Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bloki z drewna

 

Czas czytania: ~2 min


uQa30skMTMWiPq6cdto4kj9LsxvJMVpdg7H72M66Wb9wlIigHptt7gTWE040_big-puu-bo.jpg
Masowe budownictwo mieszkaniowe XX wieku to przede wszystkim technologia prefabrykatów betonowych. XXI wiek potrzebuje nowych rozwiązań, które przyniosą odpowiedź na nowe wyzwania i problemy, z jakie z sobą niesie. Poszukiwanie alternatywnych strategii dla masowego budownictwa znowu stało się aktualne. Różnica polega na tym, że obok ekonomii równie ważny jest w tych poszukiwaniach wątek ekologiczny.
bzmbJcs3uWE8CvJFrcnAYWNIM9TAbGg7KqzMnpccFos0auXyyP3Y0arFBzxj_big-puu-bo-2.jpg
E2 Ekologia i Ekonomia to międzynarodowy konkurs na projekt zrównoważonego budownictwa masowego w Finlandii. W jego tegorocznej edycji zwyciężyła duńska pracownia BIG, która przedstawiła koncepcję energooszczędnego osiedla dla fińskiego miasta Kouvola. Wielofunkcyjne założenie miałoby powstać nad brzegiem rzeki Kymi i mieścić 15 tysięcy m2 powierzchni użytkowej. Wzniesione z drewna budynki łączą walory ekologiczne i ekonomiczne, zarówno w realizacji, jak i użytkowaniu.
asG5IMhqS172AZZiT96kO1jm5p33QXZw4WvPkHJDq9aKzVfR1op72zGUPgDa_big-puu-bo-3.jpg
Ulokowane nad wodą, 'wijące się' budynki o falistej linii i maksymalnej wysokości 8 kondygnacji wydzielają w obrębie działki tereny zielone, parkingi, część handlową i przestrzenie publiczne. Każda jednostka jest przy tym zorientowana tak, by zapewnić optymalne widoki na otaczający krajobraz. Osiedle zostało zaprojektowane w taki sposób, by nie tworzyło skończonej całości, ale mogło nieustannie ewoluować.
eEQYfKhzgAT7NIxYrl7Js6yJCGpTSLbSzlROsAvLcduUyqcy9XjecYza72sl_big-puu-bo-4.jpg
BIG: „Corbusier stworzył system DOMI-NO mający na celu uprzemysłowienie budownictwa mieszkaniowego za pomocą nowych technologii betonowych, które w swoim czasie umożliwiły budowę tanich mieszkań na wielką skalę. Dziś zmagamy się z innymi problemami i musimy szukać nowych rozwiązań. Większość budynków w zalesionej Finlandii, nadal powstaje z betonu. PUU-BO to propozycja alternatywnego przemysłu budowlanego: nowych, ekologicznych konstrukcji z drewna. Jest ona odpowiedzią na postulaty ograniczenia konsumpcji energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a przy tym zapewnia system budowlany, który jest innowacyjny i konkurencyjny.”
Jak zapewniają architekci, drewniane prefabrykaty PUU-BO są bardziej wszechstronne i wydajne niż techniki obecnie dostępne na rynku. System ten może być stosowany w różnych typach budownictwa – te same elementy mogą na przykład posłużyć do wzniesienia dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego i wieżowca.
jJesJ5E54o8kIujcQgDAMccs2mByWoiflr9MKSbc98bsKSiDQOXgAoqPFiy8_big-puu-bo-6.jpg
W założeniu architektów, pilotażowy projekt energooszczędnego osiedla w Kouvola powinien być realizowany w trzech etapach, by zapewnić możliwość jego udoskonalania i rozwijania z jednej fazy na drugą. Fot: BIG Źródło: Archdaily
zf046IwzlNqW6t1aVpztWkdUpJh3bv7aEHH9YGnOdQYayS4HRHzK6EUF87PW_big-puu-bo-7.jpg
RXvTOyuDyUs8ljNPFspKz3PER9xiTamFbGvmp67Z5BtuQ0zXutTL5PT00czZ_big-puu-bo-8.jpg
PEYyFaN1xQlaP3bdq1N9AxovBmkfIMXSk0ySO7xwP39Akve76C7vaGBlTE2t_big-puu-bo-9.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera