Czym są inteligentne osiedla? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czym są inteligentne osiedla?

 

Czas czytania: ~3 min


Działania miastotwórcze opierają się na planowaniu wieloletnich, spójnych i konsekwentnie realizowanych strategii rozbudowy.

 

mTEs7l4EfIpPJgDnU45tJTn2PuARIgqLQSxuQSlxeJfjORhGIO69WUbKpnOO_a-szczepaniak-1.jpg

Działania miastotwórcze opierają się na planowaniu wieloletnich, spójnych i  konsekwentnie realizowanych strategii rozbudowy. Poza nową infrastrukturą i  monumentalnymi obiektami, istotne stają się działania sprzyjające rozwojowi mniejszych przestrzeni, dostosowanych do potrzeb mieszkańców. Dlatego w obliczu zmieniającego się modelu miast, coraz większą rolę odgrywają osiedla, a co za tym idzie nowatorskie podejście architektów do projektowania.

- Pojęcie smart city najłatwiej przetłumaczyć na język polski jako inteligentne miasto. Z początku była to wizja „miasta przyszłości” napędzanego przez sektor firm technologicznych. Dziś rozumiemy je także jako kolejny etap zarządzania miastem poprzez wykorzystywanie technologi umożliwiających poprawę jakości życia. Pozwala to planować tkankę miejską tak, by zharmonizować jej różne obszary: transport, infrastrukturę, edukację, ekonomię czy styl życia - tłumaczy Agnieszka Szczepaniak z AP Szczepaniak.

Zmieniła się funkcja osiedli. - To nie tylko sypialnie, ale kompleksowe inwestycje, niemal samowystarczalne obszary. Mocno rozwija się w nich oferta edukacyjna, rozrywkowa oraz kulturalna - komentuje Szczepaniak. Według Stowarzyszenia Urban Land Institute aż 59% przedstawicieli pokolenia Y woli, by na ich osiedlu mieściły się różne typy mieszkań, 62% docenia, gdy w ich sąsiedztwie znajdują się również sklepy, gastronomia i przedsiębiorstwa, aż 52% woli mieszkać w dzielnicy ułatwiającej korzystanie z ekologicznych środków transportu, a 55% ankietowanych zadeklarowało, że preferuje mieszkania w bliskiej odległości od komunikacji miejskiej. – Te oczekiwania muszą wziąć pod uwagę architekci. Dlatego coraz częściej sięgają po inteligentne rozwiązania w swoich projektach – komentuje .

Idee Smart City stają się nadrzędnymi elementami strategii rozwoju światowych metropolii. – Barcelona nazywana jest stolicą mobilności. Kopenhaga stawia na rozwój infrastruktury rowerowej. W Polsce modelowym miastem realizującym idee Smart City jest m.in. Wrocław. Komunikację w centrum stolicy Dolnego Śląska usprawnia sieć publicznych wypożyczalni rowerów. Miasto zwiększa ilość bezpłatnych punktów WiFi. Inteligentny system transportu, regulujący ruch na miejskich skrzyżowaniach, pomaga w rozładowaniu korków w godzinach szczytu. Co więcej, w naszym mieście widzimy też kolejny „etap” smart City - w modelowanie inteligentnego miasta włączani są również mieszkańcy (WBO, ustawa RMW nt zwolnień z podatków w ramach intensyfikacji terenów zielonych) - tłumaczy Agnieszka Szczepaniak.

Nowoczesne rozwiązania charakteryzują również projekty architektoniczne wrocławskich osiedli. – W naszych projektach uwzględniamy zarówno podstawowe, jak i głębokie potrzeby mieszkańców. Dbamy o to, by inwestycje przy których pracujemy były zróżnicowane architektonicznie i funkcjonalnie – mówi Agnieszka Szczepaniak. - W naszych projektach uwzględniamy przestrzenie prywatne, półpubliczne i publiczne. Dużo uwagi poświęcamy także rozwiązaniom ekologicznym. Poza zielonymi skwerami i alejkami sięgamy po rozwiązania takie, jak zielone dachy – dodaje. Należy pamiętać, że nowoczesne, dopasowane do potrzeb mieszkańców osiedle pozytywnie wpływa nie tylko na tkankę miejską, lecz również na społeczeństwo. Mądre i przemyślane projektowanie przynosi korzyści nie tylko samej metropolii, ale i mieszkańcom.

Źródlo: materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

tagi

Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego
Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego

Konkurs architektoniczny na projekt jednorodzinnego domu o powierzchni 70 m², który – w założeniach ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera