Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Co to jest BIM?

 

Czas czytania: ~5 min


Co to jest BIM? to ostatnio często zadawane pytanie w szeroko rozumianej branży architektoniczno-budowlanej.

 

516zFgCZPWceaQVPJDuGKQFIm86dKNVj9g795EohhkdvwtIKSCI1d7JONYi9_pic1.jpg

„Co to jest BIM”? to ostatnio często zadawane pytanie w szeroko rozumianej branży architektoniczno-budowlanej.

Z odpowiedzią na to pytanie jest trochę tak, jak ze starym żartem „gdzie pięciu Polaków, tam sześć zdań”.

Infografika przedstawiająca elementy składające się na Building Information Modelling

Dla jednych jest to Autodesk Revit, dla drugich model 3D, dla innych możliwość współdzielenia pracy, czy też łatwość wymiany danych. Takich odpowiedzi można oczywiście przytoczyć więcej i każda w jakiejś części będzie prawdziwa. Ale dopiero jak złączymy je wszystkie w całość dostaniemy pełny obraz tego „co to jest BIM”.

BIM, czyli „Building Information Modelling”  to przede wszystkim zarządzanie informacją na każdym etapie procesu inwestycyjnego, począwszy od koncepcji, przez wszystkie etapy projektowania i budowy, aż do późniejszej obsługi wybudowanego obiektu.

 

Aby to osiągnąć potrzebne są oczywiście narzędzia, tzn. programy i usługi, często mylnie rozumiane jako BIM. A przecież pojedynczy program to po prostu jeden z wielu elementów pozwalających na sprawne przeniesienie całego procesu inwestycyjnego w świat technologii cyfrowych.

Oprogramowanie BIM Autodesk A360 TEAM

Z punktu widzenia inwestora najważniejsze jest, aby mieć dostęp do tak gromadzonych informacji, bez potrzeby znajomości poszczególnych programów. Umożliwiają to różnego rodzaju automatycznie tworzone zestawienia materiałów, powierzchni, stref, stolarki itp., ale również proste programy lub bezpłatne przeglądarki, które umożliwiają „wyciąganie” potrzebnych informacji z przygotowanych przez projektantów modeli. Chyba najłatwiej będzie zobaczyć korzyści jakie daje inwestorami użycie w procesie inwestycyjnym technologii BIM na kilku przykładach.

 

Każda zmiana w projekcie pociąga za sobą zmiany w dokumentacji w różnych branżach, na wielu arkuszach i zestawieniach. Dzięki technologii BIM inwestor ma pewność, że wszystkie rysunki i zestawienia materiałowe są zawsze aktualne i zgodne z bieżącym stanem inwestycji.

taGtunSrCAGF37BbG4KdHe2M4j7v6f0RR3pS4OEi2HjUiz5pmd3uE066YWGv_pic4.jpg

BIM - zarządzanie informacją na każdym etapie procesu inwestycyjnego

Gromadzenie informacji wielobranżowo w jednym modelu Autodesk Revit (architektura, konstrukcja, instalacje lub z wykorzystaniem dodatkowych zewnętrznych danych w Autodesk Navisworks) pozwala na wykrycie potencjalnych kolizji na etapie projektowania, co pozwoli uniknąć tego typu problemów na budowie i zdecydowanie zwiększy szansę na realizację inwestycji zgodnie z założonym harmonogramem. Takie podejście jest możliwe między innymi dzięki temu, że Autodesk Revit umożliwia wspólną pracę na jednym, centralnym pliku (za pomocą połączenia z lokalnymi kopiami) projektantom różnych branż, często oddalonych od siebie o setki kilometrów.

Kolejnym potencjalnym, często występującym problemem, z którym można sobie łatwo poradzić dzięki wykorzystaniu technologii BIM, to różnice w ilościach materiałów pomiędzy tzw. projektem budowlanym, a wielkościami faktycznie użytymi na budowie. Różnice  te najczęściej wynikają ze zmian w projekcie (z różnych przyczyn) w trakcie budowy. Zadanie to, kiedyś bardzo trudne i stresujące, dziś w zasadzie sprowadza się np. do porównania danych z automatycznie generowanych zestawień w programie Autodesk Revit z modelu projektu budowlanego z zestawieniami uzyskanymi z modelu projektu powykonawczego.

tIfDdNF4jSjdhDhbBt07L2HTyOs7ZF1a77OlppknUzflqTNOpmE1YX6uHz09_pic5.jpg

Takich  „cegiełek” z których składa się BIM, jest oczywiście znacznie więcej niż wspomniany wcześniej Autodesk Revit i Autodesk Navisworks. Są to też programy dedykowane poszczególnym branż, jak np. Autodesk Robot Structural Analysis i Advance Steel dla konstruktorów, Autocad Map 3D i Autocad Infraworks 360 dla planistów i urbanistów, Autodesk Vault dedykowany do kontroli dostępu do plików, Autodesk Showcase i Autodesk 3DS MAX do tworzenia wizualizacji i wiele innych. Technologia BIM umożliwia płynną wymianę informacji między tymi aplikacjami zgodnie z zasadą, aby raz wykonaną pracę wykorzystać dalej i nie powtarzać jej w kolejnym programie.

Tak jak wspomniałem powyżej, z punktu widzenia inwestora najważniejsze jest, aby wymagać gromadzenia i wymiany informacji w powyższy sposób, bez potrzeby znajomości zaawansowanych programów dedykowanych dla projektantów, ponieważ kontrolę i dostęp do potrzebnych informacji można uzyskać korzystając z prostych, dedykowanych do tego narzędzi.

XmbMRBms3uNudyBBs0vIuY46frvCSCrgUkyIM2xDjqhJo6lajUuFB1QrRK4a_pic6.jpg

Takimi narzędziami może być np. zestaw programów BIM 360, opartych na „chmurze” i umożliwiających dostęp do danych z procesu inwestycyjnego z urządzeń stacjonarnych i przenośnych,  w skład którego wchodzi BIM 360 GLUE (zarządzanie, koordynacja i współpraca), BIM 360 DOC (zarządzanie aktualnymi wersjami dokumentacji), BIM 360 FIELD (zarządzanie, koordynacja i współpraca na bezpośrednio budowie), BIM 360 PLAN (aktualizacja i kontrola planów pracy), BUILDING OPS (przekazanie  budynku, zarządzanie i konserwacja).

Wypada tu też wspomnieć o usłudze A360, która umożliwia łatwy dostęp i wymianę informacji oraz bezpłatnej przeglądarce A360 viewer

Warto wiedzieć więcej i wcześniej, nikogo nie trzeba chyba do tego przekonywać. Szybki i sprawny dostęp do informacji to warunek niezbędny osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym, niesamowicie pędzącym naprzód świecie. Najwyższy czas wejść w XXI wiek, zamienić elektroniczne deski kreślarskie, powolny, zawodny obieg informacji, ręcznie tworzone oraz modyfikowane arkusze rysunkowe i zestawienia w nowoczesne rozwiązania oparte na cyfrowym obiegu informacji o obiekcie.

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Komputer

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera