Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Relaks na łonie

 

Czas czytania: ~2 min


XnOH97pLYmySQM8o1BBuMRcmufLlW9zmrWfiivafnKxycvQT4HFWafDmtChf_zumthor-serpentine-pavilion.jpg
W swoich budynkach Peter Zumthor skupia się na zmysłowym i duchowym aspekcie doświadczania architektury, usiłując nadać fizycznemu środowisku wymiar metafizyczny. Gra świateł, materiałów i przestrzeni mają wprowadzać w kontemplacyjny nastrój i służyć refleksji, odrywając użytkowników od pośpiechu i zgiełku codziennego życia. Nie inaczej będzie w przypadku zaprojektowanego przez szwajcarskiego architekta pawilonu, który tego lata stanie w ogrodzie przed Serpentine Gallery w Londynie. Jego projekt został właśnie zaprezentowany.
5yz2EEc51fdTee3MFQoswQV50E9zoh5lR4MOho9MAPmAg4acXUwuy2VGiSDn_zumthor-serpentine-pavilion-2.jpg
Zaprojektowany przez Zumthora pawilon będzie jedenastą czasową konstrukcją, która powstanie w ramach unikatowego programu realizowanego przez Serpentine Gallery. Będzie to zarazem pierwszy budynek Zumthora zrealizowany w Wielkiej Brytanii.

Jak wyjaśnia architekt, jego celem jest zachęcenie publiczności do chwili relaksu i obcowania z piękną przyrodą. Obiekt, jaki zaproponował, to 'hortus conclusus', ogród w ogrodzie. Budynek będzie pełnił funkcję ramy i tła dla zamkniętego w nim ogrodu pełnego światła i kwiatów. Ciemny, zacieniony korytarz, który będzie prowadził do wnętrza pawilonu, ma być metaforycznym przejściem od pośpiechu i hałasu miasta do zacisznej, kontemplacyjnej przestrzeni, w której można usiąść lub spacerować, podziwiając kwiaty. Zadaszone pasaże z miejscami do siedzenia, które otaczać będą centralną przestrzeń, zapewnić mają przyjazne środowisko dla kontemplacji bujnej roślinności.

Ogród zaprojektuje znany holenderski projektant zieleni – Piet Oudolf, który zaaranżował między innymi piękny ogród przy Arsenale na Biennale Architektury w Wenecji w 2010 r.

Pawilon będzie zbudowany z lekkiej drewnianej ramy, na której rozpięta będzie tkanina pokryta czarną zaprawą wymieszaną z piaskiem.

Jak co roku, pawilon powstaje przy współpracy z inżynierami z firmy Arup, którzy opracowują rozwiązania konstruktorskie i technologiczne. Zumthor pracuje nad swoim projektem z zespołem kierowanym przez Davida Glovera, Eda Clarka i Chrisa Neighboura.

Na realizację pawilonu, Serpentine Gallery nie ma żadnego własnego budżetu. Środki na budowę pochodzą od sponsorów, a także ze sprzedaży ukończonego obiektu (pokrywa ona ok. 40% kosztów realizacji).

Fot: Serpentine Gallery Pavilion
Źródło: archdaily

Podepnij swój artykuł

tagi

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera