Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


O oświetleniu łazienkowym w przewodniku Aurory

 

Czas czytania: ~7 min


O oświetleniu łazienkowym w przewodniku Aurory

 

Łazienka to szczególne miejsce w naszym domu. Od dawna nie służy już tylko do celów higienicznych, ale stała się miejscem relaksu, spełniającym potrzeby piękna. To miejsce gdzie funkcjonalność spotyka estetykę. Firma Aurora w swoim przewodniku wyjaśnia dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości oświetlenie łazienkowe.

af2hGsSBA5uChOzowlTWp2QulY5XJHKtXSgxh5BkGnR4h3D7pxgwo1FFgZrf_aurora2.jpeg

Wilgoć, częste zmiany temperatury, drażniące detergenty, na te i inne trudne warunki muszą być odporne materiały, z których wykonane są oprawy oświetleniowe przeznaczone do łazienki.
Oprawy Astro Lighting charakteryzują się nie tylko wysokimi klasami szczelności IP44 (bryzgoszczelna) i IP65 (odporna na strumienie wody), ale również trwałymi powłokami zewnętrznymi.
Jednocześnie są atrakcyjne wizualnie, wyznaczają trendy nowoczesnego designu i umożliwiają stworzenie spójnej wzorniczo aranżacji, zarówno pod względem barwy światła [LED] jak i odcieni powłok zewnętrznych.
Do małych łazienek idealnym rozwiązaniem są zestawy Astro Lighting do montażu lamp na tafli lustra. Odbijające się światło nie tylko optycznie powiększy pomieszczenie, ale też atrakcyjnie zaaranżuje przestrzeń niezależnie od metrażu.
Oprawy łazienkowe Astro Lighting to nowoczesne oraz wyrafinowane technicznie rozwiązania gwarantujące komfort użytkowania.
Lampy Astro Lighting z IP65 przeznaczone są do montażu w 1 strefie, narażonej na zalewanie strumieniami wody. Oprawy z IP44 atestowane są pod kątem wykorzystania ich w strefie 2 narażonej na bryzgi wody. Natomiast do strefy 3 odpowiednie będą lampy z IP20.

Ab1w0X7bj2f6PXV6IPdsZ5OKvULtRK9A4B4WaTcjckC8JdPyfBryZzeX1IGZ_aurora3.jpeg

Planowanie i strefy łazienkowe:
Na wczesnym etapie projektowania łazienki, tuż po ustaleniu miejsc instalacji wanny, brodzika, umywalki i toalety warto zastanowić się, jakie funkcje będzie spełniać to pomieszczenie. Jeśli w łazience jest tylko mały prysznic i toaleta, wystarczy zaplanować jedną scenę oświetleniową. Natomiast jeśli jest w niej miejsce na np. wannę, warto zaprojektować przynajmniej dwie sceny oświetleniowe.
Jasną – ułatwiającą zabiegi higieniczne i nastrojową – sprzyjającą relaksowi w wannie.
Odpowiednio dobrane i zróżnicowane oświetlenie nada niepowtarzalny klimat i poprawi funkcjonalność łazienki.
Planowanie scen oświetleniowych powinno odbywać się nie tylko w oparciu o funkcje pomieszczenia, ale przede wszystkim z uwzględnieniem stref łazienkowych.
Normy szczegółowo określają rozmieszczenie i wymagania odnośnie szczelności opraw oświetleniowych używanych w łazience stosując podstawowy podział na strefę suchą i mokrą

Sceny oświetleniowe:
Projektując lub rearanżując łazienkę warto zadać sobie pytanie o nasz indywidualny sposób korzystania z niej.
Odpowiednie rozplanowanie instalacji pozwoli nam zaaranżować przestrzeń tworząc sceny oświetleniowe nadające pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.
W porannym pośpiechu intensywne oświetlenie całej łazienki pobudzi nas do działania. Plafon [np.Osaka] rozświetli całe pomieszczenie delikatną poświatą. Sufitowe downlight’y [np.Kamo], umieszczone w strefie prysznicowej, energetycznie nastroją do działania. Natomiast podświetlane lusterko [np.Gena, Genova] ułatwi wykonanie porannego makijażu.
Wieczorna kąpiel, umilona nastrojowym oświetleniem, zapewni upragniony po długim dniu relaks. Kinkiet [np. Monza Classic] umieszczony w strefie wannowej z użyciem ściemniacza nada całemu pomieszczeniu kojący i wyciszający klimat.
Nocne spacery do toalety nie będą wyrywały nas z sennego nastroju, jeśli zastosujemy oświetlenie typu marker lights [np. oprawy Terra, Orpheus]

mOFeD0ejjSzfMSKOCnhibBn7ifaN8peakD84g71a2xc3IYq5VbR7jC70MlWf_aurora5.jpeg

Typy oświetlenia: Oświetlenie ogólne
Każdy rodzaj oświetlenia ma do spełnienia konkretne funkcje.
Oświetlenie ogólne zastępuje w łazience światło dzienne i stanowi tło dla pozostałych punktów świetlnych.
Jego zadaniem jest równomierne oświetlenie pewnego obszaru bez uwzględniania poszczególnych jego części.
Funkcje oświetlenia ogólnego w łazience mogą pełnić m.in. plafony np. prezentowana obok oprawa Mashiko.
Planując oświetlenie łazienki należy uwzględnić jej powierzchnię, wysokość oraz ustawienie mebli, pamiętając jednocześnie o ilości światła naturalnego, zależnego od ilości okien.

2znIbBAVYi1LomHLfBHMIIvlMWkdyUB1k9TamZjJXuvJYTkSY8kB1YQrXUpe_aurora6.jpeg

Typy oświetlenia: Downlight
Podobnie jak oświetlenie ogólne Downlight’y są oprawami sufitowymi. Jednak ich zadaniem nie jest oświetlenie całości pomieszczenia, a jedynie jego wybranych obszarów.
Jeśli chcemy doświetlić konkretną część łazienki np. strefę prysznicową, warto sięgnąć po tego typu oświetlenie.
Dzięki niemu w miejscach kluczowych zyskamy więcej pobudzającego światła, jednocześnie tworząc scenę oświetleniową.
Efekt ten możemy uzyskać stosując zarówno tzw. oczka np. Mayfair, które mogą być stałe lub z regulowanym kątem świecenia; reflektory np. Como, umożliwiające skierowanie wiązki światła w kilku, niezależnych od siebie kierunkach oraz stałe downlight’y np. oprawy Kos o wysokiej klasie szczelności IP65.

tS6JrdBVnNE18qgTG6tfwkDTBjHXE0y6q0MxkzycPU0Afjh7WhhwlXo8mvx8_aurora7.jpeg

Typy oświetlenia: Kinkiety
Dobrze oświetlone lustro to podstawa funkcjonalnej łazienki.
Wybierając oprawy oświetleniowe do lustra możemy korzystać z szerokiej oferty kinkietów klasycznych, długich, montowanych po obydwóch stronach lustra lub nad nim.
Ważne jest aby zastosowane oświetlenie nie powodowało powstawania zacienionych stref w obszarze lustra.
Dzięki temu wykonanie porannego makijażu będzie znacznie łatwiejsze jeśli cała twarz będzie równomiernie oświetlona.
Ciekawy efekt uzyskamy montując kinkiety na tafli lustra.
Takie rozwiązanie zwiększy ilość światła nawet w małej łazience.
Odbite od lustra światło nada lekkości i sprawi, że lampy będą niejako zawieszone w powietrzu.
Specjalne zestawy montażowe do luster firmy Astro Lighting umożliwiają montaż zarówno klasycznych jak i listwowych kinkietów.

Typy oświetlenia: Lustra podświetlane i lusterka powiększające
Lustro to nieodzowny element każdej łazienki.
Powieszone na całej ścianie optycznie powiększy pomieszczenie i nada mu lekkości.
Jeśli decydujemy się na zwykłą taflę lustra, czy to w oprawie czy bez, w zależności od aranżacji w łazience możemy zastosować oświetlenie montowane nad lustrem lub po jego bokach.
Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem są lustra podświetlane.
Nie tylko zapewniają optymalne oświetlenie, ale tak jak np. lustro Calabria, posiadające matę zapobiegającą parowaniu, usprawniają korzystanie z łazienki.
W męskiej łazience praktycznym rozwiązaniem będzie lustro z gniazdem do golarki np. lustro Fuji shaver lub lustro szafkowe Livorno shaver.
W ofercie Astro Lighting znajdują się także cieszące się dużym zainteresowaniem podświetlane lusterka powiększające.
Każda kobieta doceni ich funkcjonalność podczas wykonywania makijażu.
Idealne oświetlenie i powiększenie trzy- lub pięciokrotne sprawią, że poranne czynności staną się bajecznie proste.

Typy oświetlenia: Oświetlenie znakujące
Oświetlenie tego typu nada nie tylko przytulności ale też w dyskretny sposób podkreśli charakter wnętrza. Oprawy przypodłogowe i podłogowe nie mają na celu dostarczyć intensywnego światła lecz zaznaczyć np. ciąg komunikacyjny.
Oświetlenie akcentujące ułatwi również korzystanie z łazienki nocą bez konieczności zapalania ogólnego, mocnego światła.
Marker lights mogą być montowane zarówno w ścianach typu karton-gips czy cegle, jak również w podłodze, doskonale sprawdzą się także jako oświetlenie niszowe.
Różne kształty tego typu opraw pozwolą na ich indywidualne dobrania do konkretnego wnętrza.
Jak przy każdym typie opraw oświetleniowych rozmieszczenie marker lights warto zaplanować już we wczesnej fazie remontu łazienki. Dzięki temu cała instalacja elektryczna zostanie wmontowana w ściany, a my będziemy mogli cieszyć się z unikalnej aranżacji naszego wnętrza.

Dwa pomieszczenia – jedna rodzina opraw
Ciekawym trendem, szczególnie w nowym budownictwie, jest otwieranie się sypialni na łazienkę. Łączenie tych dwóch pomieszczeń ma wiele zalet, jeśli chodzi o funkcjonalność korzystania z nich.
Trend ten wymusza utrzymanie spójnej stylistyki wystroju w obydwóch wnętrzach. Firma Astro Lighting proponuje rozwiązanie, które sprawi, że nie musimy rezygnować z elegancji aby spełnić wymagania techniczne obowiązujące przy oświetleniu łazienki.
Lampy dedykowane do wnętrz mają standardowo klasę szczelności IP20, zaś te łazienkowe powinny spełniać normy IP44. Zestawy uszczelniające do wybranych serii opraw umożliwiają zamontowanie w strefie 2 łazienki kinkietów standardowo używanych w sypialni np. ParkLane, Azumi lub Momo.
Dodatkowy zestaw uszczelniający zwiększa klasę szczelności kinkietów, dzięki czemu możemy cieszyć się elegancką i spójną stylistyką zarówno w sypialni jak i w przylegającej do niej łazience.

Żródło: Aurora


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera