizny, a do obiektu nie wprowadzane są duże ilości wody. Prace są czystsze i łatwiej po nich posprzątać.

Właściwości wełny drzewnej sprawiają więc, że skala zastosowań płyt Heradesign jest bardzo szeroka. Nieprzypadkowo więc w logo firmy występuje pętla – symbol nieskończonej różnorodności rozwiązań wnętrzarskich i akustycznych możliwych do zrealizowania dzięki własnościom wełny drzewnej z której wykonane są płyty marki Heradesign.

Konkurs "Porozmawiajmy o wnętrzach"
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez firmę Heradesign. Do wygrania designerski rower oraz nagrody książkowe. Szczegóły TUTAJ

Firma Heradesign to międzynarodowy producent płyt akustycznych z wełny drzewnej. Od 2007 roku jest jednostką biznesową Knauf Insulation GmbH. Heradesign produkuje, projektuje i sprzedaje wysokiej jakości systemy akustyczne do ścian i sufitów. Dzięki materiałowi z którego są one wykonane, wełnie drzewnej, produkty Heradesign są szczególnie dedykowane do obiektów realizowanych w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz „zielonej architektury".


Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2020 dla najlepszego budynku w Poznaniu
Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2020 dla najlepszego budynku w Poznaniu

18 października 2021 podczas uroczystej gali na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ogłoszon ...

Gdańskie wnętrze mieszkania w stylu bauhaus – prezentacja online i wywiad
Gdańskie wnętrze mieszkania w stylu bauhaus – prezentacja online i wywiad

Chociaż niemiecka szkoła Bauhaus zamknięta została w latach 30., duch modernizmu przetrwał, a dziś c ...

Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®
Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®

Zapraszamy na webinar firmy VMZINC®, który poświęcony będzie szerokiemu zastosowaniu blachy tytanowo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera