Relaks na łonie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Relaks na łonie

 

Czas czytania: ~2 min


XnOH97pLYmySQM8o1BBuMRcmufLlW9zmrWfiivafnKxycvQT4HFWafDmtChf_zumthor-serpentine-pavilion.jpg
W swoich budynkach Peter Zumthor skupia się na zmysłowym i duchowym aspekcie doświadczania architektury, usiłując nadać fizycznemu środowisku wymiar metafizyczny. Gra świateł, materiałów i przestrzeni mają wprowadzać w kontemplacyjny nastrój i służyć refleksji, odrywając użytkowników od pośpiechu i zgiełku codziennego życia. Nie inaczej będzie w przypadku zaprojektowanego przez szwajcarskiego architekta pawilonu, który tego lata stanie w ogrodzie przed Serpentine Gallery w Londynie. Jego projekt został właśnie zaprezentowany.
5yz2EEc51fdTee3MFQoswQV50E9zoh5lR4MOho9MAPmAg4acXUwuy2VGiSDn_zumthor-serpentine-pavilion-2.jpg
Zaprojektowany przez Zumthora pawilon będzie jedenastą czasową konstrukcją, która powstanie w ramach unikatowego programu realizowanego przez Serpentine Gallery. Będzie to zarazem pierwszy budynek Zumthora zrealizowany w Wielkiej Brytanii.

Jak wyjaśnia architekt, jego celem jest zachęcenie publiczności do chwili relaksu i obcowania z piękną przyrodą. Obiekt, jaki zaproponował, to 'hortus conclusus', ogród w ogrodzie. Budynek będzie pełnił funkcję ramy i tła dla zamkniętego w nim ogrodu pełnego światła i kwiatów. Ciemny, zacieniony korytarz, który będzie prowadził do wnętrza pawilonu, ma być metaforycznym przejściem od pośpiechu i hałasu miasta do zacisznej, kontemplacyjnej przestrzeni, w której można usiąść lub spacerować, podziwiając kwiaty. Zadaszone pasaże z miejscami do siedzenia, które otaczać będą centralną przestrzeń, zapewnić mają przyjazne środowisko dla kontemplacji bujnej roślinności.

Ogród zaprojektuje znany holenderski projektant zieleni – Piet Oudolf, który zaaranżował między innymi piękny ogród przy Arsenale na Biennale Architektury w Wenecji w 2010 r.

Pawilon będzie zbudowany z lekkiej drewnianej ramy, na której rozpięta będzie tkanina pokryta czarną zaprawą wymieszaną z piaskiem.

Jak co roku, pawilon powstaje przy współpracy z inżynierami z firmy Arup, którzy opracowują rozwiązania konstruktorskie i technologiczne. Zumthor pracuje nad swoim projektem z zespołem kierowanym przez Davida Glovera, Eda Clarka i Chrisa Neighboura.

Na realizację pawilonu, Serpentine Gallery nie ma żadnego własnego budżetu. Środki na budowę pochodzą od sponsorów, a także ze sprzedaży ukończonego obiektu (pokrywa ona ok. 40% kosztów realizacji).

Fot: Serpentine Gallery Pavilion
Źródło: archdaily

Podepnij swój artykuł

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera