Iluminacja na Stadionie Narodowym - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Iluminacja na Stadionie Narodowym

 

Czas czytania: ~2 min


T5FB7Suj6O9fchYZQHPzOwP9Gc6i2YI1hzIWVwLfX9yJLNVogIX7u1LiflGA_http-wwwkomunikadopl-upload-press-c9c765d.jpg

W tym roku poraz jedenasty wręczono nagrody w konkursie Lighting Design Awards. Stadion Narodowy w Warszawie otrzymał nagrodę w kategorii międzynarodowych projektów oświetlenia zewnętrznego.

W tej prestiżowej rywalizacji biorą udział różnorodne projekty oświetleniowe, a same wyróżnienia są przyznawane w dwudziestu kategoriach. W ten sposób oświetlenie Stadionu Narodowego znalazło się w doborowym towarzystwie – w gronie nagrodzonych znalazły się projekty oświetlenia wykorzystane podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie czy w supernowoczesnym salonie BMW w Paryżu. Na liście kandydatów wśród międzynarodowych projektów oświetlenia zewnętrznego, poza Stadionem Narodowym, były także m.in. budynek Capital Gate w Abu Zabi i Luwr w Paryżu.

Najbardziej charakterystycznym elementem warszawskiego stadionu jest rozświetlona, biało-czerwona fasada, oraz zawieszona w przestrzeni nad murawą iglica doświetlająca środek boiska. Firma Osram uczestniczyła w projektowaniu i uruchomieniu iluminacji Stadionu Narodowego. Do tego projektu oddelegowała najlepszych specjalistów w zakresie elektroniki i projektowania rozwiązań oświetleniowych. Jest to ogromne wyróżnienie dla firmy OSRAM. Projekt ten był dla nas bardzo ważny i pierwszy na tak dużą skalę dla nowo powstałego w owym czasie działu projektów. Efekt oświetleniowy i kolejne wyróżnienia dowodzą, że zdaliśmy ten egzamin i pokazują, jak wiele mamy do zaoferowania. – mówi dr inż. Marian Okoń dyrektor działu PJS Osram, odpowiedzialny za projekt oświetlenia Stadionu Narodowego.

deWahoAoUotfUEPErXB6iMXVk0zr1YI1IbEbH4IBheK0JFpPAsruDGy3L1xe_http-wwwkomunikadopl-upload-press-1164149.jpg

Elewację stadionu stanowią płaty wykonane z siatki perforowanej, rozmieszczone w kształcie „koszyka”. Iluminację zapewnia 1648 opraw Liner XB-36, z których każda wyposażona jest w 36 modułów LED dużej mocy. Oprawy świecą w białych lub czerwonych kolorach i mogą być dowolnie ściemniane lub rozjaśniane. Konstrukcja opraw została indywidualnie dopasowana do potrzeb optymalnego oświetlenia fasady. Skomplikowane zadanie oświetleniowe polegało na uzyskaniu maksymalnie dużej równomierności i jaskrawości oświetlanego elementu. Było to niezmiernie istotne, gdyż fasada stadionu stanowi swoisty ekran multimedialny składający się z 1648 pikseli, gdzie każda z oświetlonych siatek oznacza jeden punkt tego ekranu. Dzięki nowoczesnemu systemowi sterowania możliwe jest kreowanie dynamicznych scenariuszy świetlnych, napisów, znaków graficznych i innych efektów świetlnych.

Źródło: Osram


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera