Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Iluminacja na Stadionie Narodowym

 

Czas czytania: ~2 min


T5FB7Suj6O9fchYZQHPzOwP9Gc6i2YI1hzIWVwLfX9yJLNVogIX7u1LiflGA_http-wwwkomunikadopl-upload-press-c9c765d.jpg

W tym roku poraz jedenasty wręczono nagrody w konkursie Lighting Design Awards. Stadion Narodowy w Warszawie otrzymał nagrodę w kategorii międzynarodowych projektów oświetlenia zewnętrznego.

W tej prestiżowej rywalizacji biorą udział różnorodne projekty oświetleniowe, a same wyróżnienia są przyznawane w dwudziestu kategoriach. W ten sposób oświetlenie Stadionu Narodowego znalazło się w doborowym towarzystwie – w gronie nagrodzonych znalazły się projekty oświetlenia wykorzystane podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie czy w supernowoczesnym salonie BMW w Paryżu. Na liście kandydatów wśród międzynarodowych projektów oświetlenia zewnętrznego, poza Stadionem Narodowym, były także m.in. budynek Capital Gate w Abu Zabi i Luwr w Paryżu.

Najbardziej charakterystycznym elementem warszawskiego stadionu jest rozświetlona, biało-czerwona fasada, oraz zawieszona w przestrzeni nad murawą iglica doświetlająca środek boiska. Firma Osram uczestniczyła w projektowaniu i uruchomieniu iluminacji Stadionu Narodowego. Do tego projektu oddelegowała najlepszych specjalistów w zakresie elektroniki i projektowania rozwiązań oświetleniowych. Jest to ogromne wyróżnienie dla firmy OSRAM. Projekt ten był dla nas bardzo ważny i pierwszy na tak dużą skalę dla nowo powstałego w owym czasie działu projektów. Efekt oświetleniowy i kolejne wyróżnienia dowodzą, że zdaliśmy ten egzamin i pokazują, jak wiele mamy do zaoferowania. – mówi dr inż. Marian Okoń dyrektor działu PJS Osram, odpowiedzialny za projekt oświetlenia Stadionu Narodowego.

deWahoAoUotfUEPErXB6iMXVk0zr1YI1IbEbH4IBheK0JFpPAsruDGy3L1xe_http-wwwkomunikadopl-upload-press-1164149.jpg

Elewację stadionu stanowią płaty wykonane z siatki perforowanej, rozmieszczone w kształcie „koszyka”. Iluminację zapewnia 1648 opraw Liner XB-36, z których każda wyposażona jest w 36 modułów LED dużej mocy. Oprawy świecą w białych lub czerwonych kolorach i mogą być dowolnie ściemniane lub rozjaśniane. Konstrukcja opraw została indywidualnie dopasowana do potrzeb optymalnego oświetlenia fasady. Skomplikowane zadanie oświetleniowe polegało na uzyskaniu maksymalnie dużej równomierności i jaskrawości oświetlanego elementu. Było to niezmiernie istotne, gdyż fasada stadionu stanowi swoisty ekran multimedialny składający się z 1648 pikseli, gdzie każda z oświetlonych siatek oznacza jeden punkt tego ekranu. Dzięki nowoczesnemu systemowi sterowania możliwe jest kreowanie dynamicznych scenariuszy świetlnych, napisów, znaków graficznych i innych efektów świetlnych.

Źródło: Osram


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera