Jaki to numer ? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jaki to numer ?

 

Czas czytania: ~2 min


eNo1Qy774AuCavEeVS1fkum8h5d4efcxHKyOEuub9V9HtgnoKAwx2Uwys7GT_domy-numery-01.jpg
W Osace powstało mini-osiedle czterech prefabrykowanych domów. Zaprojektowała je pracownia Mitsutomo Matsunami Architect & Associates, w której – wbrew pozorom – nie pracuje żaden matematyk.
ogLZxxVVLAtA97RpFLYHYAoKUOkXyS44R4CnwP6GqN8olh04auArXUJvAiWe_domy-numery-02.jpg
Pewnie każdy w Polsce pamięta, z jakimi kłopotami wiązało się odnalezienie na wielkim blokowisku domu o właściwym numerze. Jednakowe budowle, brak tradycyjnej sieci ulic, brak stosownego oznakowania – to wszystko powodowało, że często trzeba było po osiedlach długo błądzić, zanim trafiło się pod właściwy adres.
gb4kUc0GiIqJNB6t1ysN5U1MjehWWcri7ozw7RhIS6UuVqS95H9LPsfA1WKP_domy-numery-5.jpg
Prawdopodobnie jednak takie doświadczenia są obce Japończykom i nie tu należy szukać inspiracji dla domów, zbudowanych niedawno w Osace.
c7PxSh0wKgGspcZnnknrlAfjduerH53rtRgD4o75Cx5XCvm0ImLYADhJk8tu_domy-numery-9.jpg
Pracownia Mitsutomo Matsunami Architect & Associates, która specjalizuje się w projektowaniu niewielkich budynków mieszkaniowych i mini-osiedli tym razem zaproponowała „komplet” czterech budynków, które – choć zbudowane ze standardowych prefabrykatów – są dość nietypowe.
Domy, które mieli zaprojektować japończycy miały być przeznaczone do masowej produkcji (czyli wykonane z prefabrykatów) oraz tanie – to warunki, jakim musieli sprostać architekci. Wypełnili je w stu procentach, „od siebie” dodając nietypową formę fasady – na każdym z budynków znalazła się wpisana w jej kształt i wielkość cyfra.
Każdy z domów zbudowano z drewna; cyfra, nałożona na elewację, jest zaś wyprodukowana z taniego materiału, by nie podnosić znacząco kosztów budowy. „Projektując domy, z których można będzie konstruować ogromne osiedla, które można multiplikować i powielać właściwie w nieskończoność, postanowiliśmy ich fasady zmienić z nijakich, jednakowych płaszczyzn w wyraźne, rzucające się w oczy „znaki” – mówią architekci. Nie chcąc tworzyć zlewającej się w jedno masy identycznych elewacji, japońscy projektanci tanio i prosto każdej z elewacji nadali indywidualny rys, który nie tylko pozwala odróżnić jeden dom od drugiego, ale i wyodrębnia je z masy miejskiej osiedlowej zabudowy. Foto: Mitsutomo Matsunami Architect & Associates, mma-design.com i dezeen.com

Podepnij swój artykuł

tagi

Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy
Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy

Zespół pracowni Architekci Gadomscy pod kierunkiem Piotra Gadomskiego stworzył dla Państwowego Lice ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera