Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom do góry nogami

 

Czas czytania: ~ 1 min


w2K2Agjvk5sacrRxrHedIsAJumOjdslMBDfh7HJIlVhQmBvxbEnNvMqPRUWw_ala1.jpg
Czarny, przejrzysty i ustawiony do góry nogami dom zaprojektowała pracownia Apollo Architects w mieście Sendai.
Y3BxECenVYNmUSal9Xe6MzkEt4Xs08izuYfNNJoiINItTs6yx3ARULBdiqhy_apollo2.jpg
Japończycy – to jak wiadomo minimaliści. Ich architektura pozbawiona jest detali i ozdobników; proste formy wykonane z surowych materiałów – to najpopularniejszy styl. Dom, wzniesiony w mieście Sendai doskonale wpisuje się w ten nurt, a zarazem jest bardzo oryginalny.
rqd3vEVAiX3n3vTTTdwYJRqeyF7ObrKRfekFilZO5pNlEZY6Nwo18N7S80Xj_apollo3.jpg
Od ulicy wygląda jak postawiony do góry nogami – bo od tej strony wydaje się, że piętro jest znacznie większe niż parter domu. Z boku sprawa się wyjaśnia – potężna, ukryta za gęstymi, czarnymi żaluzjami, ukośnie wystająca nad ulicę część – to taras. Cały budynek obłożono czarnymi deskami, przez co trudno dostrzec różnicę pomiędzy piętrami czy poszczególnymi częściami domu. To samo czarne drewno pojawia się też w kilku miejscach we wnętrzu domu.
u2q0HWZA9F9GxJNB8OVqYf3tFpXaVZKYUv7i0wz2ZgObxRdvpygld02OvjVd_apollo5.jpg
O ile z zewnątrz dom wygląda ponuro i groźnie, wewnątrz okazuje się nasłonecznionym i przyjaznym wnętrzem. Ciąg komunikacyjny umiejscowiono po środku domu, wokół niego rozplanowano pokoje. Poprzez taras i niewielkie, nieregularnie rozmieszczone okna na bocznych ścianach wpada do wnętrza dużo światła. Foto: Apollo Architects , www.kurosakisatoshi.com
oNmXyolDQnqzqtdCz7Pc21StC0QVWFx1DO789Z1nzTzj8itW2vch5SSC9GPv_apololo4.jpg
wChqOCkCipvdJSRPyh9f1ZQCjCsbtYi9ATrEAcCAdDGZsBwrzVKdlq6PMYAf_apollo9.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hotel El Zarzo w Medellín. Architektura w cieniu zieleni.
Hotel El Zarzo w Medellín. Architektura w cieniu zieleni.

Kolumbijskie biuro ALH Taller de Arquitectura lubi chować swoje dzieła za tropikalną zielenią. W hot ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2024. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2024. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2024 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Konferencja HoReCa w architekturze
Konferencja HoReCa w architekturze

Pod pojęciem HoReCa w architekturze kryje się wszystko, co wchodzi w zakres usług oraz działań aranż ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera