Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


BIM: nowa filozofia w Polsce

 

Czas czytania: ~3 min


BIM, czyli nowatorski proces realizacji inwestycji budowlanych jest w Polsce nie tylko w fazie środowiskowych dyskusji, ale już faktycznej realizacji.

 

hAiE3fGb7xW9oBkiSKwbrHIUFIPfxJNsS8D0kaNxoD1kiJNkm8q18UAyFfMm_armstrong-bim-biblioteka.jpg

BIM jest to innowacyjny proces realizacji inwestycji budowlanych obecnie w fazie realizacji w Polsce. Pierwsze budynki - jak warszawski Skyliner - są projektowane w środowisku BIM.

BIM (Building Information Modeling) to zupełnie nowe podejście w filozofii planowania i życia budynków. Wszyscy eksperci zgodnie podkreślają: BIM nie jest modelowaniem budynków w 3D - jak skrótowo czasem opisuje się ten nowy model prac nad inwestycjami. BIM to proces. – To rewolucja prawie jak przejście z desek kreślarskich na projektowanie komputerowe, tyle że teraz ta zmiana dokonuje się w środowisku cyfrowym – ocenia architekt Anna Baczkowska, manager ds. BIM w polskim oddziale firmy Armstrong. BIM pozwala na realizację inwestycji od projektowania po funkcjonowanie już gotowego budynku, uszczegółowioną na każdym etapie realizacji detalami włącznie ze specyfikacją wszystkich materiałów i rozwiązań zastosowanych
w budynku.

Filozofia BIM
O BIM w Polsce dużo się mówi. Część środowiska uważa, że tylko mówi, i to na razie dość chaotycznie. Ale nie jest to prawda. Wybrane pracownie, jak m.in. APA Wojciechowski, już projektują zgodnie z nową filozofią, a największe firmy dostarczające rozwiązania do budynków, w tym producent sufitów podwieszanych Armstrong, posiadają biblioteki BIM.

Pierwszą realizacją zaprojektowaną całkowicie w środowisku BIM w pracowni APA Wojciechowski jest 195-metrowy wieżowiec Skyliner powstający już przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Architekci wyznaczają nowe ścieżki w nowatorskiej realizacji budynków w Polsce.

Oszczędność czasu i kosztów
Powstawanie budynków w oparciu o BIM najbardziej rozpowszechnione jest obecnie w Wielkiej Brytanii. Początkowo w tym modelu powstawały budynki komercyjne, dopiero po pozytywnych opiniach i ocenach standard projektowania w BIM wprowadzany został także do realizacji budynków użyteczności publicznej. Od tego roku BIM będzie w tym kraju obligatoryjny dla inwestycji publicznych.

Największym wyzwaniem jest wprowadzenie procesu standaryzacji. Ponieważ BIM jest sposobem zarządzania, a nie oprogramowaniem, czy konkretnym rodzajem plików najważniejsze jest ułożenie w całym tym procesie decyzji o kolejnych fazach realizacji inwestycji. Kluczowe jest ustalenie jak będzie przebiegała wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami (od architektów i dewelopera, poprzez inżynierów, firmy wykonawcze, logistykę), określenie nazewnictwa, procedur, jaki format plików będzie używany, jak często będą aktualizowane dane, kto i z jakiego poziomu będzie miał do nich dostęp, sposób archiwizacji i w końcu za pomocą jakiego oprogramowania odbywać się będzie kompleksowa realizacja BIM.

Proces prac nad wdrożeniem standaryzacji BIM w Polsce dopiero się zaczął. Dotychczas włączyły się w niego głównie organizacje skupiające podmioty z rynku, w tym m.in. V4 BIM Task Group, BIM Klaster oraz BIM dla Polskiego Budownictwa. Tematyka BIM włączona została ostatnio także do zakresu prac Komitetu Technicznego zajmującego się zasadami sporządzania dokumentacji projektowej w budownictwie (KT 232) przy Polskim Komitecie Normalizacji.

Źródło: Armstrong
Zobacz wizytówkę firmy TUTAJ


Podepnij swój artykuł

tagi

Sufit

Muzeum Warszawy wśród laureatów konkursu Zabytek Zadbany 2020
Muzeum Warszawy wśród laureatów konkursu Zabytek Zadbany 2020

Konkurs „Zabytek Zadbany” organizuje co roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generaln ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 – ogłoszenie wyników
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 – ogłoszenie wyników

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników dwunastej edycji Plebiscytu Polsk ...

Webinarium Schüco: Energooszczędne systemy okien i drzwi przesuwnych Schüco PVC w budownictwie mieszkaniowym.
Webinarium Schüco: Energooszczędne systemy okien i drzwi przesuwnych Schüco PVC w budownictwie mieszkaniowym.

Jakie korzyści zapewniają architektom i użytkownikom nowoczesne systemy Schüco z PVC-U? Odpowiedź na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera