Trójkąt-gigant stanie w Paryżu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trójkąt-gigant stanie w Paryżu

 

Czas czytania: ~2 min


jb4SZQvnFXc8dxEy1DWhiO7sObHZiJgNbcdL7VFYpfInz6KLLv0HKHWBLfoq_le-project-triangle-1.jpg
Zaprojektowana 3 lata temu przez duet Herzog&deMeuron temu ogromna szklana spłaszczona piramida ma szanse zostać zrealizowana. 200-metrowy gmach stanie w południowo-zachodniej części francuskiej stolicy.
qjyh75fEq7cs8hx3HzkOnbSntkVf0FgvmRW4eMmMfYgHeFpU0HLxrHuVNFaX_le-project-triangle-2.jpg
Paryż – to miasto bez wieżowców (nie licząc Wieży Eiffela oczywiście). Nielubiany przez Francuzów gmach Biblioteki Narodowej (oddany do użytku w 1996 roku według projektu Dominique`a Perrault) – to jedyny wysokościowiec, który widać na skylinie Paryża. Dzielnica biznesu i nowoczesnych budynków (w tym drapaczy chmur) - La Défense - nieprzypadkowo umiejscowiona została dość daleko od historycznego centrum miasta. Władze miasta i jego mieszkańcy jak do tej pory byli zgodni co do tego, że zabytkowej zabudowy Paryża nie powinno się przetykać wysokościowcami.
A8IjLQmTj0C6zSviDPMMvNFGbJaVwYKFys1n3fky4nzjDLtTxrU2oDX7VQM3_le-project-triangle-3.jpg
Le Project Triangle – tak nazwali swój projekt Szwajcarzy Jacques Herzog i Pierre de Meuron. Pokazali go światu w 2008 roku i natychmiast wywołali negatywne reakcje Paryżan. 40-piętrowy gmach znacznie przewyższy bowiem średnią wysokość paryskich budowli; nie wszystkim spodobała się też forma szklanego trójkąta (lub spłaszczonej piramidy).W obliczu tych kontrowersji projekt na jakiś czas powędrował do szuflady (sprzyjał też temu światowy kryzys ekonomiczny), kilka dni temu jednak władze Paryża ogłosiły, że wydadzą pozwolenie na budowę gmachu.
xWBn8yUijjKnyLign0dQZfWJXSShspCCMLH52lXt90zrSZ1SJPdQim0RZWXO_le-project-triangle-4.jpg
Le Project Triangle – to prywatna inwestycja, której koszt ma sięgnąć 530 milionów euro, a zakończenie budowy planowane jest na rok 2017. W budynku znajdą się biura, duże centrum konferencyjne, hotel dla 400 gości, restauracje (w tym panoramiczna na jednym z ostatnich pięter), sklepy oraz wewnętrzny ogród. Energie budynek pozyska z paneli słonecznych i turbin wiatrowych.
”Nasz projekt nie będzie zwykłym wieżowcem - ma stać się ważnym znakiem w mieście, wertykalnym punktem orientacyjnym w zaprojektowanej horyzontalnie metropolii” – mówią architekci. Le Project Triangle nie będzie najwyższym budynkiem w mieście, plan jego budowy wzbudza jednak obawy, że rozpocznie ciąg kolejnych wysokościowych inwestycji w mieście, kończąc jednocześnie 30-letni zakaz budowy w Paryżu drapaczy chmur. Foto: inhabitat.com

Podepnij swój artykuł

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera