Jak zabezpieczyć elewację przed grzybem i pleśnią? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak zabezpieczyć elewację przed grzybem i pleśnią?

 

Czas czytania: ~2 min


Stop grzybom i pleśni na elewacji! Nieestetyczne wykwity grzybów i alg na elewacji to problem wielu inwestorów

 

3Bf1AzFE8ZMHuQeKPkVDduMciqzAINxJfXAHyLIYlYvrw6cOvsS2l4f8hCV2_znaczek-ochrona-przed-grzybem-i-plesnia-baumit.jpg

Wielu inwestorów boryka się z problemem wykwitów grzybów i alg na elewacji. Dosyć często zdarza się po wykonaniu prac fasadowych pojawia się pleśń lub grzyby. Wynika to nie tylko z nieprawidłowo przeprowadzonych prac, ale przede wszystkim z zastosowania nieodpowiednich materiałów. Na rynku pojawiły się farby i tynki elewacyjne z dodatkiem związków, które stanowią ochronę przed rozwojem grzybów i pleśni.

Receptura dekoracyjnych tynków elewacyjnych została wzbogacona o związki, zapewniające ochronę przed grzybami i pleśnią. Zwalczają one szkodliwe mikroorganizmy, które rozwijają się na powierzchni elewacji i powodują nieestetyczne wykwity. Dzięki temu ściany zewnętrzne wykończone materiałami są chronione przed grzybami i pleśnią. Z kolei inwestor ma pewność, że nakłady poniesione na remont fasady zostały dobrze wydane, a elewacja przed dłuższy okres zachowa czystość i estetyczny wygląd. Niewielkie i z pozoru niegroźne kolonie mikroorganizmów mogą bowiem wyrządzić wiele szkód. Dlatego też już na etapie wykończenia elewacji warto zastosować materiały, które znacznie zahamują ich rozwój.

Problem wykwitów na powierzchni świeżo wykończonej elewacji ma wiele przyczyn. Przede wszystkim jest to nieodpowiednio przygotowane podłoże przed ostateczną warstwą, zawilgocenie ścian w trakcie robót, ale także usytuowanie budynku w niewielkiej odległości od zbiornika wodnego czy też w zacienionym miejscu pośród drzew. Wszystkie te czynniki (brak bezpośredniej penetracji słońca) zwiększają wilgotność, która sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Co więcej, fasada zazwyczaj ma porowatą strukturę, dzięki czemu cząsteczki grzybów i pleśni mogą z łatwością się na niej osadzać. Aby zapobiec wykwitom, należy już na poziomie planowania elewacji ustalić dokładny przebieg prac przygotowujących ścianę do wykończenia, jak również zakup odpowiednich materiałów, które zawierają specjalne dodatki hamujące rozwój grzybów i pleśni. Produkty firmy Baumit zawierające te związki wyeliminują problem nieestetycznych wykwitów. Co więcej, inwestorzy będą mieć pewność, że nawet kilka lat po przeprowadzonych pracach elewacja zachowa pierwotny wygląd, ściany będą odpowiednio zabezpieczone, a budynek nie straci swojej rynkowej wartości” - wyjaśnia Maciej Iwaniec z firmy Baumit.

Źródło: Baumit


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice
Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice

Nowa Chmielna – pod tym hasłem władze Warszawy zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt mod ...

Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych
Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych

Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przed ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera