Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Inteligentny dom z nowym system automatyki budynkowej

 

Czas czytania: ~3 min


HBWZT5asQn19cu79K8KuBzInDuI6ZbJFcCc4xH9Y1YhnIHp7RbDTIBdASzjt_projektowa-small2-1.jpg

Przy użyciu telefonu możemy zapalić światło, pilotem zamknąć rolety, a z tabletu włączamy podlewanie trawnika. Dom inteligentny to ułatwienie pozwalające na sterowanie urządzeniami bez wstawania z kanapy. Ale szukanie telefonu czy pilota, by zapalić światło w jadalni, gdy idziemy z zastawą? Nieporozumienie. O wiele przyjemniej, gdy światło zapali się automatycznie przy przekroczeniu progu lub chwilę przed.

- Inteligentny Dom to określenie systemu pozwalającego osiągnąć wiele korzyści poprzez zautomatyzowane sterowanie wyposażeniem budynku. Przykładem może być poprawa komfortu i bezpieczeństwa, dostarczanie rozrywki, oszczędność czasu, pieniędzy a także ochrona środowiska – wyjaśnia inżynier Patryk Arłamowski, pomysłodawca systemu automatyki budynkowej Darin związany z firmą Polska Projektowa.

Inteligencja w dobrej cenie
Powszechnie panuje przekonanie, że rozwiązania typu Inteligentny Dom to inwestycja tylko dla bogatych. Nowy system zmieni ten stan rzeczy, oferując przyjazny produkt w dobrej cenie.

Jednostka Centralna – serce systemu
System Darin swą odkrywczą siłę skupia w Jednostce Centralnej. Jest to niewielki komputer, do którego podłączona jest magistrala z modułami odpowiedzialnymi za różnorodne funkcje np. sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, itp. Moduły montuje się w tradycyjnych puszkach elektroinstalacyjnych. Ilość i rodzaj podłączonych modułów zależą od Użytkownika, który konfiguruje swój własny, indywidualny Darin w zależności od potrzeb i budżetu jakim dysponuje. W ten sposób nie musi ponosić zbędnych wydatków, kupuje tylko to, czego w danej chwili potrzebuje, by czuć się wygodnie i komfortowo w swoim mieszkaniu lub domu. Ogromną zaletą systemu jest możliwość jego dalszej rozbudowy.

Przyjazny dla każdego
Uruchomienie systemu nie wymaga dużego zaangażowania ze strony Użytkownika. Wystarczy intuicja, aby dostosować go do swoich potrzeb. Tworzenie schematów działań jest wyjątkowo proste. Bez wiedzy technicznej można dowolnie skonfigurować system, a w razie potrzeby zmieniać jego ustawienia.

Już od momentu pierwszego uruchomienia rozpoznaje podłączone do magistrali moduły, bez konieczności wpisywania ich danych technicznych. Po automatycznej identyfikacji wystarczy nadać modułom swoje nazwy, np. „Roleta w jadalni” lub „Lampa nad biurkiem” i przypisać nazwy pomieszczeniom.

Sterowanie zostało zaprojektowane z myślą o wygodzie użytkowania. Realizowane jest za pomocą eleganckich przycisków naściennych lub z intuicyjnego interfejsu obsługiwanego za pomocą popularnych urządzeń przenośnych typu iPad, iPhone, laptop lub z komputera stacjonarnego. Wystarczy przeglądarka internetowa i już w prosty sposób możemy sterować oświetleniem lub roletami. Będąc daleko od domu możemy dbać o jego bezpieczeństwo łącząc się zdalnie z systemem, by np. zasymulować swoją obecność i odstraszyć potencjalnych złodziei.

Rozwiązanie dla oszczędnych
Kto spiesząc się do pracy, na spotkanie, czy na basen pamięta o odłączaniu niepotrzebnych ładowarek? O zmniejszaniu temperatury w pomieszczeniach? O zamknięciu rolet, by pomieszczenia w lecie za bardzo się nie nagrzewały? No właśnie, niewielu z nas. A teraz wyobraźmy sobie, że wychodzimy z domu, a system odłącza wszystkie niepotrzebne urządzenia (ładowarki do telefonów, telewizory, radia), zmniejsza ogrzewanie (a redukcja temperatury o 1°C daje przeszło 6% oszczędności na kosztach ogrzewania), gasi zbędne światła i zamyka rolety. Nie musimy o tym pamiętać, inteligentny DARIN nigdy o tym nie zapomni.

Źródło: darin.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera