Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Montaż sufitów podwieszanych na klik

 

Czas czytania: ~2 min


Jak zamontowac sufit podwieszany?

 

7B0GrfmdUzaXJMiRyt5C1U1mJxXyXS7jxLMRTXr2HoE0LwCBHUuYy3cw2Afc_rockfon-t24-click-2890-www.jpg

Jak zamontować sufit podwieszany? Z reguły wykorzystujemy do tego metalową konstrukcję mocowaną do stropu. Moduły sufitowe utrzymywane są przez siatkę profili, która pozwala odsunąć konstrukcję od stropu tworząc tym samym przestrzeń na ukrycie technicznych instalacji. Na rynku pojawiło się nowe rozwiązanie, które znacznie ułatwia montaż sufitów podwieszanych. Poszczególne profile są w systemie konstrukcji T24 i T15 montowane na tzw. klik.

Systemy te przeznaczone są do instalacji sufitów podwiesznych w krawędzi A, czyli w widoczną od dołu konstrukcją, lub częściowo ukrytą siatką konstrukcyjną – płyt sufitowych w krawędzi E. Profile główne i poprzeczne wykonane są ze stalowej blachy, a powierzchnia jest w całości ocynkowana. Widoczna część ze względów estetycznych dodatkowo pokryta jest powłoką malarską. W obu rozwiązaniach dostępne są różnej długości profile poprzeczne – 600 i 1200 mm, co znacznie ułatwia dobranie odpowiedniej konstrukcji do pomieszczenia.

Zazwyczaj konstrukcję nośną montuje się w pomieszczeniu symetrycznie, aby płyty po przeciwległych stronach miały tę samą długość i szerokość. Nie powinna być ona mniejsza niż połowa długości lub szerokości oryginalnych płyt.

System konstrukcyjny sufitów podwieszanych zawieszany może być na odpowiedniej wysokości – poprzez użycie wchodzących w skład systemów zawiesi. W zależności od grubości płyt sufitowych konstrukcja nośna powinna być oddalona od stropu na odpowiednią odległość. Przy grubości płyt sufitowych wynoszącej 15-25 mm należy zachować co najmniej 100 mm odległości. Dla grubszych płyt – 40 – 100 mm – minimalna odległość konstrukcji od stropu wynosić powinna 200 mm.

Konstrukcja T15 i T24 zamocowana może być także bezpośrednio do stropu z wykorzystaniem specjalnego uchwytu. Takie rozwiązanie stosuje się w niższych pomieszczeniach. Jednak odległość konstrukcji od stropu musi wynosić to co najmniej 50 mm. Wieszaki lub uchwyty bezpośredniego montażu należy zamontować solidnie do stropu, standardowo co 1200 mm

Profile mają też tę samą wysokość – 38 mm. Ułatwia to znacząco montaż elementów oświetlenia i innych zintegrowanych z sufitem instalacji technicznych.

Konstrukcje cechuje wysoka, wystarczająca dla większości zastosowań trwałość - spełniające wymogi klasy B zabezpieczenia przed korozją, zgodnie z normą dla sufitów podwieszanych EN 13964.

Artykuł sponsorowany
Źródło: Rockfon


Podepnij swój artykuł

tagi

Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji
Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji

Zaprojektowany przez JEMS Architekci kompleks trzech budynków biurowych Generation Park X, Y, Z wpis ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera