Bloki z drewna - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bloki z drewna

 

Czas czytania: ~2 min


uQa30skMTMWiPq6cdto4kj9LsxvJMVpdg7H72M66Wb9wlIigHptt7gTWE040_big-puu-bo.jpg
Masowe budownictwo mieszkaniowe XX wieku to przede wszystkim technologia prefabrykatów betonowych. XXI wiek potrzebuje nowych rozwiązań, które przyniosą odpowiedź na nowe wyzwania i problemy, z jakie z sobą niesie. Poszukiwanie alternatywnych strategii dla masowego budownictwa znowu stało się aktualne. Różnica polega na tym, że obok ekonomii równie ważny jest w tych poszukiwaniach wątek ekologiczny.
bzmbJcs3uWE8CvJFrcnAYWNIM9TAbGg7KqzMnpccFos0auXyyP3Y0arFBzxj_big-puu-bo-2.jpg
E2 Ekologia i Ekonomia to międzynarodowy konkurs na projekt zrównoważonego budownictwa masowego w Finlandii. W jego tegorocznej edycji zwyciężyła duńska pracownia BIG, która przedstawiła koncepcję energooszczędnego osiedla dla fińskiego miasta Kouvola. Wielofunkcyjne założenie miałoby powstać nad brzegiem rzeki Kymi i mieścić 15 tysięcy m2 powierzchni użytkowej. Wzniesione z drewna budynki łączą walory ekologiczne i ekonomiczne, zarówno w realizacji, jak i użytkowaniu.
asG5IMhqS172AZZiT96kO1jm5p33QXZw4WvPkHJDq9aKzVfR1op72zGUPgDa_big-puu-bo-3.jpg
Ulokowane nad wodą, 'wijące się' budynki o falistej linii i maksymalnej wysokości 8 kondygnacji wydzielają w obrębie działki tereny zielone, parkingi, część handlową i przestrzenie publiczne. Każda jednostka jest przy tym zorientowana tak, by zapewnić optymalne widoki na otaczający krajobraz. Osiedle zostało zaprojektowane w taki sposób, by nie tworzyło skończonej całości, ale mogło nieustannie ewoluować.
eEQYfKhzgAT7NIxYrl7Js6yJCGpTSLbSzlROsAvLcduUyqcy9XjecYza72sl_big-puu-bo-4.jpg
BIG: „Corbusier stworzył system DOMI-NO mający na celu uprzemysłowienie budownictwa mieszkaniowego za pomocą nowych technologii betonowych, które w swoim czasie umożliwiły budowę tanich mieszkań na wielką skalę. Dziś zmagamy się z innymi problemami i musimy szukać nowych rozwiązań. Większość budynków w zalesionej Finlandii, nadal powstaje z betonu. PUU-BO to propozycja alternatywnego przemysłu budowlanego: nowych, ekologicznych konstrukcji z drewna. Jest ona odpowiedzią na postulaty ograniczenia konsumpcji energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a przy tym zapewnia system budowlany, który jest innowacyjny i konkurencyjny.”
Jak zapewniają architekci, drewniane prefabrykaty PUU-BO są bardziej wszechstronne i wydajne niż techniki obecnie dostępne na rynku. System ten może być stosowany w różnych typach budownictwa – te same elementy mogą na przykład posłużyć do wzniesienia dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego i wieżowca.
jJesJ5E54o8kIujcQgDAMccs2mByWoiflr9MKSbc98bsKSiDQOXgAoqPFiy8_big-puu-bo-6.jpg
W założeniu architektów, pilotażowy projekt energooszczędnego osiedla w Kouvola powinien być realizowany w trzech etapach, by zapewnić możliwość jego udoskonalania i rozwijania z jednej fazy na drugą. Fot: BIG Źródło: Archdaily
zf046IwzlNqW6t1aVpztWkdUpJh3bv7aEHH9YGnOdQYayS4HRHzK6EUF87PW_big-puu-bo-7.jpg
RXvTOyuDyUs8ljNPFspKz3PER9xiTamFbGvmp67Z5BtuQ0zXutTL5PT00czZ_big-puu-bo-8.jpg
PEYyFaN1xQlaP3bdq1N9AxovBmkfIMXSk0ySO7xwP39Akve76C7vaGBlTE2t_big-puu-bo-9.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy
Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy

Zespół pracowni Architekci Gadomscy pod kierunkiem Piotra Gadomskiego stworzył dla Państwowego Lice ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera