Jak zatrzymać straty energii? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak zatrzymać straty energii?

 

Czas czytania: ~5 min


VB7LRtgsbvoGqE66FAJdlOGswYr9s2AAAtab4igeomUWtOkNLSJTVBAGM1I6_fot-hrmann-brama-garazowa.jpg

Dążenie do obniżenia kosztów użytkowania budynków sprawia, że poprawa ich energooszczędności staje się szczególnie ważna. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów osiągnięcia tego celu jest wykorzystanie, podnoszących izolacyjność cieplną budynków, nowoczesnych rozwiązań z zakresu stolarki budowlanej.

Dostępne na rynku rozwiązania technologiczne z zakresu stolarki budowlanej sprawiają, że produkowane dziś okna i drzwi charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej. Sposób konstrukcji i materiały zastosowane w stolarce tego typu stanowią jednak tylko pierwszy „filar” jej energooszczędności. Drugą, szczególnie ważną kwestią jest sposób i jakość montażu. - Prawdziwy sprawdzian dla stolarki okiennej przychodzi wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, niezależnej organizacji, zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej – To wówczas, przy niesprzyjających warunkach pogodowych, najczęściej dają o sobie znać błędy popełnione na etapie montażu. Szczególnie częste jest niewłaściwe uszczelnienie połączenia okno-ściana, co powoduje osłabienie warstwy izolacyjnej i w efekcie prowadzi do powstawania mostków termicznych – dodaje Paweł Wróblewski.

Skuteczną metodą uszczelniania stolarki jest zastosowanie montażu warstwowego, który składa się z trzech stref: zewnętrznej – paroprzepuszczalnej, środkowej – termoizolacyjnej i wewnętrznej – paroszczelnej. Zewnętrzna i wewnętrzna warstwa izolacji wykonana jest z taśm paroizolacyjnych. Warstwę środkową tworzy pianka poliuretanowa lub wełna mineralna, co zapewnia trwałą izolację termiczną oraz akustyczną przestrzeni między oknem a ścianą. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na wykonanie tego typu „ciepłego” montażu w łatwy i szybki sposób – Z myślą o wykonawcach stosujących montaż trójwarstwowy stworzyliśmy kompleksowy system opracowany na potrzeby budownictwa energooszczędnego – tłumaczy Michał Sawicki – W skład systemu wchodzą piany poliuretanowe, taśmy paroizolacyjne, taśmy rozprężne oraz masy uszczelniające. Pozwala to na wykonanie w pełni profesjonalnego i szczelnego montażu stolarki okiennej. Wykorzystane materiały zapewniają wysoki poziom izolacji cieplnej i właściwą pracę okna w ościeży – dodaje Michał Sawicki.
Wyroby szklarskie

Energooszczędne rozwiązania nowej generacji stosowane są również w zakresie wyrobów szklarskich przeznaczonych dla stolarki okiennej. Szkło z niskoemisyjnymi powłokami umożliwia tworzenie okien o dużych rozmiarach, pozwalających na dostęp znacznej ilości światła dziennego, przy czym zachowane są wysokie parametry izolacyjności cieplnej.

Skuteczna izolacja garażu
Inwestorzy często decydują się na garaż znajdujący się w bryle budynku. Jest to rozwiązanie praktyczne, jednak wymaga zastosowania skutecznej izolacji termicznej. Ciepło z przylegających do garażu pomieszczeń łatwo bowiem „ucieka” na zewnątrz. Dlatego też segmenty bramy garażowej, o grubości nie mniejszej niż 42 mm, powinny być szczelnie wypełnione materiałem o odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych, np. pianką poliuretanową. Również istotne jest, by uszczelki umieszczone na krawędziach bramy były elastyczne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dla zamontowanej bramy o powierzchni 10 m2 wartość współczynnika izolacyjności cieplnej U osiąga poziom 1,3 W/m2 K – mówi Krzysztof Horała, prezes Hörmann Polska – Dodatkową poprawę – nawet o 15% -można uzyskać wykorzystując system, który ogranicza powstawanie mostków termicznych, głównego winowajcę zwiększonych strat ciepła. System ten stanowi przegrodę termiczną między ościeżnicą a ścianą budynku. Podwójne uszczelki wargowe z komorą powietrzną, stykające się z płytą bramy na trzech krawędziach – po bokach i w jej górnej części –zwiększają izolacyjność połączenia płyty bramy z ościeżnicą i nadprożem – dodaje Horała.
Dodatkowa osłona okien

Rozwiązaniem poprawiającym izolacyjność cieplną budynku są także rolety okienne. Takie zabezpieczenie chroni okna przed działaniem czynników atmosferycznych oraz stanowi dodatkową zaporę antywłamaniową. Rolety, wykonane z wysokogatunkowej blachy aluminiowej wykorzystują zalety aluminium – lekkość (aluminium jest trzykrotnie lżejsze od stali), trwałość oraz wysoką odporność na korozję. Tego typu rolety okienne można znaleźć w ofercie firmy Aluprof, specjalizującej się w produktach z aluminium – Nasze rozwiązania w postaci rolet zewnętrznych pozwalają na redukcję wydatków na energię przez cały rok nawet o 30%. W naszej ofercie dostępne są także skrzynki plastikowe w systemie rolet nadstawnych, które gwarantują przenikalność cieplną już na poziomie Usb= 0,73 W/m2K. Dla dodatkowego ocieplenia parametr ten wynosi nawet 0,58 W/m2K. Wysoką termoizolacyjność rolet okiennych zapewnia również wypełnienie z pianki poliuretanowej, umiejscowionej w profilu rolety – mówi Zdzisław Morzyński, Dyrektor Sprzedaży Systemów Roletowych Aluprof – Zastosowanie rolet powoduje, że pomiędzy nimi a oknem wytwarza się przestrzeń powietrzna, która polepsza izolację. Rolety zapewniają również dźwiękoszczelność, a latem chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem – dodaje Zdzisław Morzyński.

Błędy popełnione na etapie montażu trudno później naprawić. Wymaga to znacznych nakładów czasu i kosztów. Żeby uniknąć takich problemów, najlepiej wykorzystywać wysokiej jakości rozwiązania oraz stosować się do zaleceń producentów odnośnie montażu stolarki budowlanej. Zapewni to uzyskanie wysokich parametrów izolacyjności cieplnej konstrukcji i jej energooszczędność.

Źródło: Polskie Okna i Drzwi


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice
Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice

Nowa Chmielna – pod tym hasłem władze Warszawy zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt mod ...

Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych
Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych

Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przed ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera