Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak zatrzymać straty energii?

 

Czas czytania: ~5 min


VB7LRtgsbvoGqE66FAJdlOGswYr9s2AAAtab4igeomUWtOkNLSJTVBAGM1I6_fot-hrmann-brama-garazowa.jpg

Dążenie do obniżenia kosztów użytkowania budynków sprawia, że poprawa ich energooszczędności staje się szczególnie ważna. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów osiągnięcia tego celu jest wykorzystanie, podnoszących izolacyjność cieplną budynków, nowoczesnych rozwiązań z zakresu stolarki budowlanej.

Dostępne na rynku rozwiązania technologiczne z zakresu stolarki budowlanej sprawiają, że produkowane dziś okna i drzwi charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej. Sposób konstrukcji i materiały zastosowane w stolarce tego typu stanowią jednak tylko pierwszy „filar” jej energooszczędności. Drugą, szczególnie ważną kwestią jest sposób i jakość montażu. - Prawdziwy sprawdzian dla stolarki okiennej przychodzi wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, niezależnej organizacji, zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej – To wówczas, przy niesprzyjających warunkach pogodowych, najczęściej dają o sobie znać błędy popełnione na etapie montażu. Szczególnie częste jest niewłaściwe uszczelnienie połączenia okno-ściana, co powoduje osłabienie warstwy izolacyjnej i w efekcie prowadzi do powstawania mostków termicznych – dodaje Paweł Wróblewski.

Skuteczną metodą uszczelniania stolarki jest zastosowanie montażu warstwowego, który składa się z trzech stref: zewnętrznej – paroprzepuszczalnej, środkowej – termoizolacyjnej i wewnętrznej – paroszczelnej. Zewnętrzna i wewnętrzna warstwa izolacji wykonana jest z taśm paroizolacyjnych. Warstwę środkową tworzy pianka poliuretanowa lub wełna mineralna, co zapewnia trwałą izolację termiczną oraz akustyczną przestrzeni między oknem a ścianą. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na wykonanie tego typu „ciepłego” montażu w łatwy i szybki sposób – Z myślą o wykonawcach stosujących montaż trójwarstwowy stworzyliśmy kompleksowy system opracowany na potrzeby budownictwa energooszczędnego – tłumaczy Michał Sawicki – W skład systemu wchodzą piany poliuretanowe, taśmy paroizolacyjne, taśmy rozprężne oraz masy uszczelniające. Pozwala to na wykonanie w pełni profesjonalnego i szczelnego montażu stolarki okiennej. Wykorzystane materiały zapewniają wysoki poziom izolacji cieplnej i właściwą pracę okna w ościeży – dodaje Michał Sawicki.
Wyroby szklarskie

Energooszczędne rozwiązania nowej generacji stosowane są również w zakresie wyrobów szklarskich przeznaczonych dla stolarki okiennej. Szkło z niskoemisyjnymi powłokami umożliwia tworzenie okien o dużych rozmiarach, pozwalających na dostęp znacznej ilości światła dziennego, przy czym zachowane są wysokie parametry izolacyjności cieplnej.

Skuteczna izolacja garażu
Inwestorzy często decydują się na garaż znajdujący się w bryle budynku. Jest to rozwiązanie praktyczne, jednak wymaga zastosowania skutecznej izolacji termicznej. Ciepło z przylegających do garażu pomieszczeń łatwo bowiem „ucieka” na zewnątrz. Dlatego też segmenty bramy garażowej, o grubości nie mniejszej niż 42 mm, powinny być szczelnie wypełnione materiałem o odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych, np. pianką poliuretanową. Również istotne jest, by uszczelki umieszczone na krawędziach bramy były elastyczne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dla zamontowanej bramy o powierzchni 10 m2 wartość współczynnika izolacyjności cieplnej U osiąga poziom 1,3 W/m2 K – mówi Krzysztof Horała, prezes Hörmann Polska – Dodatkową poprawę – nawet o 15% -można uzyskać wykorzystując system, który ogranicza powstawanie mostków termicznych, głównego winowajcę zwiększonych strat ciepła. System ten stanowi przegrodę termiczną między ościeżnicą a ścianą budynku. Podwójne uszczelki wargowe z komorą powietrzną, stykające się z płytą bramy na trzech krawędziach – po bokach i w jej górnej części –zwiększają izolacyjność połączenia płyty bramy z ościeżnicą i nadprożem – dodaje Horała.
Dodatkowa osłona okien

Rozwiązaniem poprawiającym izolacyjność cieplną budynku są także rolety okienne. Takie zabezpieczenie chroni okna przed działaniem czynników atmosferycznych oraz stanowi dodatkową zaporę antywłamaniową. Rolety, wykonane z wysokogatunkowej blachy aluminiowej wykorzystują zalety aluminium – lekkość (aluminium jest trzykrotnie lżejsze od stali), trwałość oraz wysoką odporność na korozję. Tego typu rolety okienne można znaleźć w ofercie firmy Aluprof, specjalizującej się w produktach z aluminium – Nasze rozwiązania w postaci rolet zewnętrznych pozwalają na redukcję wydatków na energię przez cały rok nawet o 30%. W naszej ofercie dostępne są także skrzynki plastikowe w systemie rolet nadstawnych, które gwarantują przenikalność cieplną już na poziomie Usb= 0,73 W/m2K. Dla dodatkowego ocieplenia parametr ten wynosi nawet 0,58 W/m2K. Wysoką termoizolacyjność rolet okiennych zapewnia również wypełnienie z pianki poliuretanowej, umiejscowionej w profilu rolety – mówi Zdzisław Morzyński, Dyrektor Sprzedaży Systemów Roletowych Aluprof – Zastosowanie rolet powoduje, że pomiędzy nimi a oknem wytwarza się przestrzeń powietrzna, która polepsza izolację. Rolety zapewniają również dźwiękoszczelność, a latem chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem – dodaje Zdzisław Morzyński.

Błędy popełnione na etapie montażu trudno później naprawić. Wymaga to znacznych nakładów czasu i kosztów. Żeby uniknąć takich problemów, najlepiej wykorzystywać wysokiej jakości rozwiązania oraz stosować się do zaleceń producentów odnośnie montażu stolarki budowlanej. Zapewni to uzyskanie wysokich parametrów izolacyjności cieplnej konstrukcji i jej energooszczędność.

Źródło: Polskie Okna i Drzwi


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

Przemiana 11 kamienic
Przemiana 11 kamienic

W latach 2015-2023 związana z branżą medyczną Grupa Epione kupiła jedenaście kamienic przy ul. Dworc ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera