Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


BIM: nowa filozofia w Polsce

 

Czas czytania: ~3 min


BIM, czyli nowatorski proces realizacji inwestycji budowlanych jest w Polsce nie tylko w fazie środowiskowych dyskusji, ale już faktycznej realizacji.

 

hAiE3fGb7xW9oBkiSKwbrHIUFIPfxJNsS8D0kaNxoD1kiJNkm8q18UAyFfMm_armstrong-bim-biblioteka.jpg

BIM jest to innowacyjny proces realizacji inwestycji budowlanych obecnie w fazie realizacji w Polsce. Pierwsze budynki - jak warszawski Skyliner - są projektowane w środowisku BIM.

BIM (Building Information Modeling) to zupełnie nowe podejście w filozofii planowania i życia budynków. Wszyscy eksperci zgodnie podkreślają: BIM nie jest modelowaniem budynków w 3D - jak skrótowo czasem opisuje się ten nowy model prac nad inwestycjami. BIM to proces. – To rewolucja prawie jak przejście z desek kreślarskich na projektowanie komputerowe, tyle że teraz ta zmiana dokonuje się w środowisku cyfrowym – ocenia architekt Anna Baczkowska, manager ds. BIM w polskim oddziale firmy Armstrong. BIM pozwala na realizację inwestycji od projektowania po funkcjonowanie już gotowego budynku, uszczegółowioną na każdym etapie realizacji detalami włącznie ze specyfikacją wszystkich materiałów i rozwiązań zastosowanych
w budynku.

Filozofia BIM
O BIM w Polsce dużo się mówi. Część środowiska uważa, że tylko mówi, i to na razie dość chaotycznie. Ale nie jest to prawda. Wybrane pracownie, jak m.in. APA Wojciechowski, już projektują zgodnie z nową filozofią, a największe firmy dostarczające rozwiązania do budynków, w tym producent sufitów podwieszanych Armstrong, posiadają biblioteki BIM.

Pierwszą realizacją zaprojektowaną całkowicie w środowisku BIM w pracowni APA Wojciechowski jest 195-metrowy wieżowiec Skyliner powstający już przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Architekci wyznaczają nowe ścieżki w nowatorskiej realizacji budynków w Polsce.

Oszczędność czasu i kosztów
Powstawanie budynków w oparciu o BIM najbardziej rozpowszechnione jest obecnie w Wielkiej Brytanii. Początkowo w tym modelu powstawały budynki komercyjne, dopiero po pozytywnych opiniach i ocenach standard projektowania w BIM wprowadzany został także do realizacji budynków użyteczności publicznej. Od tego roku BIM będzie w tym kraju obligatoryjny dla inwestycji publicznych.

Największym wyzwaniem jest wprowadzenie procesu standaryzacji. Ponieważ BIM jest sposobem zarządzania, a nie oprogramowaniem, czy konkretnym rodzajem plików najważniejsze jest ułożenie w całym tym procesie decyzji o kolejnych fazach realizacji inwestycji. Kluczowe jest ustalenie jak będzie przebiegała wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami (od architektów i dewelopera, poprzez inżynierów, firmy wykonawcze, logistykę), określenie nazewnictwa, procedur, jaki format plików będzie używany, jak często będą aktualizowane dane, kto i z jakiego poziomu będzie miał do nich dostęp, sposób archiwizacji i w końcu za pomocą jakiego oprogramowania odbywać się będzie kompleksowa realizacja BIM.

Proces prac nad wdrożeniem standaryzacji BIM w Polsce dopiero się zaczął. Dotychczas włączyły się w niego głównie organizacje skupiające podmioty z rynku, w tym m.in. V4 BIM Task Group, BIM Klaster oraz BIM dla Polskiego Budownictwa. Tematyka BIM włączona została ostatnio także do zakresu prac Komitetu Technicznego zajmującego się zasadami sporządzania dokumentacji projektowej w budownictwie (KT 232) przy Polskim Komitecie Normalizacji.

Źródło: Armstrong
Zobacz wizytówkę firmy TUTAJ


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Sufit

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera