Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Interwencja na Miesa

 

Czas czytania: ~2 min


2yqCh0sUlVxR8sP2ILn1u3ktsgfgURaEbtivbmvtlKjn6jOQH1re9xcYogfn_mies2011-neues-museum-david-chipperfield.jpg
Wiadomo już, kto 20 czerwca 2011 r. odbierze w Barcelonie nagrodę im. Miesa van der Rohe. Tegorocznym laureatem najbardziej prestiżowej europejskiej nagrody architektonicznej jest David Chipperfield, autor projektu odbudowy berlińskiego Neues Museum.
kB5OJ2jcQjSY7Igiy2Pr9WWqnGJIEL88OHP3Bg5yggZpAjZxipK5XBa2yr87_mies2011-neues-museum-david-chipperfield-2.jpg
Przebudowane Neues Museum w Berlinie zostało otwarte w październiku 2009 r. Mieszczące się w zaprojektowanym przez Friedricha Augusta Stülera gmachu muzeum działało od 1855 do 1939 r., kiedy to zostało zamknięte. Budynek poważnie ucierpiał podczas bombardowań i choć po wojnie podjęto kilka prób odbudowy, nie została ona doprowadzona do końca. Wreszcie w 1997 r. ogłoszono konkurs na projekt przebudowy i modernizacji budynku. Zwyciężyła w nim koncepcja opracowana przez pracownię Davida Chipperfielda we współpracy z innym brytyjskim architektem – Julianem Harrapem. Prace rozpoczęły się w 2003 r.
LjVqaSrfzaEDNaOokz9TervvbuuuAtXP3HGHAb8f47aK8g7kOiJTaGYI0mOd_mies2011-neues-museum-david-chipperfield-3.jpg
Zgodnie z wyłonionym w konkursie projektem, w zachowaną strukturę – oryginalne ceglane ściany, schody, układ pomieszczeń – wpisano nowe elementy architektoniczne, min. pomieszczenia ekspozycyjne zbudowane z betonowych prefabrykatów połączonych z saksońskim marmurem. Z tych samych materiałów powstała nowa główna klatka schodowa, której forma nawiązuje do oryginalnej, ale nie jest jej kopią, a raczej współczesną 'wariacją na temat'. Podczas przebudowy zachowano widoczne w ścianach dziury po kulach, będące śladem pamięci o losach budynku. W ten sposób powstało niezwykłe połączenie nowego ze starym, które tworzy wielowarstwową, ale harmonijnie zespoloną tkankę budynku.
Q9SW9yWssi0YOCOkPGiR4xuQpirDnhVMYHd9v6wjNz79oFgajT3MhE3Ay4qn_mies2011-neues-museum-david-chipperfield-4.jpg
Ogłaszając werdykt, przewodniczący jury, Mohsen Mostafavi. powiedział: „Odbudowa Neues Museum to niezwykłe osiągnięcie. Nieczęsto zdarza się, że architekt i inwestor odnoszą taki sukces pracując nad budynkiem o tak dużym znaczeniu historycznym, szczególnie w przypadku realizacji, która obejmuje jednocześnie zachowanie dawnej i wprowadzenie nowej struktury. Projekt odbudowy Neues Museum podejmuje wiele zagadnień natury estetycznej, etycznej i technicznej.”.
lB5MBoFbxaC5bOTYrFRftHwqr3CZZS0KGkgwmFaVYeCIwPoJVft6oNTzbuQ5_mies2011-neues-museum-david-chipperfield-5.jpg
Dyrektor Fundacji im. Miesa van der Rohe, Lluís Hortet, dodał: „Dokonanie wyboru laureata było dla jury wyjątkowo trudnym wyzwaniem ze względu na bardzo wysoki poziom wszystkich finałowych projektów. Neues Museum Davida Chipperfielda to niezwykle ważny przykład tego, jak współczesna interwencja architektoniczna może się przyczynić do wykorzystania naszego dziedzictwa poprzez poprawienie jego jakości funkcjonalnej i wprowadzenie nowych elementów architektonicznych, genialnie zaprojektowanych pod kątem muzealnej funkcji budynku”.
VZGU2yiz0cfollAXk9OGysEPLhkrhHJZ8p9XNwe5SWZQj3I4LvYVzA3xYxhW_mies2011-neues-museum-david-chipperfield-6.jpg
David Chipperfield: „Rekonstrukcja Neues Museum jest nie tylko efektem pracy architektów, ale także zaangażowania inwestora i władz miasta. To świadectwo procesu współpracy podjętego w wymagającym klimacie stworzonym przez zainteresowanie opinii publicznej.”. Nagrodę dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów otrzymali Ramon Bosch i Bet Capdeferro za projekt domu jednorodzinnego Collage House w Gironie w Hiszpanii. Fot: Ute Zscharnt, archtracker.com

Podepnij swój artykuł

tagi

Upper One - wieżowiec rzeźbiony światłem
Upper One - wieżowiec rzeźbiony światłem

131,5 metrów, 34 kondygnacje naziemne i pięć podziemnych ma mieć wieżowiec, jaki dla Warszawy projek ...

Dom w stylu świdermajer od MFRMGR
Dom w stylu świdermajer od MFRMGR

Pracownia MFRMGR Architekci zaprojektowała obiekt mieszkaniowo-usługowy w ścisłym centrum Otwocka. J ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera